Cumhuriyet'in 90. Yılı Coşkuyla Kutlandı

Salı, 29 Ekim 2013 Cumhuriyet’in 90. yılı ilimizde düzenlenen çeşitli programlarla, büyük bir coşku içinde kutlandı. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlama programı çerçevesinde ilk tören dün Atatürk Anıtı’na çelenk sunumuyla başladı. Buradaki tören, Vali Kenan ÇİFTÇİ, Garnizon Komutan Vekili Yarbay Garip GÜMÜŞ, Belediye Başkanı Seyit TORUN ile diğer protokol mensuplarının ve halkın Atatürk Anıtı önündeki yerlerini almalarından sonra çelenklerin Atatürk Anıtı’na sunulması, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla son buldu.

Cumhuriyet'in 90. Yılı Coşkuyla Kutlandı
Cumhuriyet'in 90. Yılı Coşkuyla Kutlandı Hayrettin Yavuz

 

 

Cumhuriyet Bayramı kutlamalarına, 29 Ekim 2013 günü saat 09.30’da Vali Kenan ÇİFTÇİ’nin makamında tebrikleri kabulüyle devam edildi. Valilik Makamında yapılan Tebrikat Töreni’ne, İl Jandarma Komutan Vekili Yarbay Garip GÜMÜŞ, Belediye Başkanı Seyit TORUN, Cumhuriyet Başsavcısı Metin USLU, Adalet Komisyonu Başkanı Bahattin AKKAN, Bölge İdare Mahkemesi Başkanı Ayfer BUĞUR, ODÜ Rektör Vekili Prof.Dr.Nuri YILMAZ, Baro Başkanı Oktay ÇANAK, Vali Yardımcıları Niyazi ERTEN, Halil KARBUZ, Fatih GÖRMÜŞ, Altınordu Kaymakamı Şenol ESMER, İl Emniyet Müdürü Hakan KIRMACI, İl Genel Meclisi Başkanı Engin TEKİNTAŞ, adli ve askeri personel, siyasi parti temsilcileri, kurum müdürleri ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri katıldı.

 

29 Ekim Cumhuriyet Bayramının 90. Yıldönümü Kutlama Programı, Ordu Lisesi önünde devam etti. Vali Kenan ÇİFTÇİ, beraberinde Garnizon Komutan Vekili Yarbay Garip GÜMÜŞ ve Belediye Başkanı Seyit TORUN ile birlikte halkın ve öğrencilerin bayramını kutladı.

 

Törende, günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Vali Kenan ÇİFTÇİ yaptı.

 

“Bu gün, Cumhuriyet Bayramı’nın 90.yıldönümünü büyük bir coşkuyla kutlamanın onurunu ve mutluluğunu yaşıyoruz Türk milleti olarak. Hepimizin Cumhuriyet Bayramı kutlu olsun” diyen Vali ÇİFTÇİ, “Yüz binlerce şehidimizin, gözünü kırpmadan, bu aziz vatan uğruna verdiği canları ve akıttığı kanlarıyla elde edilen Kurtuluş Savaşımızın sonundaki bu muhteşem zaferi sürekli hale getirmek isteyen ve hedefi öncelikli olarak ‘tam bağımsızlık’ ve ‘muasır medeniyetler seviyesini aşma’ olarak belirleyen Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk; Bu hedeflere de ancak gerçek anlamda bina edilecek olan cumhuriyet ve demokrasi ile varılabileceğini görmüştür. Cumhuriyetimizi tıpkı, kuruluşundaki temel mantıkta olduğu gibi, tam bağımsız, güçlü ve demokratik bir özgürlük ortamı içinde yaşayan bir dünya devleti olarak sürekli kılmak için hepimize çok büyük görev ve sorumluluklar düşmektedir. Cumhuriyetin gereği olarak bu ülkede yaşayan herkes hürdür, birinci sınıf vatandaştır. Kanunlar çerçevesi içerisinde özgürce yaşayabilmektedir” dedi.

