BUNU DA GÖRDÜK

Sanığın talebi üzerine mahkeme duruşma günü olarak seçim sonrasına bir tarih verdi.

BUNU DA GÖRDÜK
BUNU DA GÖRDÜK Hayrettin Yavuz

ASRIN DAVASI SEÇİME Mİ ENDEKSLENDİ?

Bakırköy 6.Ağır Ceza Mahkemesi'nde SANIK olarak yargılanan Vehbi Orakçı, bugün 3.duruşmaya çıktı. Sanık, tanık ve şikâyetçilerin dinlendiği mahkemede ara karar verilerek, Orakçı'nın talebi üzerine 4. duruşma Nisan 2014'te yapılacak yerel seçimler sonrasına bırakıldı.

HASAN BASRİ AKIN ‘KATILAN’ OLDU

Saat 10:00’da başlayan duruşmaya çok sayıda sanık, tanık ve şikâyetçi katıldı. Çeşitli suçlarla yargılanan Beylikdüzü eski Belediye Başkanı Vehbi Orakçı ve beraberindekiler hakkında artık karar aşamasına gelindi.

Bazı şikâyetçiler şikâyetlerinden vazgeçerken, Orakçı döneminde Zabıta Amirliği görevini yaptığı sırada ayağından vurulan Hasan Karagöz şikâyetçi olduğunu ancak işi dolayısıyla kamu davasına katılmak istemediğini söyledi. Şikâyetçilerden Huriser Ece Soysev şikâyetçi olduğunu ve kamu davasına katılmak istediğini beyan etti. Şikâyetçilerden Hasan Basri Akın da şikâyetçi olduğunu ve kamu davasına katılmak istediğini ifade etti.

Mahkeme; Karagöz ile Akın’ın taleplerini kabul ederken, Soysev’in suçtan doğrudan zarar görmediği kanaatine vardı ve katılma talebini reddetti. 

Akın’ın, ‘KATILAN’ olarak kabul edilmemesi için mücadele veren Orakçı’nın avukatlarının çabaları sonuç vermedi.

HÂKİM GERGİNDİ

Yargılama açık yapılmasına rağmen izlemek için gelenleri, salonda yer kalmadı gerekçesiyle içeriye almayan Hâkim’in son derce gergin olduğu ifade edildi. Dosyada gizlilik kararı olmamasına rağmen ‘basına bilgi sızdırıldığı’ iddiasını neden dile getirdiğine mana veremediklerini ifade eden bir şikayetçi, gerekirse reddi hâkim talebinde bulunabileceklerini söylediler.

AKIN: BUNLAR İNCE OYUNLAR…

Duruşmaya tanık sıfatıyla çağrılmış olan Halil İbrahim Türkgenç ile Hasan İmamoğlu gelmelerine rağmen, mahkemeye heyeti tarafından dinlenmediler. Diğer tanıklar Ekrem İmamoğlu ile Hasan Çokyiğit duruşmaya gelmediler. Sosyal medyada günler öncesinden CHP Beylikdüzü Belediye Başkanı Aday Adayı Ekrem İmamoğlu’nun da mahkemeye çağırıldığı ile ilgili paylaşım ve yorumlar yapılırken, Ekrem İmamoğlu’na tebligatın ulaştırılamadığı için haberinin olmadığı iddiasına Hasan Basri Akın tebessüm etti ve şunları söyledi:

Babasının haberi oluyor da kendisinin nasıl olmuyor? Ekrem Bey’in taraftarları sosyal medyada sabah akşam paylaşımlar yapmaktalar. Beylikdüzü ile ilgili kurulmuş olan gruplarda cirit atmaktalar. Pek çok kişi AKP’li eski Belediye Başkanı ve beraberindekilerin yargılandığı, Beylikdüzü’nü ilgilendiren bu önemli davaya CHP Beylikdüzü Belediye Başkanı Aday Adayı Ekrem İmamoğlu’nun da tanık olarak çağırıldığını yazdı, paylaştı. Sanki kendisi görmedi mi o paylaşımları? Elbette gördü. Gidip kendisi başvursaydı mahkemeye ve sorsaydı “beni de davet ettiniz mi” diye. İsminin bu davada şimdilik geçmeyip CHP’nin Beylikdüzü Belediye Başkan Adayı olabilmek için çaba sarfediyor. Bunlar ince oyunlar… 

İMAMOĞLU’NA ZORLA GETİRİLME KARARI!

1-2-3 Nisan 2014 tarihlerinde 3 gün devam edecek karar duruşmalarına, tanık olarak çağrılmış olan ve çağrı daveti ulaştırılamayan(!) CHP'nin Beylikdüzü Belediye Başkan Aday Adayı Ekrem İmamoğlu'nun ve Hasan Çokyiğit’in zorla getirilmelerine karar verildi.

ORAKÇI YA SUÇLU BULUNURSA?

Mahkeme Başkanı duruşmanın Mart ay’ı ortalarında yapılmasını, üç gün sürdürülmesini ve karar verilmesini söylemesi üzerine Orakçı, AKP Beylikdüzü Belediye Başkanı Aday Adayı olduğunu ifade etti. Seçim çalışmalarına denk geldiği için yoğun olacağını bu sebeple mahkemenin seçim sonrasına ertelenmesini talep etti. Bunu kabul eden mahkeme heyeti duruşmayı Nisan’ın 1-2-3’üne erteledi. Bu karar da kafalarda soru işareti bıraktı.

Mahkeme heyetinin sanığın talebi doğrultusunda hareket etmiş olması, Orakçı’nın henüz Aday olarak gösterilmemesi, Aday gösterilip seçimi kazanırsa ve hemen ardından suçlu bulunursa Beylikdüzü Belediyesi’nin kimlerin eline kalacağı tartışma konusu oldu.

- See more at: http://www.bizimbakis.com/index.php?haber=596#sthash.vfEy28pt.dpuf

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Macahel'de kış
Macahel'de kış
Uydudan yayın yapan Tv52 yerel televizyonunun binası mühürlendi
Uydudan yayın yapan Tv52 yerel televizyonunun binası mühürlendi