ÇİFTE VATANDAŞLIK 2 ÜLKEYİ 1’LEŞTİRDİ

Gürcistan Devlet Başkanı Mikheil Saakaşvili’nin 8 yıl önce başlattığı Gürcü/ Laz/ Çerkez kökenli vatandaşların Gürcistan’a çifte vatandaş olma şansı devam ediyor.

ÇİFTE VATANDAŞLIK 2 ÜLKEYİ 1’LEŞTİRDİ
ÇİFTE VATANDAŞLIK 2 ÜLKEYİ 1’LEŞTİRDİ Hayrettin Yavuz
 
Son olarak Artvin’e Borçka İlçesi Macahel havzasına gelerek burada vatandaşlık hakkı elde den 9 kişiye Gürcü Vatandaşlık Belgesini veren Gürcistan Devlet Başkanı Mikheil Saakaşvili, bu sayede Türkiye ile Gürcistan arasında var olan dostluk ve kardeşliğin daha da pekişeceğini belirtmiş ve bu durumda olan Gürcü, Laz, Çerkez kökenli vatandaşların aynı zamanda Gürcistan vatandaşı olmaya bir kez daha davet etti.
BENİM İÇİN ONUR VERİCVİ UNUTMAYACAĞIM ANDI
“Çifte Vatandaş”lık hakkını elde eden kişilerden birisi de Borçka İbrikli Köyü Esentepe Mahallesi’nden Güner Kara’ydı. Kara Vatandaşlık Belgesini törenle Gürcistan Devlet Başkanı Saakaşvili’nin elinden aldıktan sonra 08 Haber gazetesine yaptığı açıklamada, çifte vatandaşlıkla bir bayram günü çifte sevinç yaşadığını, Türkiye ile birlikte gönülden, akrabalık bağıyla bağlı olduğu Gürcistan’ın bir vatandaşı olmaktan onur duyduğunu belirterek;
“Ben Güner Kara. 16.07.1987 tarihinde Artvin’in Borçka ilçesinde doğdum. Gürcü kökenli bir aileden geliyorum. Gürcü asıllı bir Türk vatandaşı olarak Gürcü halkından söz ederken hep üstüne basa basa ve gururla bahsettim. Çünkü biz dededen, atadan gelen Gürcüyüz. Gürcü olmaktan da gurur duyan bir aileden geliyorum. Çünkü ben gerçekten Gürcü kızıyım.
BÜYÜKLERİMİZ SAYESİNDE GÜRCÜCEYİ UNUTMADIK
Türkiye’de doğup büyüdüm ve buranın geleneklerine göre yetiştim. Eğitim dilimiz Türkçeydi. Gerek ailem ve akrabalarım sayesinde aramızda Gürcüce konuşarak ana dilimiz olan Gürcüceyi unutmadım...
Çocukken kulaktan dolma bilgilerle ve basit cümlelerle konuşulan Gürcücenin bir alfabesi olduğunu dahi bilmezdik.  Oysa Gürcüce alfabesi bulunan 15 dilden birisidir.
Taki 2010 yılında düzenlenen Diaspora Bakanlığının düzenlediği Türkiye - Gürcistan öğrenci değişimi projesi kapsamında hak tanınan eğitim programına başvuru yapana kadar. Sunulan tek şartın Gürcü asıllı oluşu beni daha da mutlu etti. Başvurdum kabul gördü ve 2010 yılı Ağustos ayında Gürcistan’ın başkenti olan Tiflis’e gittim. Orada bizi Diaspora Başkanı, Eğitim Bakanı ve Öğrenci sorumlusu karşıladı. Okul kayıtlarımız yapıldı ve eğitimimiz tam burslu olarak verilmeye başlandı. 1 yıl aldığımız Gürcü dili ve Edebiyatı (KARTULİ ENAS KURSİ) kursu sonucu Gürcüceyi tamamıyla öğrenmiş oldum.
BİZ GERÇEKTEN İKİ ÜLKE ARASINDA DOSTLUK VE KARDEŞLİK KÖPRÜSÜYÜZ
Biz iki ülke arasında gerçekten bir köprüyüz. Gerek dostluk gerekse ticari açıdan en kuvvetli bağı sunulan eğitim projesi sayesinde kurmayı başardık. Ve şimdi bunun meyvelerini topluyoruz.
Birbirine sınır olan iki ülke arasında bu denli güzel bağların olması çok güzel ve gurur verici bir durum.
2013 Ağustos ayında Gürcistan vatandaşlığı için başvuruda bulundum. Bu benim için çok heyecan verici bir durumdu.18.10.2013 tarihinde Gürcistan Devlet Başkanı Sayın Mikeil Saakashvili’nin Borçka-Macahel köyü ziyaretinde vatandaşlık belgelerimizi bizzat kendileri takdim etmesi onur verici, benim asla unutmayacağım çok özel bir andır.  
SAYIN SAAKAŞVİLİ’NİN DÜNYANIN ÇEŞİTLİ ÜLKELERİNDE YAŞAYAN TÜM GÜRCÜ ASILLI VATANDAŞLARA SAHİP ÇIKIP GÜRCİSTAN VATANDAŞLIĞI VEREREK ONURLANDIRMNASI GERÇEKTEN ÇOK ÖNEMLİ BİR HİZMETTİR

Sayın Saakaşvili’nin dünyanın çeşitli ülkelerinde yaşayan Gürcü asıllı vatandaşlara böylesine güzel bir imkânı tanıması soydaşlarına bu denli sahip çıkması bizleri çok memnun etmiştir. Bundan sonra Türkiye ve Gürcistan dostluk köprüsünün daha da genişlemesi ve gelişmesi için, gerek kültürel, gerek, sosyal, gerek sanatsal gerek turizm, gerekse ticaret alanında elimden gelen tüm gayreti göstererek iki ülkenin çıkarları doğrultusunda çalışacağım. Şartları uyan herkesi de bu güzel fırsatı değerlendirmeye iki ülkenin vatandaşlığı ayrıcalığından faydalanmasını öneriyorum” dedi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Macahel'de kış
Macahel'de kış
Uydudan yayın yapan Tv52 yerel televizyonunun binası mühürlendi
Uydudan yayın yapan Tv52 yerel televizyonunun binası mühürlendi