Borçka Osman Bakır Anadolu İmam-Hatip Lisesinin temeli atıldı

Erkan – Bülent Atasert – Eğitime % 100 Destek kampanyası çerçevesinde 14 derslikli Borçka Osman Bakır Anadolu İmam-Hatip Lisesinin temel atma töreni yapıldı.

Borçka Osman Bakır Anadolu İmam-Hatip Lisesinin temeli atıldı
Borçka Osman Bakır Anadolu İmam-Hatip Lisesinin temeli atıldı Hayrettin Yavuz


          .

Borçkalı hayır sever Fehmi ve Halil Bakır kardeşler tarafından “Eğitime % Yüz Destek Kampanyası” çerçevesinde Borçka ilçesine yaptırılacak olan 14 derslikli “Osman Bakır Anadolu İmam Hatip Lisesi” düzenlenen törenle temeli atıldı.

İlçe girişindeki Sanayi Sitesi mevkisi İlçe Futbol Sahası yanında 3 bin metrekarelik alanda kurulacak olan 14 derslikli, mescidi, spor salonu ve idari bürosu olacak okulun temel atma törenine Artvin Valisi Kemal Cirit, AK Parti Artvin Milletvekili İsrafil Kışla, Borçka Kaymakamı Şakir Öner Öztürk, Murgul Kaymakamı Eyyüp Özdemir, Borçka Belediye Başkanı Oral Küçük, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Orhan Yazıcı, İl Milli Eğitim Müdürü Mustafa Yanmaz, Çalışma ve İş Kur İl Müdürü Aslan Atan, okulun yapımını üstlenen hayırsever kardeşler Fehmi ve Halil Bakır ile bazı daire amirleri, öğrenciler ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Program sırasıyla, Kafkas Rüzgarı ekibi tarafından yöresel halk oyunları gösterisi, 1 dakikalık saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunması ile devam etti.

Törende İl Milli Eğitim Müdürü Mustafa Yanmaz, temeli atılan okulun yapısı ve eğitimle ile ilgili bilgilendirme konuşması yaptı.

Daha sonra okulun yapımını üstlenen hayırsever kardeşlerden Fehmi Bakır ise “Bu memleketin evlatları olarak babamız rahmetli merhum Hacı Osman Bakır’ın öteden beri bu memlekete bir hizmet kurumu açmak, insana hizmet etmek, insan yetiştirmek isteği vardı. Ama şartlar elverişli olmadığından nasip bugüne imiş. Hasta yatağında bile “Okulu ne zaman yapacağız” diye bile sorardı. Ne yazık ki bu günleri görüp bu mutluluğu yaşamak için bugün aramızda bulunamadı. Allah gani gani rahmet eylesin. Babam çalışmayı ve çalışanı çok severdi. Bizde O’nun bize bıraktığı bayrağı alarak, yüksek burçlara, hayır kurumlarına dikmek için yola çıkmış bulunuyoruz. Başta devlet erkanımıza, Milli Eğitime, bu 3000 metrekarelik araziyi Anadolu İmam Hatip Lisesi yapımına müsaade eden, işi çabuklaştıran kurumlara rahmetli babam adına teşekkür ediyoruz. Yapmış olduğumuz hizmetin vatanımıza ve milletimize hayırlı olmasını diliyoruz. Hepinizi sevgi ve muhabbetlerimizle kucaklıyoruz” diye konuştu.

Ardından Borçka Kaymakamı Şakir Öner Öztürk; “Eğitim ve Öğretim seviyesi, bir toplumun gelişmişlik düzeyini gösteren en önemli göstergelerin başında gelmektedir. Bu gerçeği kabul etmeden, hiçbir meselenin anlaşılması mümkün değildir.

Bunun önemine vakıf olmuş toplumlar bugünkü medeniyet aleminde ön sıralarda yer almışlar ve tarih sahnesinde rakiplerine her zaman fark atmışlardır.

