BÜYÜKŞEHİR İÇİN TEMAYÜL 9 KASIMDA

AK parti'de aralarında Ordu'nun da bulunduğu 14 yeni büyükşehirde 9 Kasım tarihinde temayül yapılacak.

BÜYÜKŞEHİR İÇİN TEMAYÜL 9 KASIMDA
BÜYÜKŞEHİR İÇİN TEMAYÜL 9 KASIMDA Hayrettin Yavuz


 


 Ak Parti Genel Başkanı, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Ak Parti'de Belediye Başkan Adaylarının nasıl ve ne zaman belirleneceği konusuna açıklık getirdi. Erdoğan,  partisinin TBMM'de ki grup toplantısında yaptığı konuşmada aday belirleme kriterleri konusunda önemli ipuçları verdi.

Başbakan Erdoğan, Ak Parti'nin Ordu ili dahil olmak üzere Büyükşehirde adaylarını önce parti içi temayül yoklaması ardından da geniş çaplı kamuoyu araştırması ile belirleyeceklerini belirtti. Erdoğan parti içi temayül yoklamasının bu hafta sonu cumartesi ve Pazar günü yapılacağını açıkladı.

Erdoğan, 2014 yılı mahalli seçimleri için aday belirleme sürecinin büyük hassasiyetle devam ettiğini ifade ederek, 26-27 Ekim tarihlerini temayül yoklamalarına ayırdıklarını, 16 ayrı heyetin mevcut 16 büyükşehirde temayül yoklamalarını yaparak, teşkilatların eğilimlerini alacaklarını söyledi.

"16 ilimizin milletvekilleri, temayül yoklamalarının doğal üyeleridir. Onlar da oylarını orada ayrıca kullanacaklar" diyen Erdoğan, 9 Kasım'da yeni 14 büyükşehir ve ilçelerinde temayül yoklamalarının yapılacağını, ardından 16-17 Kasım'da 51 il ve ilçelerinin temayüllerini yapıp 81 ilin yoklamalarını tamamlamış olacaklarını kaydetti.

Temayül yoklamalarının teşkilatta adeta ön yoklama gibi olduğunu belirten Erdoğan, "Biz ön yoklamayla biz neticeleri alıp gerekli olan yerlerde gerekirse kamuoyu araştırmalarını da yapma yoluna gideceğiz. Buralardan gelen neticeleri üst kurula getirecek, bunların değerlendirmelerini yapacağız. Teşkilatımız da bu çalışmaları yaparken, bu temayül yoklamaları nihai karar değildir, önemli seçeneklerden bir tanesidir. Teşkilatımızda bakan ve milletvekili arkadaşlarımızla, kadın ve gençlik kollarımızla istişare ederek en uygun adayları inşallah belirleyeceğiz. Bunları da kademe kademe açıklayacağız. Özellikle Kasım ayı başında yapacağımız Kızılcahamam İstişare toplantısı, mahalli seçimler öncesinde en geniş katılımlı ve en kapsamlı istişare toplantımız olacak. Aday kriterlerimizi orada tekrar ele alma, değerlendirme fırsatını bulacağız" diye konuştu.

 

 


Kaynak:
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Macahel'de kış
Macahel'de kış
Uydudan yayın yapan Tv52 yerel televizyonunun binası mühürlendi
Uydudan yayın yapan Tv52 yerel televizyonunun binası mühürlendi