Arafat Bingöl; Marmaray her açıdan güvenli...

Son günlerde gündemden düşmeyen, “Marmaray güvenli mi, değil mi?” tartışmalarına bir cevap da Marmaray’ın güvenlik hizmetlerini sağlayan Yavuz Güvenlik ve Koruma Hizmetleri Yönetim Kurulu Başkanı Arafat Bingöl’den geldi.

Arafat Bingöl; Marmaray her açıdan güvenli...
Arafat Bingöl; Marmaray her açıdan güvenli... Hayrettin Yavuz
 

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda açılan ve  “Asrın projesi” olarak sunulan Asya ile Avrupa kıtalarını denizin altından demir yoluyla birbirine bağlayan Marmaray, gündemdeki yerini koruyor. Arıza haberleriyle konuşulan Marmaray, son olarak ise güvenlik görevlilerinin bir kadın ve bebeğinin yardımına koştuğu haberle gündeme geldi.

Marmaray’ın güvenlik hizmetlerini sağlayan Bahçelievler’deki BİNSAT Şirketler Grubu’na bağlı Yavuz Güvenlik ve Koruma Hizmetleri Yönetim Kurulu Başkanı Arafat Bingöl de, Marmaray ile ilgili iddialar hakkında Gazete365’e açıklamalarda bulundu.  1997 yılından beri sektörde olan, kamu ve özel sektörde güvenlik hizmetleri ve VIP koruma hizmetleri sağlayan şirketin Yönetim Kurulu Başkanı Arafat Bingöl, Marmaray’ın teknik ve fiziki güvenliği hakkında da bilgiler verdi.

İLK KAZA UCUZ ATLATILDI
Marmaray’ın açılışının ardından ilk talihsiz kaza yürüyen merdivenlerde yaşandı. Marmaray’ı kullanarak bebeğiyle birlikte Üsküdar’a gelen ve bebek arabasını yürüyen merdivenlere yerleştiren bir kadının anlık dikkatsizliği az daha pahalıya mal oluyordu. Bir anlık hata ile bebek arabasındaki bebeğiyle birlikte yürüyen merdivenlerden yuvarlanan kadının yardımına, Yavuz Güvenlik ve Koruma Hizmetleri’ne bağlı güvenlik görevlileri koştu.

Olaya atak bir şekilde müdahale eden güvenlik görevlilerinden biri bebeği kucağına alarak anneye yardımcı oldu. Asansör ve yürüyen merdiven kontrolü ile psikoloji gibi özel eğitimlerden geçen güvenlik görevlileri, bu sayede olaya zamanında müdahale etti ve şoka giren anneyi de sakinleştirdi.

 

ARIZA YOK, KASIT VAR
Marmaray’ın hem teknik hem de fiziki açıdan güvenli olduğunu vurgulayan Arafat Bingöl, “Biz orada çalışmalar sürerken de gösterilen hassasiyete şahit olduk. Bunun aksinin iddia edilmesi bazı kesimlerin provokasyonudur.  Zaman zaman basında yer alan, ‘Marmaray arıza yaptı’ şeklindeki hatalar teknik bir arızadan kaynaklı değil, birilerinin imdat butonuna bilinçli bir şekilde basmalarından dolayıdır. Amaç; büyük projeye zarar vermek. Bu projeyi, bu güzel hizmeti, bu asrın projesini sabote etmek için bazı kesimler tarafından bu yapılıyor. Biz bununla ilgili de ayrı bir ekip kurarak, gerekli önlemleri aldık” dedi.

“Sayın Başbakanımızın, ‘Asrın projesi’ dediği Marmaray’ın her tülü güvenliği için biz de çok hassas davranıyoruz” diyen Bingöl, “Elini vicdanına koyan bir vatandaş, oraya gidip Kazlıçeşme’den 14 dakikada Üsküdar’a geçebiliyorsa, orada o hizmetin, o emeğin karşılığını vermelidir” şeklinde konuştu.

MARMARAY’IN GÜVENLİĞİ EMİN ELLERDE
Marmaray’da çalışan güvenlik görevlilerin özel eğitimler aldığını kaydeden Bingöl, “Marmaray, asrın projesi olduğu için açılışa kadar personelimize önemli eğitimler verildi. İlkyardım eğitimi, iş sağlığı ve güvenliği eğitimi, yangın eğitimi, bomba, terör ve kimyasal saldırıları gibi çeşitli konuları içeren emniyet ve sabotaj eğitimi, asansör ve yürüyen merdiven kontrolü eğitimi, kamera ve güvenlik sistemleri eğitimi gibi teorik ve uygulamalı bilgiler verildi. Kısacası Marmaray’da güvenliği sağlayan ekibimiz, tek kelimeyle donanımlı, her konuda eğitim almış personellerdir. Şunu iddia ediyorum; Marmaray her anlamda çalışanlarıyla, teknik ekibiyle, sistemiyle dört dörtlük ve güvenli bir projedir” diye konuştu.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Macahel'de kış
Macahel'de kış
Uydudan yayın yapan Tv52 yerel televizyonunun binası mühürlendi
Uydudan yayın yapan Tv52 yerel televizyonunun binası mühürlendi