UÇAK SEFERLERİ 2014' TE BAŞLIYOR

Vali Çiftçi, Ordu Çevre Yolu, Karadeniz-Akdeniz Yolu, Ordu-Giresun Havalimanı inşaatlarını inceledi.

UÇAK SEFERLERİ 2014' TE BAŞLIYOR
UÇAK SEFERLERİ 2014' TE BAŞLIYOR Hayrettin Yavuz

 Vali Kenan ÇİFTÇİ ilk olarak, Eskipazar mevkiinde bulunan Ordu Çevre Yolu şantiye binasına geçti. Vali ÇİFTÇİ burada Vali Yardımcısı İsa BOLAT, Karayolları 77. Şube Şefi Emrah AÇIKGÖZ, Proje Kontrol Mühendisi Canan İNCEOĞLU ve yüklenici firma Proje Müdürü Naci ASİLKAZANCI tarafından karşılandı.


Vali Kenan ÇİFTÇİ, Ordu Çevre Yolu şantiye binasında, Ordu Çevre Yolu çalışmalarının son durumuyla ilgili Proje Kontrol Mühendisi Canan İNCEOĞLU ve yüklenici firma Proje Müdürü Naci ASİLKAZANCI’dan bilgiler aldı.

“Ordu Çevre Yolu Kapsamında 6 Kavşak Bulunuyor”

Proje Kontrol Mühendisi Canan İNCEOĞLU,”Projenin toplam uzunluğu 19 km. Bunun 6,5 km’sini tünelle geçiyoruz. Mevcut Ordu geçişinde 6 adet kavşak bulunmaktadır. Bu yolun toplam uzunluğu ise 19.1 km’ dir. Mevcut yolda seyahat süresi, trafiğin az olduğu saatlerde yaklaşık 25 dakika iken; trafiğin yoğun olduğu saatlerde ise 45 dakikaya kadar çıkabilmektedir. Erişim kontrolü sağlanmış yeni projemizde yasal hız durumları içinde seyahat süresi yaklaşık 10 dakika olacaktır” dedi.

Proje Kontrol Mühendisi Canan İNCEOĞLU, “Akçaova Irmağından ayrılarak Boztepe’nin altından tünelle geçen Ordu Çevre Yolu, Civil deresi ve Melet ırmağını viyadükle geçerek, Ordu Üniversitesi arazisinden devamla Turnasuyu mevkiinde Karadeniz Sahil Yolu’na ulaşmaktadır. Boztepe Tüneli ve Öceli Tüneli portal kazıları tamamlanmıştır. Köprüler kapsamındaki toplam uzunluğu 1.870 mt. olan Melet ve Civil viyadüklerinin yanında, üç adet toplam uzunluğu 180 mt. olan 2 açıklıklı üst geçit köprüsü yapılacaktır. 30.10.2012 tarihinden itibaren Melet viyadüğünde imalat yapılamamaktadır. Civil viyadüğünde imalatlar devam etmektedir” diye konuştu.

İNCEOĞLU, Ordu Çevre Yolu kapsamında Perşembe kavşağı Boztepe bağlantısı, Otogar, Ulubey, Sanayi, Melet ve Üniversite (Doğu) olmak üzere 6 kavşağın yer aldığını sözlerine ekledi.

Vali ÇİFTÇİ, Ünye Çevre Yolu’nun son durumu hakkında da Karayolları Kontrol Şefi Canan İNCEOĞLU’ndan bilgiler aldı.

“Ordu’nun Önemli Projelerinden Birisi Çevre Yolu”

Ordu Çevre Yolu Şantiye binasında verilen bilgilerin ardından basın mensuplarına Ordu Çevre Yolu ve Ünye Çevre Yolu projelerinin son durumları ile ilgili bir açıklama yapan Vali Kenan ÇİFTÇİ, ”Ordu’muzun devam eden önemli projelerinden birisi Ordu Çevre Yolu projesidir. Bir diğeri de Ünye Çevre Yolu projesidir. Bugün sizlerin de izlediği gibi bu önemli iki projenin son aşamasının ne olduğunu Karayolları yetkilisi arkadaşımız anlattı. Her iki projede, Ordu’muz için hayati önem taşıyan projelerdir. Ordu Çevre Yolu Projesi; Ordu’muzu sadece trafik olarak, özellikle sıkışık olduğu zamanlarda 10-15 dakikaya kadar indiren, çok hızlı, seri, herkesin geçebileceği şekilde trafiği rahatlatacak. İkincisi de çevremizden geçen diğer illerde de bunu görüyoruz. Çevreden yol geçtikten sonra oradaki yapılaşmalar ve şehrin de o yöne doğru ilerlemesini ve daha fazla gelişmesini görüyoruz” dedi.

