Bülent Ecevit'in vefatının 7. yılı

Eski başbakanlardan merhum Bülent Ecevit, vefatının 7. yılında kabri başında anıldı.

Bülent Ecevit'in vefatının 7. yılı
Bülent Ecevit'in vefatının 7. yılı Hayrettin Yavuz

 


Karaoğlan'ın ardından

 

Devlet Mezarlığındaki anma törenine CHP Grup Başkanvekili Engin Altay ile CHP milletvekilleri Süleyman Çelebi, Mahmut Tanal, Sinan Aygün ve Ahmet Toptaş'ın yanı sıra partililer katıldı.  Törende, merhum Bülent Ecevit'in kabrine kırmızı ve beyaz karanfillerle süslenmiş üzerinde "TBMM CHP Grup Başkanlığı" ve "CHP Genel Merkezi", yazılı iki çelenk bırakıldı ve saygı duruşunda bulunuldu.


      
CHP Grupbaşkanvekili Altay, burada yaptığı konuşmada, eski başbakanlardan merhum Ecevit'in CHP'nin 3. Genel Başkanı olduğunu, halkı düşünerek kendini Türk milletine adadığını söyledi. Ecevit'in yaptığı hizmetler için çok şey söylenebileceğini belirten Altay, "Duygusal bir eş, romantik bir şair, güçlü bir lider, dürüst bir devlet adamı' diye özetlemek sanıyorum mümkündür" dedi. 
      
Altay, 'Ecevit' dendiğinde akla Çalışma Bakanlığı'ndaki emek için verdiği mücadelenin geldiğini vurgulayarak, Ecevit'in emperyalizmin direktiflerine şamar atttığını, afyon ve haşhaş ekimlerinde emperyalistlere kafa tuttuğunu belirtti.

Altay, "Ecevit' deyince, Kıbrıstaki soydaşlarımızın uğradığı zülüm karşısında bütün dünyanın olumsuz refleksine rağmen oraya bir barış harekatı düzenleyerek bebeklerin kanının akmasını engelleyen insan akla gelir" dedi.
      
Ecevit'in 81 yıllık hayatını gerçekten Türkiye halkına adadığı için 'Halkçı Ecevit' sıfatıyla ödüllendirildiğini, ezilenlerin umudu olduğu için 'Karaoğlan' sıfatını çok hak etmiş bir genel başkan olduğunu anlatan Altay, "Türkiye'de ayak basmadık ilçe, köy bırakmayarak siyasetin sahada alanda yapılacağını bize gösteren bir devlet adamıydı. Dünyada da saygın bir devlet adamıydı. Onu ölümünden bugüne hala anıyoruz, hala özlüyoruz ve ruhu şad olsun diyorum. Türk millleti Bülent Ecevit'e minnettardır" diye konuştu.
      
Anma töreninin ardından bazı partililer merhum Ecevit'in kabri başında dua okudu.
     

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Macahel'de kış
Macahel'de kış
Uydudan yayın yapan Tv52 yerel televizyonunun binası mühürlendi
Uydudan yayın yapan Tv52 yerel televizyonunun binası mühürlendi