İmtiyaz sahiplerimiznden ve Genel Yayın Yönetmenimiz Hayrettin YAVUZ ( Omari GORGADZE) Gürcistan Cumhurbaşkanı Saakaşvili ile birlikte Ordu ilimizde

MACAHEL GAZETESİ İmtiyaz sahiplerimizden & Genel Yayın Yönetmenimiz Hayrettin Yavuz Gürcistan Cumhurbaşkanı Saakaşvili ile görüşme gerçekleştiriyor

İmtiyaz sahiplerimiznden ve Genel Yayın Yönetmenimiz Hayrettin YAVUZ ( Omari GORGADZE) Gürcistan Cumhurbaşkanı Saakaşvili ile birlikte Ordu ilimizde
İmtiyaz sahiplerimiznden ve Genel Yayın Yönetmenimiz Hayrettin YAVUZ ( Omari GORGADZE) Gürcistan Cumhurbaşkanı Saakaşvili ile birlikte Ordu ilimizde Turgay Özgöz
Gürcistan Cumhurbaşkanı Mihail Sakaaşvili, Gürcistan vatandaşlığına geçmeye hak kazanan 19 kişinin belgelerini vermek için Ordu'nun Fatsa İlçesi'ne bağlı Kabakdağ Köyü'nde geldi. Burada yapılan törenle hem Türk hem Gürcü vatandaşı olmaya hak kazanan kişilere belgelerini veren Sakaaşvili, yaptığı konuşmada ise Türkiye'de yaşayan Gürcüleri Gürcistan'a davet etti.

 

Gürcistan Cumhurbaşkanı'nın ziyaretinden önce çevrede yoğun güvenlik önlemleri alındı, 19 vatandaşlık belgesinin Fatsalılara verileceği alan jandarma tarafından köpekle arandı.

 

Sakaaşviliyi yaklaşık 500 kişilik kalabalık karşıladı. Ordu Belediye Başkanı Seyit Torun ile Fatsa Kaymakamı Bekir Atmaca'da Sakaaşvili'nin Kabakdağ ziyaretinde hazır bulundu.

 

Gürcistan Cumhurbaşkanı alanda coşkuyla karşılandı. Gürcü atasözleri ile karşlınan Sakaaşvili, burada Türk vatandaşı Gürcülere yaptığı konuşmada, Türkiye-Gürcistan ilişkilerini geliştirme çağrısında bulundu Türkiye'de yaşayan Gürcülerin Gürcistan vatandaşlığı da almasını istedi. Şaakaşvili, “ben istiyorum ki çok daha fazla Türkiyeli Gürcü, Gürcistan’a gelsin. Orada iş yapsın ve sağlıklı ilişkiler geliştirelim. Çocuklarımız, torunlarımız Gürcüce öğrensin. Bir arada olursak daha mutlu ve güçlü oluruz.”

 

Sakaaşvili, yaptığı konuşmanın ardından Gürcistan vatandaşlığına hak kazanan 19 Fatsalının belgelerini takdim etti ardından köylülerle kısa süre sohbet etti.

 

Hem Türk hem Gürcü vatandaşı olmaya hak kazanan Gürcü asıllı Türk vatandaşları ise mutlu olduklarını söyleyerek, “süper bir duygu. Baktığınız zaman herkes Gürcülerin şimdiki yüzünü görüyor. Bizim Bolşevik ihtilalından önce dedelerimiz çok cefa çekti. Biz dedelerimizin çektiği cefanın sefasını süreceğiz. Buda bizim bir ödül gibi olacak.” Başka biri ise, “bizim hareketlerimize hep ‘Gürcü damarı’ dendi. Hem inat hem iyi manada. Mesela benim dedem, babaannem Gürcü. Yolda görenler hep bize ‘siz Gürcümüsünüz?’ derlerdi. Hep aklımızın bir köşesinde vardı. O yüzden bunu Gürcistan vatandaşlığı şekilde değerlendirmek hem bize katkısı olacak, Hem de bizim Gürcistan’a bir katkımız olacak.”     

 

Gürcistan Cumhurbaşkanı törenin ardından Kabakdağ Köyü Muhtarı Ali İhsan Beşik'in evinde akşam yemeğine katıldı.
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Macahel'de kış
Macahel'de kış
Uydudan yayın yapan Tv52 yerel televizyonunun binası mühürlendi
Uydudan yayın yapan Tv52 yerel televizyonunun binası mühürlendi