Artvin’de Doğalgaz İmzaya Mı Takıldı?

Artvin’e Doğalgaz gelmesi için başlatılan imza kampanyası 29 Ekim 2013 tarihinde sona erdi. Bu kampanya sonucunda Artvin merkez ve ilçelerinin hiç biri yüzde 60 oranını yakalayamayarak imzaya takıldı.

Artvin’de Doğalgaz İmzaya Mı Takıldı?
Artvin’de Doğalgaz İmzaya Mı Takıldı? Hayrettin Yavuz

 

Böylece Doğalgazın Artvin’e gelmesi imzalara takıldı gibi görünüyor.  Ancak aynı durum Doğalgazı olmayan diğer il ve ilçelerde de yaşandı.  Doğalgazı bulunmayan 200 ilçenin başvurması beklenirken toplam 8 ilçenin başvurması bakanlığı da hayal kırıklığına uğrattı. Enerji Bakanı Taner Yıldız bu duruma anlam veremediğini söyledi.

Ne Yazık ki 8 İlçe Başvurdu!

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız, “Nüfusu 10 bini aşan yerlere müracaat halinde BOTAŞ’ın doğal gaz hattı götüreceğini söylemiştik. Ne yazık ki şu ana kadar 8 ilçemiz müracaat etti” dedi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, “Bakanlar Kurulu kararı çıkartmıştık 6 ay kadar önce, ilçelerimizden nüfusu 10 bini aşan yerler varsa onların elektrik abonelerinin yüzde 60′ının müracaat etmesi halinde BOTAŞ’ın oraya da doğal gaz iletim hattını götüreceğini söylemiştik. Ne yazık ki şu ana kadar 8 ilçemiz müracaat yaptı” dedi.

Enerji Sektörü İnsan Kaynakları Envarteri Projesi Doğal Gaz Piyasası Sonuç Raporu tanıtım toplantısı Meyra Otel’de düzenlendi. Toplantıya Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Hasan Köktaş, sektör temsilcileri ve bürokratlar katıldı.

Bakan Yıldız, buradaki konuşmasında, Türkiye’nin çizdiği politika ve stratejiler çerçevesinde liberalleşmeyi ve özelleşmeyi tercih ettiğini ifade etti.

Bakan Yıldız, Türkiye’nin 40 yıldır gündeminde yer alan nükleer enerji konusunda 2 nükleer anlaşmaya imza attıklarını belirterek, ancak bunun insan kaynaklarına Türkiye’nin yabancı olduğunu söyledi.

NGS İçin Japonya İle Yapılan Anlaşmaya Madde Ekledik

Bundan 30 yıl önce bu konuda yetişmiş birçok insan kaynağının yurtdışında çok kritik görevlerde yer aldıklarını ve hala devam ettiklerini anlatan Yıldız, bu kapsamda Moskova’da 200 mühendisin şu anda eğitim gördüğünü, toplamda 600 mühendisin eğitim alacağını anımsattı. 2023 yılında bu mühendislerin Akkuyu NGS’de görev alacağını bildiren Yıldız, Sinop’ta yapılacak NGS için mühendislere eğitim verecek üniversite için Japonya ile yapılan anlaşmaya madde eklediklerini bildirdi. Yıldız, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Belki İstanbul’da kuracağımız, belki Anadolu yakası olabilir, Japonya ile kuracağımız üniversitenin insan kaynaklarını oluşturmamız lazım. Çünkü Türkiye büyüyor ve gelişiyor. Geçtiğimiz ekim ayına göre Türkiye yine ekonomik büyümenin daha üzerinde bir büyüme ile elektrik tüketiminde yüzde 3,9′luk rakamı yakaladı. Bu rakam aslında beklentimizin altında olsa da hem yazı hem kışı daha ılıman geçen bir iklimden geçtik bu yaz ve kış. Bir önceki kışa baktığımızda son 62 yılın en soğuk kışını geçirdik. Ama bu yıl en ılıman kışlarından bir tanesini geçiriyor. Buna rağmen 5 bin megavatların daha üzerindeki bir kurulu güç büyümesini gerçekleştirmiş oldu Türkiye, enerji sektörü ve 62 bin megavatları aşan bir kurulu güce gelmiş olduk. 900′e yakın santralin insan kaynaklarını, onları yönetecek, işletecek ve Türkiye’nin arzına sunacak bir yapıyı mutlaka kurgulamış olduk”

“Talepleri Değerlendireceğiz”

Bakan Yıldız, BOTAŞ tarafından 72 ile doğal gaz iletim hattı götürüldüğünü, bunların dağıtım hatlarının ihalesini EPDK’nın yapmaya devam ettiğini, 9 ilin programının Kurum tarafından açıklandığını belirterek, az talepte bulunan iller olduğunu ancak bu hizmetin buralara da götürüleceğini bildirdi.

