ARTVİN VALİSİ KEMAL CİRİT, ACARA ÖZERK CUMHURİYETİ’NE RESMİ ZİYARET GERÇEKLEŞTİRDİ

Artvin Valisi Kemal Cirit, resmi temaslarda bulunmak üzere Gürcistan’ın Acara Özerk Cumhuriyeti’nin Batum şehrine resmi ziyaret gerçekleştirdi.

ARTVİN VALİSİ KEMAL CİRİT, ACARA ÖZERK CUMHURİYETİ’NE RESMİ ZİYARET GERÇEKLEŞTİRDİ
ARTVİN VALİSİ KEMAL CİRİT, ACARA ÖZERK CUMHURİYETİ’NE RESMİ ZİYARET GERÇEKLEŞTİRDİ Hayrettin Yavuz

 

 

 

Artvin Valisi Kemal Cirit, resmi temaslarda bulunmak üzere Gürcistan’ın Acara Özerk Cumhuriyeti’nin Batum şehrine resmi ziyaret gerçekleştirdi.

Artvin Valisi Kemal Cirit ve beraberindeki Sarp Sınır Kapısı Mülki İdare Amiri ve Vali Yardımcısı Mehmet Ali Öztürk, CHP eski Artvin Milletvekili Metin Arifağaoğlu, Artvin Artvin Belediye Başkanı Emin Özgün, Artvin Sanayi ve Ticaret Odası Başkanı Kurtul Özel, Hopa Belediye Başkanı Turan Kasımoğlu, Arhavi Belediye Başkanı Coşkun Hekimoğlu, Yusufeli Belediye Başkanı Eyüp Aytekin, Borçka Belediye Başkanı Oral Küçük,  Kemalpaşa Belediye Başkanı Yalçın Emiralioğlu’nu Türkiye ile Gürcistan sınırının tampon bölgesinde Acara Özerk Cumhuriyeti yetkilileri karşıladı.

Karayoluyla Batum şehrine giden Türk heyetini, Acara Özerk Cumhuriyeti Hükümet Başkanlığı binası önünde Acara Özerk Cumhuriyeti Hükümet Başkanı Archil Khabadze ile Gürcü Heyetinden Eğitim, Kültür ve Spor Bakanı Giorgi Tavamaişvili, Maliye Bakanı Davit Baladze, Sağlık Bakanı Nugzar Surmanişdze karşıladı.

Vali Cirit ile beraberindeki heyeti Hükümet Başkanlığı binasında kabul eden Acara Hükümet Başkanı Archil Khabazde, ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek Vali Cirit’e yeni görevi ile ilgili iyi dileklerini iletti.

Artvin Valisi Kemal Cirit, Türkiye ile Gürcistan’ın dost ve kardeş iki ülke olduğunu belirterek, “Dost ve kardeş ülkelerin dost ve kardeş iki şehriyiz. Batum ve Artvin şehirleri bu iki ülke arasındaki ilişkilerimizde iki mihenk taşıdır.” dedi.

Dost ve kardeş Gürcistan’ın Acara Özerk Cumhuriyeti Hükümet Başkanı Sayın Archil Khabadze’yi ziyaret etmekten duyduğu memnuniyeti dile getiren Vali Cirit, ”İki ülke arasındaki bu büyük dostluk ilişkisi bizim için fevkalade önemlidir. Kardeşlik bağlarının ötesinde aynı zamanda akrabalık bağlarımız da var. Bunlarda bizim Gürcistan’la olan dostluğumuzu ve kardeşliğimizi ayrıca pekiştirmektedir. Yaklaşık iki ay önce Artvin Valiliği görevine atandım. Ziyaret için biraz geciktik. Buradaki düşüncemiz öncelikle Artvin ilimizi tanımak ve diğer illerle ve komşu ülkeyle olan ilişkilerimizi biraz daha öncelikle görmek ve bilmek istemekti. Ondan sonra zatıalinizi ziyaret etmek istedim. Dost ve kardeş ülkelerin dost ve kardeş iki şehriyiz. Batum ve Artvin şehirleri bu iki ülke arasındaki ilişkilerimizde iki mihenk taşıdır.

