Artvin'in Valisi 1 gün içinde ikince kez değişti

Artvin Valisi Başbakanlık Güvenlik İşleri Genel Müdürü Kemal Cirit oldu Artvin Valiliği'nde bir gün içerisinde iki kez değişiklik yapıldı.

Artvin'in Valisi 1 gün içinde ikince kez değişti
Artvin'in Valisi 1 gün içinde ikince kez değişti Turgay Özgöz
Artvin Valisi Başbakanlık Güvenlik İşleri Genel Müdürü Kemal Cirit oldu Artvin Valiliği'nde bir gün içerisinde iki kez değişiklik yapıldı.
Artvin'in Valisi 1 gün içinde ikince kez değişti

Artvin'in Valisi 1 gün içinde ikince kez değişti

Artvin Valisi Başbakanlık Güvenlik İşleri Genel Müdürü Kemal Cirit oldu

Artvin Valiliği'nde bir gün içerisinde iki kez değişiklik yapıldı. 3 Ağustos Cumartesi günü akşam saatlerinde Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, İçişleri Bakanlığı tarafından hazırlanan Valiler Kararnamesi’ni onayladı. Kararname basın ile paylaşıldı ve kamuoyuna Bayram sürprizi olarak açıkladı. Açıklanan bu kararname gece saatlerinde yeniden değiştirildi ve Resmi Gazete’nin 4 Ağustos 2013 tarihli sayısında kararname farklı şekilde yayınlandı. İlk kararnamede Artvin Valiliği’ne atanan Ali İhsan Su, Düzce Valiliği’ne atandı. İkinci kararnamede ilimize ise Başbakanlık Güvenlik İşleri Genel Müdürü Kemal Cirit atanmış oldu. Böylece ilimiz bir gün içerisinde iki vali ismini duyarak büyük bir kafa karışıklığı yaşadı. Karışıklık resmi gazetenin yayınlanması ile çözülürken, 4 Ağustos 2013 Pazar günü ki resmi gazete ile Başbakanlık Güvenlik İşleri Genel Müdürü Kemal Cirit’in Artvin Valiliği’ne atanması ile Artvin Valiliği ataması kesinleşmiş oldu.  

Artvin Valisi Kemal Cirit oldu

Artvin'in Valisi 1 gün içinde ikince kez değişti. Artvin Valisi Necmettin Kalkan son kararname ile Hakkari iline vali olarak atandı. Artvin'e dün Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından onaylanan kararnamede İskenderun Valisi Ali İhsan Su, Artvin Valiliği'ne atanmıştı. Ancak dün akşam saatlerinde henüz resmi gazete basılmadan kararname bir kez daha değişti. İlk yayınlanan kararnamede Merkez'e alınan Vali sayısı 7 iken sayı ikinci kez yayınlanan kararnamede 8'e çıktı. Kararnamede fazla bir değişiklik yapılmazken, Artvin Valisi değişti.

Önceki kararnamede Hakkari Valisi, Düzce Valiliği'ne atanırken bu kararnamede merkeze alınırken, Artvin Valiliği'ne atanan Ali İhsan Su, Düzce Valiliği'ne atandı. Artvin Valiliğine ise Başbakanlık Güvenlik Hizmetleri Genel Müdür Kemal Cirit atandı.

Artvin Valisi değişti

Vali Kalkan Hakkari’ye İskenderun Kaymakamı Su Artvin’e vali olarak atandı

Eylül 2011’de ilimize atanan Vali Necmettin Kalkan, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından onaylanan Valiler Kararnamesi ile Hakkari iline Vali olarak atandı. Artvin Valiliği’ne ise önce İskenderun Kaymakamı Ali İhsan Su kararname değişince de Başbakanlık Güvenlik İşleri Genel Müdürü Kemal Cirit atandı.

