iki kıta 4

Topbaş: Marmaray'da bütün ihtimaller dikkate alındı

iki kıta  4
iki kıta  4 Hayrettin Yavuz

 

Topbaş: Marmaray'da bütün ihtimaller dikkate alınd

İstanbul'un iki yakasını Boğaz'dan birleştirecek Marmaray'ın açılışına saatler kala açıklamalar da birbirini izledi. Saat 15.00'da açılacak Marmaray'la ilgili dün TMMOB bir uyarı yaptı. TMMOB'un uyarasına İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'tan jet yanıt geldi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, yarın düzenlenecek Marmaray’ın açılış töreni öncesinde Japonya Başbakanı Shinzo Abe ile Çırağan Sarayı’nda bir araya geldi. Basına kapalı gerçekleşen görüşme öncesinde, Başbakan Shinzo Abe “Yarın Asya ile Avrupa’yı birleştiren Marmaray’ın açılış töreninde bulunmaktan memnuniyet duyarım" şeklinde konuştu. İBB Başkanı Topbaş da Japon Başbakanı “İpekyolu’nun en doğusundan en batısına, kıtaların buluştuğu kente, İstanbul’a hoş geldiniz" diye karşıladı.

BÜTÜN İHTİMALLER DİKKATE ALINARAK HAZIRLANDI

Yaklaşık 30 dakika süren toplantının ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Topbaş, Marmaray’da sapma ve test sürüşü sırasında kazalar yaşandığına ilişkin iddialara yanıt verdi. “Marmaray’ın çok ileri bir teknoloji ile inşa edildiğini belirten Topbaş “Dönemin en son projesi olması nedeniyle bütün hassasiyetler üzerine konuldu. Boğazın 60 metre altından geçen 12,5 km’lik bir sistem Japon teknolojisi ile gerçekleştirildi. Her türlü ciddiyetle bütün ihtimaller dikkate alındı. Bütün ihtimaller dikkate alınarak hazırlandı, test sürüşleri gayet başarılı" diye konuştu. 
 

MARMARAY’A İETT TAKVİYESİ

KARTAL TAKSİM ARASI 54 DAKİKA

Haliç’te test sürüşlerinin devam ettiğini belirten Topbaş "Bu testler olası her türlü ihtimali dikkate alan testlerdir. Bütün aksaklıklar giderildi. Şu anda bir problem olmadığı ilgisi geldi. Bir sıkıntı yok" dedi. Haliç metrosunun Marmaray’a entegrasyonu ve kullanıma açılması ile ilgili olarak ise Topbaş şu açıklamalarda bulundu: “Birkaç gün önce test sürüşlerini başlattığımız Haliç geçişli metro hattımız test sürüşlerinin sonuçlanması sonucunda devreye girecek. Bu da Ocak ayında yetişebilir. Kartal’dan metroyu kullanan bir insan 54 dk sonra Taksim’de olabilecek" Metro yapımı sırasında kent içi ulaşımdaki sorunları dikkate aldıklarını söyleyen Topbaş, vatandaşların basında yer alan tanıtım ve ilanları saklanmalarını belirttiklerini, sorgulanmaya hazır olduklarını ifade etti.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Macahel'de kış
Macahel'de kış
Uydudan yayın yapan Tv52 yerel televizyonunun binası mühürlendi
Uydudan yayın yapan Tv52 yerel televizyonunun binası mühürlendi