TARIMSAL YAYIM VE DANIŞMANLIK BORÇKA’DA ÇİFTÇİLERE ÜCRETSİZ HİZMET VERİYOR

Borçka Ziraat Odası Tarımsal Yayım ve Danışmanları köylere giderek çiftçilere tarımsal konularda bilgiler veriyor. Nevin Şirin Nişancı ve Esin Goncal, Borçka Taraklı köyüne giderek, ağaç budama yöntemleri, toprak analizleri konusunda çiftçileri bilgilendirdi. Tarımsal Yayım ve Danışmanları, İlçe Tarım Müdürlüğü ile birlikte çalışıyor. Konu ile ilgili 08 Haber gazetesine açıklamalarda bulunan Tarımsal Yayım Danışmanı Ziraat Mühendisi Nevin Şirin Nişancı, bu projenin çiftçileri eğitmek, bilgilendirmek amacıyla Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından uygulamaya konulduğunu belirterek:

TARIMSAL YAYIM VE DANIŞMANLIK BORÇKA’DA ÇİFTÇİLERE ÜCRETSİZ HİZMET VERİYOR
TARIMSAL YAYIM VE DANIŞMANLIK BORÇKA’DA ÇİFTÇİLERE ÜCRETSİZ HİZMET VERİYOR Hayrettin Yavuz
 
 
İLK  ETAPTA 50 ÇİFTÇİYE DANIŞMANLIK HİZMETİ VERİYORUZ
 
“Tarımsal  Yayım ve Danışmanlık olarak bu yıl Borçka’da  Esin Goncal İle birlikte çalışıyoruz. Şu an 50 çiftçimiz var. Bu çiftçilerle birebir ilgileniyoruz. Güreşen, Taraklı, Akpınar, Çaylı, Şerefiye ve İbrikli köyü proje kapsamımızda bulunan köylerdir. Biz bu köylerde çiftçileri bilgilendiriyoruz.  Projede Bakanlığın koyduğu kıstaslar var.  Yapılan projelerde bütün girdiler destekleniyor.
Çiftçiler bu hizmetten çok memnun. 10 dönümden fazla toprağı olan 50 çiftçi buluyoruz. Borçka’da bu proje ilk defa uygulanıyor. Çiftçilerimiz; konuştukça, duyuldukça “biz niye yokuz” demeye başladılar. Köye gittiğimizde benim çiftim olsun olmasın bütün çiftçilere hizmet sunmaya çalışıyoruz.
ŞU ANDA BUDAMA İLE İLGİLİ BİLGİ VERİYORUZ
 Mevsimsel olarak, şu an budama ile ilgili çalışmalar yapıyoruz. Köylerimize baktığımız zaman budamalar ya hiç yapılmamış ya da yanlış yapılmış.  Projede pilot bahçe seçiliyor, orada diğer çiftçileri de alarak onlara budamanın nasıl yapıldığını uygulamalı olarak gösteriyoruz. Alternatif ürünlerle ilgili yönlendirme de yapıyoruz.  Alternatif ürünlerde kivi, kapama bahçeleri olsun istiyoruz. Hastalık, zararlılarla mücadele,  ilaçlama teknikleri.  Örneğin kivi bahçesi yetiştirmek için nasıl bir işlem yapılır hepsini anlatıyoruz.  Çiftçilerimiz bize ulaşmak isterse, büromuz Mavi Çarşı İşhanında Kat 1 Numara 35’te hizmet veriyor.
Biz projeye bu yıl Haziran ayında başladık. Ziraat Odası ve İlçe Tarıma bağlı Fiskobirlik ile ortaklaşa yapılan projede 4 kişi yer alıyor. Çiftçilerimiz soruyor, biz cevaplandırıyoruz. Çiftçilerimizle el ele birlikte daha bereketli üretim için çalışıyoruz.  
 
DEMİR ELMADAN SİRKE PROJESİ DÜŞÜNCEMİZ VAR
 
Biz AB projeleri hazırlayabiliyoruz. Örnek vermek gerekirse Borçka’da yetişen ve çok değerli bir elma türü olan demir elmasından sirke yapmayı düşündük. Ancak bunların kabul edilmesi gerekiyor. 
Tarımsal Danışmanlık ve yayım danışmanları olarak hepimizin farklı köyleri ve farklı çiftçilerimiz var. Bakanlık bize diyor ki, gidin çiftçiyi ziyaret edin, onları yerinde bilgilendirin. Doğru şeyleri gösterin ki yanlışlarını görsün. Tarımsal yayım.  Alışkın olduğu geleneksel tarımdan daha modern ve bol ürün alınan tarımla köylümüzü tanıştırmak. Biz zaten tarım ülkesiyiz. Ülkemiz ve iklimiz buna çok müsait. Buradan tüm çiftçilerimize sesleniyorum; Tarımsal Yayım Danışmanlık hizmetlerinden faydalanın.
Bu  Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının çiftçi yararına hayata geçirdiği çok güzel bir projedir.  Biz tarım ülkesiyiz. Eğer doğru, modern tekniklerle, bilinçli tarım yaparsak aynı dönümden daha çok ve kaliteli tarım ürünleri yetiştirmemiz mümkündür. Dünyada bunun çok örneği vardır.”dedi.
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Macahel'de kış
Macahel'de kış
Uydudan yayın yapan Tv52 yerel televizyonunun binası mühürlendi
Uydudan yayın yapan Tv52 yerel televizyonunun binası mühürlendi