İşte Valiler Kararnamesi’nin ayrıntıları

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, hükümetin hazırladığı ve bayram öncesi sürpriz bir gelişme olarak görülen Valiler Kararnamesi'ni bugün onayladı. 22 kişilik Valiler Kararnamesi'nin hafta sonu olmasına rağmen Gül tarafından onaylanması dikkat çekti. Kararname’nin kamuoyuna açıklanmasının ardından yeniden kararnamenin değişmesi ise kafaları karıştırdı. Bir gün içerisinde Artvin Valiliği’nde iki farklı isim gören Artvinliler ise şaşkın.

Cumhurbaşkanı Gül, Yüksek Askeri Şura toplantıları nedeniyle yazlık çalışmalarını sürdürdüğü İstanbul'daki Tarabya Köşkü'ndeki çalışmalarına ara vererek, Ankara'ya dönmüştü. Gül, bugün Yüksek Askeri Şura kararlarını onayladı. Gül, bu kararları onayladıktan sonra yeniden İstanbul'a döndü. Ancak Çankaya Köşkü'ne dönen Gül'ün masasına bayram öncesinde onay için sürpriz bir valiler kararnamesi gönderildiği öğrenildi. Bakanlar Kurulu kararı olarak gönderilen 22 kişilik Valiler Kararnamesi'ni Gül, 3 Ağustos Cumartesi günü İstanbul'a hareketinden önce imzaladı. Kararnamede; İstanbul, Ankara ve İzmir valilerinin yer almadığı öğrenildi. Bazı illere yeni valiler atanırken, kararnameyle 7 vali de merkeze çekildi. Ancak kararname gece Resmi Gazete yayınlanmadan önce yeniden değişti. Merkeze alınan Valilerin sayısı 8’e çıkarken bazı valiliklerde yeniden değişim yaşandı.

Güler, Cerrah'ı merkeze çekti

İstanbul Emniyet Müdürü olduğu dönemde popüler bir kamu yöneticisi olan Celalettin Cerrah, Osmaniye Valiliği'ne atanmıştı. Cerrah; İstanbul Emniyet Müdürü olarak İstanbul Valisi olduğu dönemde Muammer Güler ile birlikte çalışmıştı. Dönemin İstanbul Valisi Muammer Güler, 2009 yılında İstanbul Emniyet Müdürü Cerrah'ın, Osmaniye'ye Vali olarak atanması konusunda, "Önemli bir terfi olarak değerlendiriyorum. İstanbul'daki çalışmalarının karşılığı anlamında onore edilmiştir kendisi" demişti. Güler'in, İçişleri Bakanı olarak hazırladığı ve daha sonra Bakanlar Kurulu Kararı'na dönüşen ve Cumhurbaşkanı Gül'ün onayının ardından yarın Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girecek olan müşterek kararnamede, Cerrah'ın merkeze çekilmesi dikkat çekti.

Şu valiler merkeze çekildi

Kararnameye göre; Bursa Valisi Şahabettin Harput, Trabzon Valisi Recep Kızılcık, Osmaniye Valisi Celalettin Cerrah, Aydın Valisi Kerem Al, Giresun Valisi Dursun Ali şahin, Bayburt Valisi Hasan İpek, Hakkari Valisi Orhan Alimoğlu merkeze alınan isimler oldu. Valiler Kararnamesi bir gün içerisinde yeniden değişince Düzce Valisi Adnan Yılmaz’da merkeze alındı. Onun yerine bir gün önce Artvin Valiliği’ne atanan İskenderun Kaymakamı Ali İhsan Su, Düzce Valilği’ne atanmış oldu. Hakkari Valiliği’ne atanan Necmettin Kalkan yine aynı şekilde atanırken Artvin Valiliği’nde ise sürpriz bir değişiklik yapıldı. Ayrıca Niğde Valisi Alim Barut’ta merkeze alınan valiler oldu.

