Fındık Fabrikasında İkindi ve Akşam Namazı Yasaklandı

Salıpazarı Bereket Mahallesi Kaşbaşı mevkiinde kurulan Atalay Fındık Fabrikası 2013 yılı Ağustos ayı içinde faaliyete geçerek personel çalıştırmaya da başladı.

Fındık Fabrikasında İkindi ve Akşam Namazı Yasaklandı
Fındık Fabrikasında İkindi ve Akşam Namazı Yasaklandı Hayrettin Yavuz

 

Aldığımız bilgiye göre fabrika şu anda elliye yakın personel ile faaliyetlerini yürütüyor. Fabrika personelleriyle yaptığımız görüşmeler sonucu edindiğimiz bilgiye göre; Atalay Fındık Fabrikası sahiplerinden ve ilçede Sarı Mehmet olarak bilinen Mehmet Çelebi, Pazartesi günü fabrikaya gelip odasından personeli izlerken ustabaşı tarafından birkaç kişinin bir yere gönderildiğini görünce gelip nereye gittiklerini soruyor. Ve usta başının işi aksatmadan ikişer ikişer namaz kılanlara izin verdiğini belirtmesi üzerine Mehmet Çelebi bağırarak ve bütün personele dönerek ikindi ve akşam namazlarınızı kılmayacaksınız burası cami değil namaz kılmak isteyen çıkışını alsın gitsin demesi üzerine üç bayan personel bunun üzerine iş yerinden ayrılıyorlar.

Adını vermek istemeyen bir çok fabrika çalışanı; ‘Burası küçük yer iş korkusundan ayrılamadı çoğu kadın, çalışanlarının çoğu namazını kılan insanlar. sonrasında namazlarımızı kaza ediyoruz.’şeklinde açıklamada bulundu.

Ayrılan personellerden biriyle yaptığımız görüşmede; ‘Fabrikada önceden namazı kılıyorduk Mehmet Bey pazartesi günü kaldırdı ikindi ve akşam namazlarını kılmayacaksınız burası camii değil namaz kılmak isteyen çıkışını alsın dedi. Üç arkadaş namaz konusunda ayrıldı. ‘şeklinde durumu ifade etti.

Samsun’un ilçelerinden Salıpazarı’nda faaliyetini yürüten Atalay Fındık Fabrikası Sahibi Mehmet Çelebi ile yaptığımız görüşmede ise fabrikalarında mesai saatlerinin belli olduğunu öğlen 1 saat mola verdiklerini isteyenin namazını kılabileceğini belirtti.

Çalışanlardan ve fabrika sahibinden aldığımız bilgiye göre; Fabrikada mesai sabah saat 08:00 de başlıyor öğlen yemek molası var ve 18:00′de mesai bitiyor, ancak iş yoğunluğundan bugünlerde 20:00′ye kadar çalışılıyor.

Fabrika çalışanlarının ifade ettiklerine göre; Çalışma günü ise yoğunluktan dolayı pazarda dahil 7 gün ancak pazar günü normal çalışma günü olarak ödeniyor zamlı mesai ücreti ödemesi yok, bunun yanı sıra Kurban Bayram’ında 3 gün izin verilmiş parası da ödenmemiş 4. gün personel çalışmış yine bayram mesaisi yok 29 Ekim cumhuriyet bayramı ve diğer zamlı ücret almaları gereken günlerde personel çalışmış ancak yine normal gün ücreti yansımış.

Bu konuyu ise fabrika sahibi Mehmet Çelebi ‘Diğer fabrikalar ne uyguluyorsa bende onu uyguluyorum.’ şeklinde bu haksızlığı savunuyor.

Fındık Fabrikasında İkindi ve Akşam Namazı YasaklandıAyrıca fabrika sahibi Mehmet Çelebi’yle yaptığımız görüşmede bizi haberi yaparsak mahkemeyle tehdit etti. Samsunhaber.tc ve Erdal Bozkurt olarak ifade ediyorum mahkemeye vermenizi sabırsızlıkla bekleyeceğim. Keşke Gazetecilerden korktuğun kadar Allah’tan korksaydında bu insanların ekmeğiyle oynamasaydın. Böyle bir haksızlık karşısında senin tehtidinle susacak adam değilim ben. İş kanununa uygun sürelerde personel çalıştırsan dinlenmelerinide buna uygun versen bu personel o sürelerde namazını kılar zaten.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Macahel'de kış
Macahel'de kış
Uydudan yayın yapan Tv52 yerel televizyonunun binası mühürlendi
Uydudan yayın yapan Tv52 yerel televizyonunun binası mühürlendi