 

Konuşmasında Ordululara seslenen Vali ÇİFTÇİ, “Hepimiz, Türkiye Cumhuriyeti’nin vatandaşları olarak, bu cennet vatanın şan ve şereflerle dolu geçmişini ve geleceğin dünyasında söz sahibi olacak her haliyle güçlü bir Türkiye’nin geleceğini paylaşmaktayız. Tasada, kederde ve sevinçte hep beraber olmanın gurunu, onurunu ve mutluluğunu yaşadık ve yaşayacağız. Devlet, cumhurun yani halkın devletidir. Dolayısıyla, her türlü yönetim yetkisinin kaynağı millet iradesidir. Atatürk’ün ortaya koyduğu ‘Egemenlik, kayıtsız şartsız milletindir’ ilkesi, devletin ve rejimin temelini oluşturmaktadır. Bütün bunların teminatı ise, ‘Cumhuriyet’tir. Türk Milletinin verdiği destansı bir milli mücadelenin ardından, bir zümrüt-ü anka kuşu gibi kendi küllerinden yeniden doğuşunun diğer adı olan Kurtuluş Savaşımızın kazanılmasının ardından, Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk; ileri görüşlülüğüyle, çağdaşlık, eşitlik ve özgürlük alanlarında büyük bir düşünce devrimini başlatmıştır. Yeni kurulan bu devleti, Cumhuriyet gibi bir mükemmel bir anlayışla taçlandırarak, tarihimizin altın sayfalarındaki yerini almıştır” diye konuştu.

 

Konuşmasında Cumhuriyetin önemine vurgu yapan Vali ÇİFTÇİ, “Bildiğiniz gibi ‘cumhuriyet’ sözcüğü, ‘cumhur’ kökeninden türemiştir. Cumhur; ‘halk’, Cumhuriyet ise; ‘halk yönetimi’ anlamına gelir. Halkın demokratik yollarla kendi kendini yönetmesidir, Cumhuriyet. Dolayısıyla cumhuriyetle idare edilen ülkelerde herkesin birbirine tahammül etmesi ve saygı göstermesi gerekir. Demokratik bir şekilde seçimle ve halkımızın oy çoğunluğuyla işbaşına gelen hükümetler devletimizin ve milletimizin temsilcisi ve vazgeçilmez teminatıdır. Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün ifadeleriyle Cumhuriyet;

* Türk Milletinin tabiatına ve geleneklerine en uygun,

 

* Yüksek ahlâkî değer ve niteliklere dayanan, erdemli, faziletli insanlar yetiştiren ve erdemli,faziletli insanlara yakışan,

 

* Demokratik idarenin tam ve mükemmel bir ifadesi, aynı zamanda halkın gelişimini ve yükselişini sağlayan, onları bir ve bütün kılan yönetim şeklidir.

 

‘Hâkimiyetin, kayıtsız ve şartsız’’ sahibi olan ‘milletin’’ iradesine antidemokratik bir şekilde engel olma çabaları ‘dâhilî ve haricî bedhahların’ ekmeğine yağ sürmekten; bu cennet parçası ülkemize ve milletimize çok acılar yaşatmaktan öte gidemedi hiçbir zaman. Çoğulculuğun ve demokrasinin bir gereği olarak ülke bütünlüğüne zarar vermeyen farklı fikirlere tahammül etme ve saygı duyma rejimidir; Cumhuriyet. Yani, ‘cumhur’un kararına uyma gereğidir; Cumhuriyet. ‘Muasır medeniyetler seviyesine çıkmak’ hatta onu aşmak için uyulması gereken olmazsa olmazlar manzumesidir; Cumhuriyet. Kısaca Cumhuriyet; hoş görüdür, tahammüldür, saygıdır, sevgidir” şeklinde konuştu.

 