Başbakanlık Güvenlik İşleri Genel Müdürü Kemal Cirit Artvin Valisi oldu

 

Son değiştirilen Valiler Kararnamesi’nde Başbakanlık Güvenlik İşleri Müdürü Kemal Cirit Artvin Valiliği’ne atandı. Artvin Valiliği’ne atanan İskenderun Kaymakamı Ali İhsan Su ise Düzce Valiliği’ne atandı. İşte kararnamenin ayrıntıları:

Konya Valisi Aydın Nezih Doğan Van'a, Van Valisi Münir Karaloğlu Bursa'ya, Artvin Valisi Necmettin Kalkan Hakkâri'ye, Zonguldak Valisi Erol Ayyıldız Aydın'a, İskenderun Kaykamamı Ali İhsan Su Düzce’ye, Bayraklı Kaymakamı İbrahim Halil Çomaktekin Amasya’ya, Ankara Vali Yardımcısı Mehmet Oduncu Osmaniye'ye, İçişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Necmettin Kılıç Niğde'ye, Amasya Valisi Abdil Celil Öz Trabzon'a, İçişleri Bakanlığı Hukuk Müşaviri Mükerrem Ünlüer Bayburt'a, Kayseri Melikgazi Kaymakamı Hasan Karahan Giresun'a vali olarak atandı. Zonguldak Valisi Erol Ayyıldız Aydın’a, Sağlık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Ömer Faruk Koç Elazığ Valiliği’ne, Elazığ Valisi Muammer Erol Konya’ya, Merkez Valisi Ali Kaban Zonguldak’a, Şırnak Valisi Vahdettin Özkan Isparta’ya, Bayburt Valisi Hasan İpek Şırnak’a atandılar. İskenderun Valisi Ali İhsan Su ilk yayınlanan kararnamede Artvin’e Vali olarak atanmıştı. Değişen kararname ile Ali İhsan Su ise Düzce’ye Vali olarak atandı. Düzce Valisi Adnan Yılmaz ise son yayınlanan kararname ile merkeze alınan vali oldu. 

Vali Kalkan Hakkari’ye Başbakanlık Güvenlik Hizmetleri Genel Müdürü Kemal Cirit Artvin’e vali oldu

Valiler Kararnamesi ile ilimize 2011 Eylül ayında atanan Necmettin Kalkan, Hakkari Valiliği görevine atandı. Bu atama sürpriz olarak değerlendirilirken, Vali Kalkan’ın gelişi de gidişi de sürpriz olmuş oldu. Vali Kalkan’ın Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Hopa mitinginde çıkan olaylar sonrasında çok eleştirilen Vali Mustafa Yemlihalıoğlu’nun yerine ataması yapılmıştı. İskenderun Kaymakamı Ali İhsan Su ise ilimize vali olarak atandı. Ancak kararname değişince Su, bu sefer Düzce Valilği’ne atanmış oldu. Artvin Valiliği’ne ise Başbakanlık Güvenlik İşleri Genel Müdürü Kemal Cirit Artvin’e vali olarak atandı.

Vali olarak bu kararnamede atanan Kemal Cirit’in vali olarak ilk görev yeri Artvin oldu. Böylelikle uzun dönemden beri süregelen Artvin’e atanan isimlerin ilk valilik yerlerinin ilimiz olması özelliği de değişmemiş oldu. Vali Necmettin Kalkan ise Artvin’de Vali iken bir başka ile Vali olarak atanan son 20 yılda ki üçüncü Vali oldu. Daha önce Artvin Valiliği görevlerini yürüten Orhan Kırlı Çanakkale’ye, Cengiz Aydoğdu ise Kırklareli’ne Vali olarak atanmıştı. Son 20 yılda ki diğer valilerden Selahattin Onur, Selahattin Akyurt, Ömer Büyükkent ve Mustafa Yemlihalıoğlu ise merkeze alınan valiler olmuştular.

Vali Kalkan kimdir?

