Körfez'de nefes kesen Atatürk görseli

İZMİR Konak Belediye Başkanı Hakan Tartan'ın projesi kapsamında düzenlenen etkinlikte, 22 metrelik tekne üzerine yerleştirilen projeksiyon makinesiyle oluşturan hareketli su perdesinde, at üzerinde Atatürk canlandırması yapıldı.

Körfez'de nefes kesen Atatürk görseli
Körfez'de nefes kesen Atatürk görseli Hayrettin Yavuz

 

Üçkuyular'dan hareket eden Atatürk görseli deniz üzerinden Gündoğdu Meydanı'na at sürdü, 150 bin İzmirlinin akın ettiği kıyı şeridinde gösteri ilgiyle izledi. 

Atatürk'ü anma etkinlikleri kapsamında Konak Belediye Başkanı Hakan Tartan tarafından organize edilen 'Atatürk'ün Körfez Turu' projesini izlemek için İzmirliler kıyı bandına akın etti. 22 metrelik tekne üzerine yerleştirilen projeksiyon makinesiyle oluşturan hareketli su perdesinde, at üzerindeki Atatürk canlandırması İzmir Körfezi üzeri Üçkuyular İskelesi'nden saat 19.30 sıralarında hareket etti. 

KIYI BANDINA İNSAN SELİ AKTI 

Denizden iki yelkenlinin eşlik ettiği 15 metre yüksekliğe ulaşan Atatürk görseli sırasıyla Mustafa Kemal Sahil Bulvarı, Konak İskele, Kordon kıyı şeridinden Gündoğdu Meydanı'na geldi. Yaklaşık 2 saat süren yolculukta güzargah üzerindeki kıyı bandı, insan seliyle doldu taştı. Kıyı şeridinde bekleyenlerin dışında evlerinde oturan vatandaşlar pencere ve balkonlarına çıkarak gösterimi izleyip, bayrak salladı. Atatürk görselini izlemek için sürücülerin yavaşlaması güzargah üzerindeki trafikte yoğunluğa neden oldu. 

YÜZLERCE DİLEK BALONU UÇURULDU 

Teknenin kıyı şeridinden geçmesini bekleyen bazı İzmirliler dilek balonları uçurdu. Aileler yüzlerce dilek balonunu gökyüzüne bıraktı. Chopper kulüpleri ve bisikletçiler de kıyı bandında Atatürk görselinin geçmesini bekleyen İzmirlilere, görsel şovlar hazırladı. Yapılan gösteriler İzmirlilerden yoğun alkış alıp, 'Mustafa Kemal'in askerleriyiz' sloganlarıyla kenti inletti. 

ATATÜRK, 'KIZLI-ERKEKLİ YİNE TOPLANMIŞSINIZ BU MEYDANDA' DERDİ 

Atatürk görselinin Gündoğdu Meynadı'na yaklaşmasının ardından sahneye çıkan Hakan Tartan yaptığı konuşmada şunları söyledi: "Biz İzmiriz, Atatürk'ü farklı severiz. Bu yılda Ulu Önder Atatürk Üçkuyular'dan yola çıktı ta Gündoğdu Meydanı'na kadar bütün sahili katederek bizlere geldi. Bize sevgisini inancını dile getirdi. Canlanabilseydi, şöyle karşımıza gelseydi diyecekti ki; 'Sevgili izmirliler kızlı erkekli yine toplanmışsınız bu meydanda' Cumhuriyete ulu önder Atatürk'e demokrasimize ve geleceğimize sahip çıktığınız için sizlere çok teşekkür ediyorum. Aşk olsun size İzmirliler aşk olsun size İzmirliler." 

Hakan Tartan'ın alkışlarla sahneden inmesinin ardından sahne alan 45 kişilik Boğaziçi Cazz korosu, meydanı dolduran binlerce İzmirli'ye, Atatürk'ün sevdiği türkü ve şarkılardan oluşan unutulmaz bir müzik ziyafeti yaşattı. 


GECEDEN NOTLAR 

Etkinliğe katılan İzmirliler kurulacak prestagram noktalarında Atatürk ve kendilerini bir araya getiren fotoğraflar ve mesajlar ile bir başka yeni teknoloji ile tanıştı. 

Gündoğdu Meydanı'na kurulacak Social Wall ekranı ile de yine sosyal medyada paylaştıkları Atatürk'e ilişkin özlem ve düşüncelerini digital ekrandan izleyebildi. 

Etkinliğin sosyal medya ayağı, Atamizmir'de hashtag'i üzerinden izlendi.
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Macahel'de kış
Macahel'de kış
Uydudan yayın yapan Tv52 yerel televizyonunun binası mühürlendi
Uydudan yayın yapan Tv52 yerel televizyonunun binası mühürlendi