Türkiye’nin, Cumhuriyet sayesinde elde ettiği kazanımlara da değinen Vali ÇİFTÇİ, şunları kaydetti; “Cumhuriyetin verdiği güç sayesinde devletimiz; uluslararası camiada önemli bir yere sahip olmuş, bölgesindeki gelişmelerde aktif rol oynamış, ‘Yurtta ve dünyada barış’ düsturuyla iç ve dış tehditleri bertaraf etmesini bilmiştir. Globalleşen bir dünyada, ülkemizin jeostratejik ve jeopolitik önemi hiçbir zaman azalmamış bilakis daha da artmıştır. Çünkü ülkemiz bölgenin değeri giderek artan en büyük su kaynaklarını elinde bulundurmakta ve dünyanın çok önemli bir enerji kavşağında yer almaktadır. Ayrıca ülkemiz, dünyanın en deneyimli ve güçlü silahlı kuvvetlerinden birine sahip olmanın haklı gururunu yaşamıştır hep. Yakın gelecekte, Avrupa’nın en genç ve kalabalık nüfusunu barındıracağı bilinen, dostlarına güven, düşmanlarına tedirginlik veren; gerekli şartları yerine getirmesi durumunda 21. yüzyılın baş aktörlerinden biri olma iddiasını taşımayı hak edecek bir Cumhuriyetin vatandaşlarıyız. Türkiye Cumhuriyeti devletinin milletlerarası bağı güçlü, dışa dönük, ekonomik gelişmesini ve kalkınmasını tam anlamıyla gerçekleştirmiş, büyük ve lider bir ülke olarak istenilen hedeflere koşması ve ulaşması hepimizin kuşkusuz ki en büyük hedefidir. İnanıyorum ki bu duygular var oldukça Cumhuriyetimizin 100. yılında, dünyanın en güçlü ve lider ülkeleri arasında Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin de yer alması beklenen bir gelişme ve ulaşılması hayal olmayan bir ideal ve bir hedef olacaktır. Bu uğurda hepimiz, -bu ülkeyi gerçekten seviyorsak- el ve gönül birliği içerisinde çalışarak, gerek ekonomik, gerek eğitim, gerek askeri ve gerekse sanat, spor ve kültürel alanlarda ülkemizi çağdaş medeniyetler seviyesinin üzerine taşımalıyız.”

 

Konuşmasında gençlere de seslenen Vali ÇİFTÇİ, “Başta siz sevgili gençler olmak üzere, milletçe, yakın bir zamanda göreceğiz ki bu hedef bizi, dünyanın en güçlü devletlerinden biri yapacaktır. Azimle ve kararlı bir şekilde aziz milletimiz hak ettiği yerde bulacaktır kendini” dedi.

 

Vali Kenan ÇİFTÇİ, konuşmasının son bölümünde ise, “Bu çok önemli ve büyük günümüzün 90. yıldönümünde, bütün halkımızın ve geleceğimizin teminatı olan gençlerimizin bu büyük bayramını kutluyor; Başta, bu cennet vatanı ve bu cumhuriyeti bizlere emanet eden Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ile onun silah arkadaşları olmak üzere, vatanı uğruna canlarını ve kanlarını seve seve feda eden aziz şehitlerimizi rahmet ve şükranla anıyor, onların aziz hatıraları önünde saygıyla eğiliyorum. Konuşmamı, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün bir sözüyle bitirmek istiyorum: ‘Muallimler; Cumhuriyet sizden fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür nesiller ister’.” diyerek sözlerini tamamladı.

 

Daha sonra 29 Ekim Cumhuriyet Bayramının 90. yılı kutlamaları çerçevesinde düzenlenen “Cumhuriyet” konulu kompozisyon yarışmasında birinci olan Ordu İMKB Anadolu Öğretmen Lisesi öğrencisi Büşra Nur YÜKSEL, ikinci olan Ordu Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencisi Ö.Faruk YÜCEDAĞ, üçüncü olan Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi öğrencisi Murat AYDIN’ın ödülleri, Vali Kenan ÇİFTÇİ tarafından verildi.

 

“Cumhuriyet” konulu kompozisyon yarışmasında birinci olan Ordu İMKB Anadolu Öğretmen Lisesi öğrencisi Büşra Nur YÜKSEL, yazdığı kompozisyonu okudu. Ardından, Hamdullah Suphi Tanrıöver Ortaokulu öğrencisi Yağmur DEMİRHAN, Ö.Bedrettin Uşaklıgil’in “Akdeniz’e Doğru” isimli şiirini okudu.

 

Kompozisyon ve şiir okunmasının ardından Ordu Belediye Konservatuarı Halk Oyunları Ekibi tarafından hazırlanan “zeybek oyunu” ilgiyle izlendi. 29 Ekim cumhuriyet Bayramının 90. yıldönümü nedeniyle düzenlenen kutlama programı, tören yöneticisi Ticaret Meslek Lisesi Beden Eğitimi Öğretmeni Ömür KIRCA yönetiminde yapılan tören geçişiyle sona erdi.

 

Ordu Lisesi önünde gerçekleştirilen bu yılki kutlamalara, paraşüt gösterileri ile bisiklet grubu ve eski otomobillerden oluşan araçlar renk kattı.

 

Fotoğrafların Orijinalleri İçin Tıklayınız

 

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Macahel'de kış
Macahel'de kış
Uydudan yayın yapan Tv52 yerel televizyonunun binası mühürlendi
Uydudan yayın yapan Tv52 yerel televizyonunun binası mühürlendi