OYMA SAZ TEKNOLOJİYE DİRENİYOR.

Saz teknesi bir iki sene kurutulduktan sonra saz haline getiriliyor, seri üretimde yaprak sazdan ayda 200-300 adet üretilebiliyor

OYMA SAZ TEKNOLOJİYE DİRENİYOR.
OYMA SAZ TEKNOLOJİYE DİRENİYOR. Hayrettin Yavuz

 


 
 
 
 

Görele ilçesi Çavuşlu beldesinde 40 yıldır saz imal eden Metin Hamzaoğlu, AA muhabirine, oyma bağlama yapmanın zor olduğunu, bu işi çok az kişinin yaptığını söyledi.

Oyma bağlama imalatının Türkiye'de giderek azaldığını dile getireh Hamzaoğlu, ''Ben bu işe 10 yaşımda başladım. Sazın tipini vermek çok önemli. Kalıbını başkalarına verdiğimiz halde aynı tipi yapamıyorlar. Babam bana '10-15 yılda bir usta ancak yetişir' diyordu, ben de babama 'sap takacaksın, 10 senelik ne işi var' diyordum. Şimdi babam 10 deseydi ben 15 derdim'' dedi.

Bağlama yapılacak ağacın kesme yönü, kesim zamanı ve kurutma şekillerinin önemli olduğunu vurgulayan Hamzaoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Ağaç ne kadar kuru olursa o kadar kaliteli olur. Bağlama yaş ağaçtan yapılınca bozuluyor. Genelde oyma saz dut ağacından yapılır. Sazın teknesi oyulur ve kurumaya bırakılır. Kuruduktan sonra sap ve teller takılarak saz haline getirilir. Saz haline getirme bir veya iki ay sürüyor. Yaprak saz ise parça parça eklenerek kısa sürede yapılabiliyor. Oyma sazda ise tam tersi uzun bir süre söz konusu. Saz teknesi bir iki sene kurutulduktan sonra saz haline getiriliyor, seri üretimde yaprak sazdan ayda 200-300 adet üretilebiliyor. Oyma saz para kazandırmıyor. Ağacı oyayım saz yapayım diye bir şey yok. Elde oyma hemen hemen bitmek üzeredir.''

- Avrupa'ya saz satıyor

Hamzaoğlu, oyma sazı sipariş üzerine yaptıklarını ve Avrupa ve Türkiye'nin çeşitli bölgelerine sattıklarını belirterek, ''Ankara, İstanbul, İzmir gibi illere satıyoruz. Fiyatı bin liradan başlıyor, iki bin liraya kadar çıkıyor. Oyma saza rağbet edip de bizi tanımayan yoktur'' diye konuştu.

Türkiye'nin en iyi sanatçılarına bağlama yaptığını dile getiren Hamzaoğlu, ''Amcamın İstanbul Kasımpaşa'da saz dükkanı vardı. Tabi büyük sanatçılar amcamın yanına gider gelirdi. Amcamın dükkanında satılan oyma sazların teknelerini ben yapardım'' ifadelerini kullandı.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Macahel'de kış
Macahel'de kış
Uydudan yayın yapan Tv52 yerel televizyonunun binası mühürlendi
Uydudan yayın yapan Tv52 yerel televizyonunun binası mühürlendi