Nitekim hakikat ve faziletin kaynağı eğitimdir, bilgidir. Bu haliyle, güçlü bir devlet ve muktedir bir millet olmanın yolu mutlaka ve tartışmasız eğitim ve öğretimdeki ilerlemeden geçmektedir. Herşeyden önce eğitim, insanın şuuruna güç verecek, heyecanına rehberlik yapacak, meseleleri tahlil ve izah etmesindeki belirsizliği giderecektir.

Bugün temelini attığımı İmam-Hatip Lisemizin eğitim ve özellikle mesleki eğitim konusunda önemli katkılar sağlayacağına inancımız tamdır.

Bu vesileyle ilçemizde İmam-Hatip Lisemize yeni eğitim yuvasına kavuşturmak için çaba sarfeden hayır sever işadamlarımıza şükranlarımı ifade etmek isterim.

Kıymetli hayır severlerimiz Halil ve Fehmi Bakır ağabeylerimiz işin devamlı takibini bizzat yapmaktadırlar ki, bu fedakarlık inşaatın en kısa zamanda biteceğini bizlere müjdelemektedir.

İlçemizde daha nice hayırseverlerimizin hayır işlerine vesile olması dileğiyle bu mutlu günümüzde yanımızda olan sayın Valimize, Hayırseverlerimize saygı değer il protokolüne ve değerli Borçka’lı hemşerilerimize teşekkür ediyor, saygılar sunuyorum” diye ifade etti.

AK Parti Artvin Milletvekili İsrafil Kışla ise hayırsever kardeşlerin Artvin’e kazandıracakları eğitim yatırımından dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirerek, “Borçka’nın yetiştirdiği Fehmi Bakır ve Halil Bakır ağabeylerimiz buradalar. Allah kendilerinden razı olsun. İnşallah burada yapacakları yatırım, Cennet’te kendilerine bir köşk olarak ikram edilsin diye dua ediyorum. Onların vesilesiyle güzel bir merasim ve güzel bir töreni birlikte yaşıyoruz. Bizde sizlerle bir arada olmaktan mutluluk duyuyoruz. Kendilerine huzurlarınızda Borçka halkı adına,  Artvin halkı adına hassaten teşekkür ediyorum. Sağ olsunlar var olsunlar” dedi.

Türkiye’nin en büyük sermayesinin genç nüfusu olduğunu belirten Kışla, “Gerçekten bizim en büyük sermayemiz evlatlarımız. Genç nüfusumuz, bunların en iyi şekilde yetişmesi sizlerinde arzusu bizimde arzumuzdur. Hepimizin gayreti budur ama şuna emin olun gerçekten bütün gönlümle, samimiyetimle söylüyorum inşallah Artvin’de Borçka’da olduğu gibi Artvin’in her yerinde, her ilçesinde bir büyük şehirde ki gibi her türlü ne imkan varsa, bir kolej okulu ortamında inşallah eğitim görmesi noktasında elimizden geleni yapacağız. Buna emin olun. Mevcut okullarımızı fiziki şartlarla bir kolej seviyesine getirmeye gayret ediyoruz. Yine Borçkalı Hüseyin Aydın beye huzurlarınızda teşekkür ediyorum. Ondanda aldığımız katkılarla her sene okulların onarımını yaparak bu okulların büyük şehirlerdeki kolej, özel okul kıvamına getirmeye çalışıyoruz. Bunun ötesinde sınıflarımız 20-25 kişilik sınıflar haline geldi. İhtiyaç olan okullarda yenilerin yapılması noktasında gerek devletimiz, gerek vatandaş devlet işbirliğiyle, gerek hayırseverlerimizin işbirliğiyle hangi ilçemizde ne ihtiyacımız varsa bu yatırımları bir bir yapıyoruz. İnşallah bütün halkımız en güzel şekilde en güzel okullarda çocuklarının eğitimini aldıracak ve göreceksiniz ki birkaç yıl içersinde Artvin’de ki başarı Türkiye’nin başarı ortalamasının çok çok önüne geçecek. Buna emin olunuz” diye konuştu.

