Milletvekili Bayraktutan'dan, TBMM'ye soru önergesi

Milletvekili Bayraktutan, Borçka’da yaşanan sorunlar hakkında bir soru önergesi daha verdi.

Milletvekili Bayraktutan'dan, TBMM'ye soru önergesi
Milletvekili Bayraktutan'dan, TBMM'ye soru önergesi Turgay Özgöz

CHP Artvin Milletvekili Av. Uğur Bayraktutan tarafından İçişleri Bakanı Muammer Güler’e Borçka – Çaylı, Boğazköy, Şerefiye, Güneşli, Güzelyurt, Yeşilköy ve Çavuşlu köyündeki yol güzergahındaki yaşanan sıkıntılar ile ilgili cevaplandırılması hakkında soru önergesi verdi.

Milletvekili Bayraktutan verdiği soru önergesinde;

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıda belirtilen sorularımın İçişleri Bakanı Sayın Muammer Güler tarafından yazılı olarak cevaplandırılması hususunu, anayasanın 98 ve içtüzüğün 96. Ve 99. Maddeleri gereğince saygılarımla arz ederim.

Uğur Bayraktutan

Artvin Milletvekili

Artvin’in Borçka ilçesinde 10 yıldır Muratlı Barajı inşaatının devamı nedeni ile Borçka ilçesi ile bir çok köy arasında ulaşım aksamış, karayolu mesafesi ise bir hayli uzamıştır. Ülkemizde bir çok Belde’den büyük olan Güreşen köyü ve yine aynı yol güzergahında bulunan Çaylı, Boğazköy, Şerefiye, Güneşli, Güzelyurt, Yeşilköy ve Çavuşlu köyleri olmak üzere 7 köyde de aynı şekilde bu mağduriyeti yaşamaktadır. Bu köylerin toplam nüfusu ise 8 bin’dir.

Güreşen köyü ve çevresindeki köylerde çay ve fındık üretimi yoğun şekilde yapılmaktadır. Bu nedenledir ki yaz aylarındaki nüfus ortalama 10 bin – 12 bin arasında olup, yine ortalama günde 700 – 800 araç Borçka ilçesi ve köyleri arasında gidip gelmektedir. Baraj inşaatı başlamadan önce 30 km olan karayolu mesafesi bugün 45 km’ye çıkmıştır. İnşaat nedeni ile yollarda yaşanılan güçlükler bir tarafa vatandaşım ulaşım süresi ve maliyetinin artmış olması bölge insanını oldukça rahatsız etmektedir. Bölgede yaşanan mevsimsel ulaşım sorunları yukarıda ifade ettiğim sorunlarla birleşince zor olan ulaşım koşulları iyice çekilmez duruma gelmiştir. Yaşanan sorunların ve mağduriyetlerin giderilmesi için yeni yola ihtiyaç duyulmaktadır. Borçka’da Çoruh nehrinin sol sahilinde yapılması olası yol bölgedeki sıkıntıları azaltacak düşüncede olduğu için Borçka halkına bu konuda çözüm üretilmemektedir.

Bu bağlamda;

1- Borçka ilçesinin anılan köyler arasındaki karayolu sıkıntısı Bakanlığınız Hükümetinizce bilinmekte midir? Bilinmekte ise ne gibi çalışmalar yapmaktasınız?

2- Ülkemizde bir çok Belde’den büyük olan Güreşen köyü ve yine aynı yol güzergahında bulunan Çaylı, Boğazköy, Şerefiye, Güneşli, Güzelyurt, Yeşilköy ve Çavuşlu köylerinde yaşayan vatandaşlarımızın bu mağduriyetlerini gidermek için önerilen alternatif yol çalışmalarınız var mıdır? Varsa kamuoyu ile paylaşır mısınız?

 

Haber: Bülent Atasert 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Macahel'de kış
Macahel'de kış
Uydudan yayın yapan Tv52 yerel televizyonunun binası mühürlendi
Uydudan yayın yapan Tv52 yerel televizyonunun binası mühürlendi