“Kamulaştırma Bu Yıl Sonu İtibari İle bitiyor”

“En önemlisi ciddi kamulaştırma problemlerinden bahsedilmişti. Son kamulaştırmalarda bu yılsonu itibariyle bitmiş olacak” diyen Vali ÇİFTÇİ,”Tüneller açılacaktı ama zemindeki farklılıklar ve zorluklar arkadaşlarımızın hızını kesiyor. Aylık 800 metre tünel kazarken şu an 200-250 metrelere düştüler. Ciddi miktarda bir düşme var ama biz sizlerle birlikte 2 ay içerisinde o tünelin bağlantısını beraber açmayı arzu ediyoruz. Sadece bu 13 km. tüneller değil bunun yanında viyadükler, kavşaklar, menfezler de çok hızlı bir şekilde ilerliyor. İnşallah onlarda da zemin problemleri çıkmaz. Zeminde problemler çıktıkça iş istemediğimiz şekilde uzuyor. Tünellerde %50’lik bir bitme var. Ünye’deki, yolumuz %90’nın üzerinde bitti ama son noktayı bağlayamadığınız zaman yine bitmemiş oluyor. Bu diğer işlerimiz de kavşaklarıyla, tünelleriyle, asfaltlarıyla birlikte hızlı bir şekilde bitecek. Trafik yönünden rahatlayacağız. Ordu’dan geçen insanlarda çevre yolunu kullanarak Ordu’muzdan geçmiş olacak. Çünkü bunun ne demek olduğunu, Ordu trafiğini özellikle bayram öncesi ve sonrası kullanan trafikteki arkadaşlarımız iyi bilir. Rahatlamanın ne demek olduğunu da onlar iyi bilirler. Bunlar, kısa bir sürede aşılmış olacak” şeklinde konuştu.

“Ünye Çevre Yolu Büyük Rahatlama Sağlayacak”

Vali Kenan ÇİFTÇİ, ”Bir diğer konumuzda bizim Ünye Çevre Yolu idi. Ben bir twitter’ım da bahsetmiştim. 11 Ekim’de açarız diye. Ama orada da son kilometrede zeminde ciddi bir problem olunca adım adım gitmek zorunda kalındı. Aralık ayı içerisinde Ünye Çevre Yolu trafiğe açılacak. Ünye’deki trafik rahatlamış, Ünye rahatlamış, Ünye’nin büyümesi de o bölgeye doğru kaymış olacak. Ben her iki proje için emeği geçenlere teşekkür ediyorum” diyerek sözlerini tamamladı.

Karadeniz-Akdeniz Yolu Şantiye Binasında Brifing

Ordu Çevre Yolu inşaatındaki incelemelerinin ardından beraberinde Vali Yardımcısı İsa BOLAT ve Karayolları 77. Şube Şefi Emrah AÇIKGÖ ile birlikte Karadeniz-Akdeniz Yolu şantiye binasına geçen Vali Kenan ÇİFTÇİ, Karayolları Kontrol Şefi Yusuf GÜNEŞ ve Şantiye Şefi Öner İsmail GÜNAYDIN’dan bilgiler aldı.

Karadeniz-Akdeniz Yolu ile ilgili yapılan çalışmaları anlatan Karayolları Kontrol Şefi Yusuf GÜNEŞ, projenin Çavuşoğlu sapağı mevkiinden başladığını söyleyerek, Aydınlar, Eymür, Kuylu, Karaağaç ve Gümüşköy olmak üzere 5 adet köy güzergahından geçtiğini ifade etti. Projenin uzunluğunun 15 km olduğunu belirten Karayolları Kontrol Şefi Yusuf GÜNEŞ, projenin daha iyi standartlarda olması için bir değişikliğe gittiklerini ve 3 adet yeni tünel çıkardıklarını ve proje kapsamında toplam 6 adet tünel olduğunu kaydetti.

“Kamulaştırma Paraları Ödeniyor”

Yusuf GÜNEŞ, ”Toplam tünel uzunluğumuz 2.209 metre. Burada T2,T3 ve T4 tünellerimizin betonları bitti. Geri kalan tünellerde kazı çalışmaları devam ediyor. 3 tünelde kazı çalışmaları devam ediyor, 3 tünelde ise betonlama çalışmaları bitti. T1 tünelimizde kazıyı yarıladık. T5 ve T6 tünellerimizde ise kazılar bitti, betonlama çalışmalarına başlayacağız. Kamulaştırma ile ilgili de vatandaşların parası ödenmeye başlandı” dedi.

“2014 Yılının Sonunda Bitiyor”

Karadeniz-Akdeniz Yolu inşaatın son durumuyla ilgili yetkililerden bilgi aldıktan sonra basın mensuplarına bir değerlendirmede bulunan Vali ÇİFTÇİ, ”Çalışmaları hem yerinde görmek, hem de arkadaşlardan dinlemek üzere bugün şantiyemize geldik. Arkadaşların ifadesi ve son durumu da sizin çektiğiniz, gözlemlediğiniz, kaydettiğiniz gibi ilk 15 km. Karadeniz-Akdeniz Yolu projesinin Ordu sınırları içindeki 3 etaptan oluşan bölümün toplam uzunluğu 88 km’dir. Bugün arkadaşlarımız iyi bir müjde verdiler bize. 2014‘ün sonunda bu yol bitmiş olacak. 1 saat 10 dakikada gidilen mesafe, yapılan bu yolla 10 dakikaya iniyor. Yani 1 saatlik zaman tasarrufu sağlayacak. Zaman da bildiğiniz gibi malla, mülkle parayla alınan bir şey değil. Bu bölgede yaşayan köylülerimiz İç Anadolu’ya kadar bir saatlik zamanda gidecek ve sadece bu 15 km’lik mesafe ile kazanılmış olacak. Ben burada çalışan tüm arkadaşlara, şantiyedeki arkadaşlarımıza ve müteahhit şirkete de hızlı ve güzel çalışmalarından dolayı teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Ordu-Giresun Havalimanı Şantiye Binasında Brifing

