ARTVİN VALİSİ KEMAL CİRİT, BORÇKA KARAGÖL İLE CAMİLİ BÖLGESİNDE İNCELEMELERDE BULUNDU

Artvin Valisi Kemal Cirit, Borçka ilçesinde bulunan ve doğal güzelliğiyle ünlü Karagöl ile Türkiye’nin ilk ve tek Biyosfer Rezerv alanı olan Camili ( Macahel) bölgesinde incelemelerde bulundu.

ARTVİN VALİSİ KEMAL CİRİT, BORÇKA KARAGÖL İLE CAMİLİ BÖLGESİNDE İNCELEMELERDE BULUNDU
ARTVİN VALİSİ KEMAL CİRİT, BORÇKA KARAGÖL İLE CAMİLİ BÖLGESİNDE İNCELEMELERDE BULUNDU Hayrettin Yavuz
Vali Cirit ilk olarak ilçe merkezine yaklaşık 25 kilometre mesafede bulunan Doğu Karadeniz’in saklı cennetlerinde biri olan ve 1800'lü yılların başında heyelanın bir derenin önünü kapatmasıyla oluşan Karagöl’ü ziyaret etti.
 
İlçe ziyaretlerinde Vali Cirit’e, Vali Yardımcısı Hasan Ongu, İlçe Kaymakamı Şakir Öner Öztürk,  İlçe Belediye Başkanı Oral Küçük, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Bahattin Yetim, İl Kültür ve Turizm Müdür Vekili Özner Bilmiş, İlçe Özel İdare Müdür Vekili Mehmet Yerebakan, Köylere Hizmet Götürme Birlik Müdürü Ali Selman Ertürk, İlçe Milli Eğitim Müdür Vekili Mümtaz Bağcıoğlu, AK Parti İlçe Başkanı Şükrü Ertürk ile İl Genel Meclis Üyeleri Dursun Kurtuluş ile Murat Nişancı eşlik etti.
 
Karagöl’de yaptırılan yöre mimarisine uygun olarak yaptırılan sosyal tesiste incelemelerde bulunan Vali Cirit, yetkililerden söz konusun binanın bir an önce bitirilmesini istedi. Vali Cirit, Karagöl’e gezmeye gelenler ziyaretçilerle tek tek tokalaşarak bir süre sohbet etti.
 
Karagöl’ün doğasına hayran kaldıklarını belirten doğaseverler ise Vali Cirit’ten bölgenin doğallığın korunması isteyerek Ayder ve Uzungöl gibi yapılaşmaya izin verilmemesi konusundaki hassasiyetlerini dile getirdiler.
Gölün etrafına yaptırılan yaya yürüyüş yolunun tamamını gezen Vali Cirit, göle gelen rusubat noktalarında incelemelerde bulunarak, beraberindeki ilgili kurum amirlerine söz konusu yerlerde bir an önce gerekli çalışmaların başlatılması talimatını verdi.
 
Vali Cirit, daha sonra kendisini takip eden basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Artvin’in her bölgesinin çok güzel olduğunu belirterek, Borçka Karagöl’ün muhteşem güzelliğinin yanında çevresindeki zengin bitki örtüsü ve hayvan çeşitliliğiyle doğa tutkunlarının ilgisini çektiğini söyledi.
 
Artvin’in güzellikleri önce tanımak sonra tanıtmak gibi bir amaçları olduğunu belirten Vali Cirit, şunları söyledi :”Karagöl her mevsim farklı güzelliğiyle ziyaretçilerini büyüleyen bir tabiat parkımız. Bir mevsimde birden fazla mevsimi aynı anda yaşamak gibi özelliği bünyesinde barındırıyor. Bakir doğası da hiç bozulmadan bugünlere gelmeyi başarmıştır” dedi.
 
-Göl çevresinde yapılaşmaya izin vermeyeceğiz”
 
Karagöl’ün doğal güzelliğini korunmasına büyük önem verdiklerini ve bölgede yapılaşmaya izin vermeyeceklerini ifade eden Vali Cirit, “Valiliğimiz bu doğal güzelliğin bozulmadan korunmasına katkılarda bulunmuş. Bundan sonraki süreçte de hem doğallığını koruyarak hem de gölün etrafına doğal yaya yürüyüş yolu yaparak muhteşem güzelliği doğaseverlerin hizmetine sunmak istiyoruz.
 
-Gölü tehdit eden rusubat engellenecek-
 
Karagöl’ün rusubat tehdidinin yanı sıra sel ve heyelan nedeniyle dolma tehlikesine karşı bazı çalışmalar başlatacaklarını belirten Vali Cirit, “ Karagöl’ün çevresindeki bazı derelerin göle rusubat getiriyor. Gölün dolmaması amacıyla gerek Artvin Valiliğimiz gerek Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğümüz gerekse Orman Su İşleri Genel Müdürlüğümüz olarak hep birlikte çalışma başlatacağız” diye konuştu.
 
-Göl etrafına yaya yürüyüş yolu yaptırıldı-
 
Turizmde bir master planının olması gerekliliğine dikkati çeken Vali Cirit, “ Plansız bir yapılaşma başlangıçta olumlu gibi gözükse de sonrasında ciddi sorunlara sebebiyet verebiliyor. Buranın doğallığını korumamız lazım. Burası ciddi anlamda tanıtıma ihtiyaç hissediyor. Buraya gelen ziyaretçilerimizle konuştuğumuzda asla burada yapılaşma istemiyorlar. Karagöl’ün doğallığını korumak suretiyle gölün etrafının belirli noktalarına seyir yerleri oluşturmak istiyoruz. Burada yöre mimarisine uygun olarak ahşaptan sosyal tesis yaptırıyoruz. Valilik olarak burada yapılaşmayı şimdilik uygun bulmuyoruz. Burası turizmde doğallığıyla çok önemli destinasyon noktasıdır” dedi.
 
Karagöl’deki incelemelerini tamamlayan Vali Cirit, daha sonra Türkiye’nin ilk ve tek Biyosfer Rezerv alanı olan Camili (Macahel) bölgesinde incelemelerde bulundu.
 
Vali Cirit, Camili-Borçka karayolunu güzergahında yapımı aralıksız sürdürülen yol genişletme ve iyileştirme çalışmalarını inceledi.
 
Camili köyünde bir araya geldiği bölgedeki 6 köyün muhtarı ile bir süre sohbet eden Vali Cirit ardından Gürcistan’a sınırında bulunan Camili Hudut Takım Karakolunu ziyaret ettikten sonra geç saatlerde köyden ayrıldı.
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Macahel'de kış
Macahel'de kış
Uydudan yayın yapan Tv52 yerel televizyonunun binası mühürlendi
Uydudan yayın yapan Tv52 yerel televizyonunun binası mühürlendi