Türkiye ile Gürcistan’ın ticari ve turizm alanında yoğun bir ilişkilerinin bulunduğunu belirten Vali Cirit, “Bu işbirliğimiz dostluk ve kardeşlik uygulamalarında resmiyete yansımıştır. Öncelikle iki ülke arasında vize muafiyeti var, kimlikle geçiş sistemi var. Sarp Sınır Kapımız Gürcistan’ın Batıya doğru açılışı, Türkiye’nin ise Gürcistan ve Kafkaslara açılan önemli bir sınır kapısıdır. Borçka Muratlı’da yeni bir sınır kapısı açılması yönünde çalışmalarımız hızlandırılmış bir şekilde devam ediyor. Sarp Sınır Kapısı’nda yıl içerisinde yaklaşık 6 milyonu yakın yolcu giriş ve çıkışı yaşandı. Şuana kadar 1 milyon 27 bin civarında araç giriş-çıkışı oldu. Bu ilişkilerin güzelliği devam ettikçe hem araç sayısında hem de yolcu sayılarında daha da artış olacağına inanıyoruz” diye konuştu.

İki ülke arasında ekonomik ilişkilerin artarak devam ettiğine işaret eden Vali Cirit, “Gürcistan ekonomisinin % 20’sine yaklaşan bir oranda gayet iyi bir şekilde bir ekonomik yapılanma ve ticari ilişki devam ediyor. Bu ilişkiye biraz ciddi anlamda önem vermek istedim. Sadece kendim değil Belediye Başkanlarımızı ve Sanayi ve Ticaret Odası başkanlarımızı da buraya getirdim. Bizler için çok önemlisiniz. Batum havalimanında 50 bini aşkın bir yolcu kullanımı var. Hopa’da da 2 bine yaklaşan deniz yolcumuz var. Gürcistan’ın 7 üniversitesinde Türkoloji Enstitüleri var. Birçok Türk öğrencimizde eğitim görüyor. Bizim ticari ilişkilerimizi ciddi seviyede artırarak geliştirmemiz lazım. Çünkü bu kardeşlik ve kültürel işbirliğimiz artarak devam edecek ama bizimde ilişkileri desteklememiz gerekiyor.

İki ülkenin ortak mirasları var. İki ülke arasında turizm alanında da işbirliğimiz var. Biz Gürcistan’la her alanda işbirliği kurmak istiyoruz. Batum’da azımsanmayacak işadamımız ve vatandaşımız yaşıyor. Yusufeli ilçesinde tarihi İşhan Kilisesini restore ediyoruz. Çalışmalar aralıksız bir şekilde sürdürülüyor. Yakın bir zamanda buranın restorasyonunu tamamlayacağız. Bugün sizlere gerçekleştirdiğim ilk ziyaret oldu. Bundan sonrada ziyaretlerimiz sürecek. Ben yeniden sıcak karşılamanızdan ve misafirperverliğinizden dolayı sizlere teşekkür ediyorum. Sizlerin nezdinde tüm Acara Özerk Cumhuriyeti yönetimine bu teşekkürlerimi iletiyorum. Dost ve kardeş ülke Türkiye ve Gürcistan ülkelerinin ilişkileri her zaman önümüzdeki süreçte de devam edecektir” dedi.

Acara Özerk Cumhuriyeti Hükümet Başkanı Archil Khabadze ise ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, “Türkiye ile Gürcistan ülkeleri arasında eskiden beri devam eden çok üst düzey ilişkiler olduğunu söyledi.