Yıldız, şunları kaydetti: “Bir Bakanlar Kurulu kararı çıkartmıştık 6 ay kadar önce, ilçelerimizden nüfusu 10 bini aşan yerler varsa onların elektrik abonelerinin yüzde 60′ının müracaat etmesi halinde BOTAŞ’ın oraya da doğal gaz iletim hattını götüreceğini söylemiştik. Ne yazık ki şu ana kadar 8 ilçemiz müracaat yaptı. Herhalde yeterince duyuramadık diye düşünüyoruz. 200 civarında ilçe hedeflenmişti 10 bin nüfusun üzerinde ama 8 ilçemizin bu şartlara uyduğunu gördük. Bu manada ilerleyen süreçte diğer ilçelerimize de benzeri bir hizmet imkânı sunabilmek için gelen talepleri değerlendireceğiz ama öncelikle bu 8 ilçeye doğal gazı götürmüş olacağız.”

Nüfusun Yüzde 83’üne Doğalgaz Gitti

Şu anda nüfusun yüzde 83′üne doğal gaz gittiğini anlatan Yıldız, özellikle meskenlerde, sanayide doğal gazın daha fazla kullanılması gerektiğini belirttiklerini söyledi. Yıldız, doğal gazın elektrik üretimindeki payının makul bir seviyeye düşürülmesi gerektiğini, 10 yıl önce yüzde 53 olan bu oranın şu anda yüzde 43′e indiğini ifade ederek, bunu yüzde 30′lar seviyesine indirmeyi, yerli ve yenilenebilir kaynakların payının artırılmasını amaçladıklarını dile getirdi.

Artvin’e doğalgazın gelemsi için ek süre isteyeceğini belirten yetkililer,; Artvin’e doğalgazın gelmesini istiyoruz. Bakanlıktan ek süre isteyeceği uz.” İfadelerine yer verdi.

Artvin’de 200 Beklenirken 8 Başvuru Varsa Yöntem Yanlış Demektir!

Doğalgaz imza kampanyanın neden ilgi görmediği sorusuna vatandaşlar; “Doğalgaz getirdiler de bir kişi getirmeyin mi dedi? İmzaya ne gerek var. Artvin’e doğalgaz gelirse herkes kullanır. Bu sanki bir çeşit dayatma olarak algılandı. Belki bakanlık bunu samimi olarak bu yöntemle çözmek istemiş olabilir. Eğer 200 ilçe bekleniyor da 8 ilçe başvuruyorsa, yöntem yanlış demektir.

Bundan vazgeçip nasıl diğer yerlere kimseye sormadan götürdülerse, aynı şekilde olmayan yerlere zamanı geldiğinde götürsünler. Bu imza ile oran ile olacak gibi görünmüyor. Önce illere götürsünler. Ondan sonra ilçeler için imza istesinler. Artvin ilçe değil ildir. Bakan zaten bu iller arasında Artvin’in olduğunu söylüyor. Önce Artvin’e doğalgaz gelsin ki ilçeleri için imza toplasınlar.

Fol yok, yumurta yok. İmza kampanyası yapılıyor. Hani bir çalışma, proje, maket, yazı, kazı görsek anlayacağız. Hiç bir şey yok. Ne için imza atıldığını bilmeyen binlerce insanımız var.” İfadelerine yer verdiler.

Ayrıca imza kampanyasındaki imzaların öncelikle ev sahipleri tarafından atılması gerektiğini belirten vatandaşlar; Öğrenciye, kiracıya, köylüye, memura imza attırılıyor. Oysa Artvin’de 14 bine yakın konut var. Bu konut sahiplerinin %60’ı imza atması gerekiyor. Yani 8 bin civarında konut sahibinin imzasının olması lazım.  Alakalı Alakasız imalara rağmen bu sayı bulunamamıştır. Devlet Doğalgaz sözünü vermiştir. İmzaya gerek olmadığını düşünüyoruz” şeklinde konuştular.

ÇP

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Macahel'de kış
Macahel'de kış
Uydudan yayın yapan Tv52 yerel televizyonunun binası mühürlendi
Uydudan yayın yapan Tv52 yerel televizyonunun binası mühürlendi