Törende bir konuşma yapan Artvin Valisi Kemal Cirit, eğitim için yapılan hizmetlere bir yenisini daha eklemenin mutluluğunu yaşadıklarını belirterek, eğitime verdikleri katkıdan dolayı hayırsever kardeşleri tebrik etti.

Borçkalı hayırsever kardeşlerin rahmetli babaları adına okul yaptırmalarından dolayı duyduğu memnuniyeti dile getiren Vali Cirit, şunları söyledi; “Bugün buraya okulun temel atma töreni için geldik fakat okulun temel seviyesinin yapılan çalışmalarla hızlı bir şekilkde yükselmiş olduğunu gördük. Artvin Valisi olarak hayırsever işadamı kardeşlere huzurlarınızda teşekkür ediyorum. Sağ olsunlar. Doğdukları memleketlerini unutmamışlar,  servetlerinin bir kısmını Borçka’ya  harcamayı arzu etmişler. Bu açıdan sizlerin arasından yetişen Sayın Bakır kardeşler merhum babalarını unutmayarak adını verdikleri okulu ilçeye kazandırıyorlar. Bana bir harf öğretenin 40 yıl kölesi olurum diyen Hz. Ali’nin sözünü de kendimize şuur ederek eğitime bu derecede katkı sunmayı hedefleyen işadamlarımıza tüm Artvin’deki yaptıkları yatırımlar dolayısıyla huzurunuzda bir kez daha teşekkür ediyor, kendilerini bu vesile ile bir kez daha anmak istiyorum” dedi.

Artvin’in birçok alanda hizmete ihtiyacı olduğuna dikkat çeken Vali Cirit, “İlimiz bir çok açıdan hizmete ihtiyaç hissediyor. Bunlardan bir kısmı da eğitim alanındaki ihtiyaçlardır. Kamu yatırımları için ciddi anlamda bir kamu yatırımı var ama neredeyse kamu kadar özel sektör hibe, bağış ve yatırımlarını da görüyor olmaktan mutluluk duymaktayız. İş yapan iş adamlarımızın önünü açmayı arzu ederiz Onların bu çalışmalarına destek olan başta Borçkalılar olmak üzere emeği geçen herkese ve onları sizlerle buluşturan sayın Milletvekilimize huzurunuzda bir kez daha teşekkür ediyor, hepinize saygılar sunuyorum. Okulumuzun başta ilçemize, ilimize ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum” diye konuştu.

Ardından törene katılan bürokrat ve halkla birlikte Artvin İl Müftüsü tarafından hayır duası yapıldıktan sonra temel atma töreni, kurban kesimi ve ikram yemeğinden sonra sona program sona erdirildi.

Borçka Osman Bakır Anadolu İmama-Hatip Lisesinin temeli atıldı 8Borçka Osman Bakır Anadolu İmama-Hatip Lisesinin temeli atıldı 1Borçka Osman Bakır Anadolu İmama-Hatip Lisesinin temeli atıldı 2Borçka Osman Bakır Anadolu İmama-Hatip Lisesinin temeli atıldı 3Borçka Osman Bakır Anadolu İmama-Hatip Lisesinin temeli atıldı 4 Borçka Osman Bakır Anadolu İmama-Hatip Lisesinin temeli atıldı 5Borçka Osman Bakır Anadolu İmama-Hatip Lisesinin temeli atıldı 6 Borçka Osman Bakır Anadolu İmama-Hatip Lisesinin temeli atıldı 7

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Macahel'de kış
Macahel'de kış
Uydudan yayın yapan Tv52 yerel televizyonunun binası mühürlendi
Uydudan yayın yapan Tv52 yerel televizyonunun binası mühürlendi