Dünya devleri Fatih için yarışıyor

Fatih projesi kapsamındaki tablet ihalesinde en büyük alım ihalesi bugün yapılıyor. İhalede Microsoft, Apple, Samsung gibi dünya devlerinin de aralarında bulunduğu 11 firma yarışacak.

Dünya devleri Fatih için yarışıyor
Dünya devleri Fatih için yarışıyor Hayrettin YavuzEğitimde 'Asrın Projesi' olarak nitelendirilen 'FATİH' projesinin tablet ihalesi bugün yapılıyor.

İkinci etabı olan 675 bin adetlik tablet için yapılacak ihalede, yaklaşık 500 milyon TL'ye mal olması beklenen tablet bilgisayar alımı yapılacak. Milli Eğitim Bakanlığı 3 yılda toplam 15 milyon öğrenciye dağıtmayı planladığı tablet bilgisayar ihalesinin ikinci etabını başlatmak için düğmeye bastı.

Buna göre "FATİH" (Fırsatları Artırma ve Teknolojiyi İyileştirle Haraketi) projesi kapsamında ikinci büyük ihale Milli Eğitim Bakanlığı Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü tarafından yapılıyor. İhaleye katılması beklenen 7 firma 675 bin adet tablet bilgisayar için kıyasıya yarışıyor.

İHALEYE GİREN DEVLER

İhaleye katılan devler arasında, Samsung, Mobil Tel-Elektromed İş Ortaklığı, Vestel, Casper-Exper-Probil İş Ortaklığı, Apple, Telpa- Atmaca İş Ortaklığı, Microsoft, Arçelik, Toshiba, Hewlett Packard bulunuyor.

7 FİRMA TEKLİF VERDİ

Fatih projesi kapsamında dağıtılacak tabletler için yapılan ihalede 7 şirket teklif verdi. Yazılı turda en iyi teklifi 303.7 milyon TL ile Vestel verirken, ihale komisyonu saat 16.00'da revize teklifleri alıp kararını verecek.

İhale Komisyonu Başkanı 675 bin tablet için teklif veren şirketleri şöyle sıraladı:

Data Teknik-Pasifik Grup Yayıncılık, Samsung Elektronik, Hewlett Packard, Casper-Exper-Probil, Vestel, Telpa Telekom ve C5 Elektronik.
İhalenin sonuçlarının bugün saat 16.00'da yapılacak ikinci turun ardından açıklanması bekleniyor. İhale sonrası yaklaşık 500 milyon liralık tablet alımı yapılacak.

BU DÖRDÜNCÜ İHALE
Fatih Projesi'nin tablet bilgisayar kapsamında şu ana kadar ikisi pilot bölge olmak üzere üç farklı ihale yapılmıştı. Bu ihalelerin ilkini General Mobile kazanarak, pilot bölgeler 8 bin 500 adet tablet bilgisayar dağıtmıştı.

Pilot bölgeler için gerçekleştirilen ve 49 bin adet tablet bilgisayarı kapsayan ikinci ihaleyi ise Vestel kazanmıştı. 10.6 milyon tablet bilgisayarı kapsayan ihale oluşturulan adımlarla devam ediyor. İhalede finansal görüşmeler tamamlandı ve ikinci faza geçildi.

Katılan şirketlerle teknik görüşmeler yapılacak. Böylece ikinci fazda yapılacak görüşmelerle öğrencilere dağıtılacak tabletlerin özellikleri belirlenecek.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Macahel'de kış
Macahel'de kış
Uydudan yayın yapan Tv52 yerel televizyonunun binası mühürlendi
Uydudan yayın yapan Tv52 yerel televizyonunun binası mühürlendi