Iufro Yaz Okulu, Artvin Çoruh Üniversitesinde Başladı

Iufro Yaz Okulu, Artvin Çoruh Üniversitesinde Başladı
Iufro Yaz Okulu, Artvin Çoruh Üniversitesinde Başladı Turgay Özgöz

rtvin Çoruh Üniversitesi (AÇÜ) ile IUFRO Ormancılık Bilimleri Eğitimi Birimi (IUFRO Task Force Education in Forest Science Learning Initative) arasında yapılan işbirliği çerçevesinde düzenlenen "İklim Değişikliği ve Ormanlar" temalı Yaz Okulu, AÇÜ Orman Fakültesinde başladı.

Fakültenin Konferans Salonundaki programın açılışına, Rektör Yardımcısı Prof. Dr.Aydın Tüfekçioğlu, Rektör Yardımcısı ve Orman Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Fahrettin Tilki, IUFRO adına akademisyenler ile dünyanın değişik ülkelerinden iklim değişikliği ve ormancılık alanında eğitim alan lisans, yüksek lisans ve doktora düzeyindeki öğrenciler katıldı.

Prof. Dr. Tüfekçioğlu, programın açılışında yaptığı konuşmada, iklim değişikliğinin günümüzdeki belirtileri ve gelecekte oluşabilecek etkilerine değinerek, gelecek nesillere daha yaşanılabilir bir çevrenin bırakılabilmesi için iklim değişimi ile mücadele etmek gerektiğini söyledi.

IUFRO akademisyenlerinden Prof. Dr. Piotr Paschalis-Jakuzevic, IUFRO'nun ormancılık alanındaki faaliyetleri ile uluslararası ormancılık eğitimi ve araştırmaları konusunda bilgi vererek, ormanlara ve çevreye duyarlı içerikler taşıyan bu tür etkinliklerin gönüllülük esasına dayalı olduğunu ve her bireyin sorumluluk alması gerektiğini ifade etti.

Prof. Dr. Zbigniew Kundzewicz ise iklim değişikliğinin etkileri, iklim değişikliğinin zararlarını en aza indirgeme ve iklim değişikliğine uyum sağlama çalışmaları gibi konularda sunum yaptı.

Küresel anlamda ormanların durumu, orman gelişiminin önündeki engeller, ormanların akademik perspektiften değerlendirilmesi gibi farklı başlıklar altında bilgiler aktarmak için düzenlenen yaz okulunda, tarımsal-endüstriyel faaliyetler gibi insan faktörleri ile iklim değişikliği gibi doğal süreçlerin ormanlar üzerindeki olumsuz etkileri noktasında katılımcılarda farkındalık oluşturmak amaçlanıyor.

Türkiye'nin yanı sıra PolonyaFransaİngiltereRomanya ve Nijerya gibi ülkelerden öğrencilerin de katıldığı program, 11 Eylüle kadar devam edecek. 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Macahel'de kış
Macahel'de kış
Uydudan yayın yapan Tv52 yerel televizyonunun binası mühürlendi
Uydudan yayın yapan Tv52 yerel televizyonunun binası mühürlendi