Vali Kenan ÇİFTÇİ’nin inceleme gezisi kapsamında son durağı ise inşaat çalışmalarının tüm hızıyla devam ettiği, Türkiye'de ilk defa denize dolgu yapılarak inşa edilen Ordu-Giresun Havalimanı oldu.

Vali ÇİFTÇİ, Ordu-Giresun Havalimanı şantiye binasında gelişinde Gülyalı Kaymakamı Cuma EMEÇ, Gülyalı Belediye Başkanı Talip ŞEN ve Şantiye Şefi Ömer IŞIK tarafından karşılandı.

Şantiye Şefi Ömer IŞIK, Vali Kenan ÇİFTÇİ’ye Ordu-Giresun Havalimanı inşaatında gelinen son durumla ilgili bilgi verdi. Ömer IŞIK, ”Apron bölgesi dolgusu ve pist dolgusu çalışmaları hızla devam ediyor. Pist dolgusu 28 Kasım’da, asfalt çalışmaları ise 1 Aralık’ta bitiyor. Şu ana kadar 2.230 metre asfalt döküldü. Apron’daki beton imalatları tamamlandıktan sonra 29 cm kalınlığında bir asfalt olacak. Şu an itibari ile 4.500 metrelik dış koruyucu mendirekte dönüşe geçtik. Her 30 metreye yerleştirilecek olan yaklaşım ışıklandırma çalışmaları başladı ve 600 metre bir beton dökeceğiz. Yaklaşım ışığı armatürü siparişleri de verildi. 25 Kasım itibari ile gümrük’ten çıkışları yapacak. 2.450 metreye kadar elektrik alt yapısı tamamlandı” dedi.

“Önümüzdeki Yıl Yolcu Seferleri Başlayacak”

Vali Kenan ÇİFTÇİ, şantiye binasında verilen brifingin ardından basın mensupları ile birlikte Ordu-Giresun Havalimanı asfalt çalışmalarının tamamlandığı bölüme geçerek burada basın mensuplarına bir değerlendirmede bulundu. Vali ÇİFTÇİ, ”Türkiye’nin ilk deniz üstüne yapılan Ordu-Giresun Havalimanındayız. Bayramın 2. gününde yine sizlerle beraber buraya gelmiştik. O gün pist asfaltı 1500 metrede idi. Şu anda 2.230 metredeyiz. Dolgunun bitmesine de 180 metrelik bir alan kaldı. Hava şartları iyi giderse burası 1 Aralık’ta bitecek. Bunun üzerine 4 cm’lik bir asfalt yapılacak o’da 15 Aralık itibari ile bitmiş olacak. Apron’da 4 metre genişliğinde beton dökülüyordu o’da bitti. Şubat sonu itibari elektrik sistemleri uçaklarında görebileceği hale gelecek. Mendirekte sona yaklaşıldı ve dönülmeye başlandı. Üst yapı ihalesi de Aralık ayının dokuzunda teklifler alındığında o’da başlamış olacak. Önümüzdeki yıl içerisinde normal yolcu seferleri başlayacak” diye konuştu.

“Havalimanı Mülki İdare Amirliği Kuruldu”

Apron alanında yapılan betonlama çalışmalarını da yerinde inceleyen Vali ÇİFTÇİ, ”Şu anda Apron alanının betonlama çalışmaları bitti. İnşaat çalışmaları devam ederken bir taraftan da buranın işletmesi var” diyerek, Havaalanı mülki idare amirliğinin de kurularak, polis memurlarının görevlendirileceğini ve konuyla ilgili yazıyı da Gülyalı Kaymakamına tebliğ ettiğini ifade etti.

Ordu-Giresun Havalimanının bir devlet işletmesi olduğunu hatırlatan Vali ÇİFTÇİ, 40’ın üzerinde polisin görevlendirileceğini ayrıca gümrük işlerini yapacak memurlar ve müdürlerinde olacağını belirterek, ”Onların da yavaş yavaş burayı adaptasyonuna başladık. Bu 4-5 aylık bir süreç ama biz şimdiden burada hazırlanıyor, bunu da hazırlıklı hale getiriyoruz” şeklinde konuştu.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Macahel'de kış
Macahel'de kış
Uydudan yayın yapan Tv52 yerel televizyonunun binası mühürlendi
Uydudan yayın yapan Tv52 yerel televizyonunun binası mühürlendi