Türk-Gürcü dostluğu ve kardeşliğinin artarak devam edeceğine inandığını belirten Khabadze, ”Bazen merkez hükümetleri karıştırmadan sorunlarımızı kendi aramızda yerel düzeyde bizler çözebiliyoruz. Batum ve Artvin sınır illeridir. Türkiye ve Gürcistan ülkeleri arasındaki ilişkiler örnek teşkil etmektedir. Ortak sınırımız, ortak havalimanımız var. Ticari ve ekonomik ilişkilerimiz çok yoğun bir şekilde devam ediyor. Yakın ilişkilerimiz ve dostluğumuz değişik alanları kapsamaktadır. Aynı şekilde Rize ve Trabzon illeriyle de ilgili çok önemli ilişkilerimiz var. Batum ve Trabzon kardeş şehirlerdir. Kültür, Spor Trurizm alanlarındaki işbirliğimizi derinleştirmeye çalışıyoruz. Ortak hareket etmek itiyoruz. Bölgelerimiz için turizm çok önemli alanlarımızın başında geliyor. “İki Ülke Tek Turist” sloganı kapsamında Batum, Artvin , Rize ve Trabzon illeri  turizm alanında ortaklaşa hareket ederek bölgenin turizm potansiyelini artırabiliriz. Gümrük alanında da çok yakın ilişkilerimiz var. Sarp Sınır Kapısı’dan bir yılda yaklaşık 6 milyonu aşkın yolcu giriş ve çıkışı oldu. Bu çok büyük bir rakamdır. Sarp Mülki İdare Amiri Sayın Mehmet Ali Öztürk’ün payı var. Ayrıca Batum ortak havalimanında da işbirliğimiz var. Geçmiş Cumhuriyet Bayramınızı kutluyorum. Bizlerde Türkiye’nin Batum Başkonsolusu Engin Arıkan Beyefendi ile birlikte güzel bir şekilde Batum’da kutladık. Biz her zaman işbirliğine açığız. Artvin Sanayi ve Ticaret Odasıyla görüşmelerimiz oldu. Ufak tefek sorunlarımız vardı ama bunları ikili ilişkilerimiz sayesinde çözeceğimize inanıyoruz.  Türkiye’de Giresun ve diğer illeri de ziyaret ettik. Çok güzel görüşmelerimiz oldu. Gürcülerin yaşadığı köyleri ve bölgeleri ziyaret ettik. Türkiye’nin saygıdeğer vatandaşlarıyla görüştük. Türk insanının sıcaklığını ve yakınlığını hissettik. Ülkemize tekrar hoş geldiniz” diye konuştu.

Konuşmaların ardından iki ülke arasındaki ticari ilişkiler ve yaşanan sorunların çözümüne yönelik olarak basına kapalı bir toplantı yapıldı.

Yaklaşık bir saat süren toplantının sonunda Türk ve Gürcü heyetleri karşılıklı olarak hediyelerini sundular.

Vali Cirit ve beraberindeki heyet, buradaki ziyaretin ardından Türkiye’nin Batum Başkonsolosu Engin Arıkan’ı makamında ziyaret ederek bir süre görüştü. Başkonsolos Arıkan’ın eşliğinde Türk Heyeti Batum şehri ile doğal güzelliğiyle ünlü Botanik Parkı’nı gezdi.

Ziyaretlerin ardından Acara Özerk Cumhuriyeti Hükümet Başkanı Archil Khabadze, Artvin Valisi Kemal Cirit başkanlığındaki Türk Heyeti onuruna yemek verdi.  

Ziyaretin sonunda müzik eşliğinde ışıklı su gösterisini izleyen Türk Heyeti, akşam saatlerinde Batum’dan ayrılarak Türkiye’ye döndü.

AVBM

ARTVİN VALİSİ KEMAL CİRİT, ACARA ÖZERK  8

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Macahel'de kış
Macahel'de kış
Uydudan yayın yapan Tv52 yerel televizyonunun binası mühürlendi
Uydudan yayın yapan Tv52 yerel televizyonunun binası mühürlendi