Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK Ölümünün 75. Yılında Anıldı

Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu büyük önder Mustafa Kemal Atatürk, ebediyete intikalinin 75. yılında Ordu'da düzenlenen törenlerle anıldı.

Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK Ölümünün 75. Yılında Anıldı
Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK Ölümünün 75. Yılında Anıldı Hayrettin Yavuz

 Ordu Valiliğince düzenlenen anma programı çerçevesinde ilk tören, Şarkiye mahallesindeki Atatürk Anıtı’nda yapıldı. Buradaki program, Vali Kenan ÇİFTÇİ, Garnizon Komutanı Albay Şeref ÇAKMAK, Belediye Başkanı Seyit TORUN, Cumhuriyet Başsavcısı Metin USLU, Bölge İdare Mahkemesi Başkanı Ayfer BUĞUR, ODÜ Rektörü Prof.Dr. Tarık YARILGAÇ, Baro Başkanı Av.Oktay ÇANAK, siyasi partiler ile şehit aileleri ve gazi derneklerinin Atatürk Anıtı’na çelenk koymasıyla başladı.

Saat 09.05 geçerken, çalan sirenler eşliğinde 2 dakikalık saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu. Tören sırasında gönderdeki Türk Bayrağı yarıya indirildi.

Atatürk Anıtı’ndaki törenin ardından, Ordu Kültür Sanat Merkezi’nde, Ordu Fatih Anadolu Lisesi tarafından hazırlanan anma programına geçildi. OKSM’deki anma programına, Vali Kenan ÇİFTÇİ, Garnizon Komutanı Albay Şeref ÇAKMAK, Belediye Başkanı Seyit TORUN, Cumhuriyet Başsavcısı Metin USLU, Bölge İdare Mahkemesi Başkanı Ayfer BUĞUR, ODÜ Rektörü Prof.Dr. Tarık YARILGAÇ, Vali Yardımcıları Ömer ADAR, Niyazi ERTEN, Halil KARBUZ, İl Emniyet Müdürü Hakan KIRMACI, daire müdürleri, okul müdürleri, öğretmenler, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

OKSM’deki anma programının açılışında, günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Ordu Fatih Anadolu Lisesi Müdürü Osman YILMAZ yaptı. YILMAZ, ”Büyük Önder Atatürk'ün 10 Kasım 1938'de ebediyete intikal edişi, şüphesiz ki Türk milletini derin bir üzüntüye boğmuş ve dünya üzerinde geniş bir yankı uyandırmıştır. Atatürk'ün vefatının hemen ardından dünya liderleri tarafından yapılan bütün açıklamaların ortak noktası, o'nun dünya üzerinde yetişmiş çok nadir bir dahi oluşu, büyük devlet adamlığı ve dünya milletlerine örnek olabilecek çalışmaları olmuştur. Atatürk, yenilikçi ve ileriyi görebilen özellikleri yanında, büyük bir komutandır aynı zamanda. Türk Kurtuluş savaşına yön vermiş, milleti ile birlikte ‘ya istiklal ya ölüm’ parolası ile hareket ederek, zaferin kazanılmasında en büyük pay sahibi olmuştur” dedi.

Fatih Anadolu Lisesi Müdürü Osman YILMAZ, ”Ey Büyük Atatürk, bütün ömrünü hizmetine adadığın asil Türk milletinin evlatları olarak, senin huzurunda sevgi ve saygı ile eğiliyoruz. Gösterdiğin yoldan asla ayrılmayacak ilkelerini ve eserlerini azim ve inançla yaşatacağız ve koruyacağız. Her geçen gün senin düşüncelerini daha iyi anlıyoruz. Kurduğun laik ve demokratik Cumhuriyetle, çağdaş uygarlık yolunda hızla koşuyoruz. Emanetin emin ellerde, bize güven ve rahat uyu Ruhun şad olsun” diyerek, konuşmasını tamamladı.

Konuşmaların ardından, Gazi Mustafa ABAZ’a ‘Berat’ verilmesi törenine geçildi. Jandarma Kıdemli Başçavuş Süleyman KAYA, Malul Gazi Jandarma Komando Er Mustafa ABAZ’ın özgeçmişini okudu. 14 Mart 1993 yılında Mardi’nin Midyat İlçe Jandarma Komutanlığı 7’inci Jandarma Komando Mekanize Tim Komutanlığı emrinde görevli iken, Düzgeçit Köyünde Terör Örgütü iler girilen çatışmada yaralanan Gazi Mustafa ABAZ’ın gazilik ‘Beratı’, Vali Kenan ÇİFTÇİ tarafından verildi.

Gazilik Beratı’nı tevcih töreninin ardından, Ordu Fatih Anadolu lisesi tarafından hazırlanan “Bir Vatan Kalbi” adlı oratoryo sunuldu.

Fatih Anadolu Lisesi öğrencileri tarafından hazırlanan oratoryo, protokol üyeleri ve diğer katılımcılar tarafından büyük beğeni toplayarak ayakta alkışlandı. Vali Kenan ÇİFTÇİ, programın sonunda oratoryoyu hazırlayan öğretmen ve öğrencileri kutlayarak, tebrik etti.
 

Fotoğrafların Orijinalleri İçin Tıklayınız

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Macahel'de kış
Macahel'de kış
Uydudan yayın yapan Tv52 yerel televizyonunun binası mühürlendi
Uydudan yayın yapan Tv52 yerel televizyonunun binası mühürlendi