1967 yılında Malatya'da doğdu. Ortaöğrenimini İstanbul Vefa Lisesi ve Malatya Kubilay Lisesi'nde tamamladı. 1988 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun oldu. Aynı yıl stajını tamamlayarak, İstanbul Barosu'ndan Avukatlık Ruhsatını aldı. 1989 yılında Elazığ Kaymakam Adayı olarak İçişleri Bakanlığı'nda göreve başladı. 1990 yılında 1 yıl süre ile yabancı dil öğrenimi ve yerel yönetim incelemeleri için İngiltere'de bulundu. Şuhut Kaymakam Vekilliği, Sütçüler Kaymakamlığı, Sason Kaymakamlığı, Van Vali Yardımcılığı, Rize-Pazar Kaymakamlığı, Kocaali Kaymakamlığı, Kocaeli Vali Yardımcılığı ve Sancaktepe Kaymakamlığı görevlerinde bulundu. 17.08.2011 tarih ve 2011/2153 sayılı Bakanlar Kurulu  Kararnamesi ile Artvin Valiliğine atanarak, 08.09.2011 tarihinde görevine başladı. Son kararname ile Hakkari Valiliği’ne atanan Kalkan, Evli ve iki çocuk babasıdır.

Kemal Cirit Kimdir?

Afyonkarahisar Emirdağ doğumlu Cirit, ilkokulu Bayat ilçesine bağlı köyü Derbent’te, ortaöğrenimini Isparta Gönen Öğretmen Lisesinde ,üniversiteyi de İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu yönetiminde tamamlamış, 1994 yılında Tekirdağ da Mülki İdareye başlamış, Bir yıl süre ile İngiltere’de eğitim görerek ve kara Avrupa’sının neredeyse tamamını gezerek donanımını artırmış, Ordu- İkizce ;Konya Tuzlukçu ve Yunak, Diyarbakır Dicle Kaymakamlıklarını müteakip Batman ve Yalova da Vali Yardımcılığı görevlerinde bulunmuştu. Kemal Cirit, 2 yıldır Başbakanlık Güvenlik İşleri Genel Müdürlüğü görevini yürütüyordu.

Yeni Valimiz Terörle mücadelenin patronuydu

Batman’da 2 yıl vali yardımcılığı, 4 yılı aşkın süredir de Başbakanlık Müsteşarı Efkan Ala’nın danışmanlığını yapan Kemal Cirit, 20 Aralık 2011 tarihinde Başbakanlık Güvenlik İşleri Genel Müdürlüğü’ne atandı.

Batman’da özellikle eğitime katkı konusunda projeler gerçekleştiren Cirit, Hasankeyf’in dünya kamuoyunda tanınmasında büyük rol oynadı. Cirit, Başbakanlık’ta da Müsteşar Efkan Ala ile birlikte önemli projelere imza attı. Cirit, bundan böyle Başbakanlık Güvenlik İşleri Genel Müdürlüğü’nde; iç güvenlik, dış güvenlik ve terörle mücadeleyi ilgilendiren konularda inceleme, araştırma ve toplantılar yapma, yaptırma, bunları değerlendirme ve tekliflerde bulunma; sıkıyönetim veya olağanüstü hal ilan edilen bölgelerde, sıkıyönetim veya olağanüstü hal ilanına esas olan konularda bilgileri derleme, değerlendirme ve bu hususlarda koordinasyonu sağlama, Terörle Mücadele Yüksek Kurulu’nun sekretarya görevi gibi görevleri üstlendi.

Artvin’e son anda Vali olarak atanan Kemal Cirit’in Ankara’da ismi en bilinen bürokratlardan olması ilimiz adına da ayrı bir şans olarak değerlendirilirken Vali Necmettin Kalkan’a da iki yıla yakın bir süredir ilimize sağladığı katkılar ve çalışmaları nedeniyle teşekkür ederek Hakkari Valiliği görevinde başarılar temenni ediyoruz.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Macahel'de kış
Macahel'de kış
Uydudan yayın yapan Tv52 yerel televizyonunun binası mühürlendi
Uydudan yayın yapan Tv52 yerel televizyonunun binası mühürlendi