52 Bin Ordulu, Yöresel Halk Oyununu Oynayacak

Ordu’da bir dernek hazırladığı “Ordu Karşılama Oynuyor” proje ile yöresel oyununu 52 bin kişiye aynı anda oynayarak Guinness Rekorları Kitabı`na girmeyi hedefliyor.

52 Bin Ordulu, Yöresel Halk Oyununu Oynayacak
52 Bin Ordulu, Yöresel Halk Oyununu Oynayacak Turgay Özgöz

Ordu’da Erkan Öztürk Folklor Araştırma Gençlik Spor Kulübü Derneği(ERDAD) hazırladığı “Ordu Karşılama Oynuyor” projesi ile Ordu’nun yöresel halk oyunu olan “Karşılama”yı dünyaya tanıtacak ve 52 bin kişiyi aynı anda oynatarak Guinness Rekorları Kitabı'nda en fazla kişiyle oynanan folklor oyunu olarak yer almasını sağlayacak.
İçişleri Bakanlığı Dernekler Daire Müdürlüğü tarafından desteklenen projenin hazırlıkları 1 Temmuz tarihinde başlarken, proje için Ordu yöresi halkoyunları oynamamış 14-27 yaş aralığında 42 genci tespit etme işlemi başladı.
Proje Koordinatörü, ERFAD Başkanı Telat Baş yaptığı açıklamada, “Projedeki amacımız Ordu Karşılaması’nı hem gençlerimize öğretmek hem de geleceğe yaymak daha sonra toplu bir rekor girişimiyle sadece Türkiye’de değil tüm dünyada kültürümüzü tanıtmaya yönelik amaç uğrunda yapmaktayız. 52 bin kişiyi burada okullarımızda eğitim ve seminerler ile bir araya getirmeye çalışacağız. ‘Ordu Karşılama Oynuyor’ projesinin asıl amacı gençlerimizi organizasyonlara yönlendirmektir. 1 Temmuz 2013 Tarihinden 6 Nisan 2014 tarihine kadar devam edecek projemizde 42 gence halk oyunu öğretilecek. Bu 42 gencin içinde bulunduğu organizasyonlarla tanıtım faaliyetleri ile kurumlarımızı gezerek yapacağımız reklamlarla en son 6 Nisan 2014 tarihinde 52 bin kişiyi bir araya getireceğiz. 52 bin kişi aynı anda Ordu’da değil, istek halinde uygun görüldüğü takdirde diğer illerimizdeki Ordulu vatandaşlarla bir araya gelebiliriz. Amaç burada Ordu Karşılaması oynanması, yer mekan önemli değil. Guinness Rekorları Kitabı'na müracaatımızı yapacağız. Onlardan hakem isteyeceğiz. Onların gözetiminde bir rekor denemesi olacak” şeklinde konuştu.

VALİ: “ÇOK CİDDİ BİR ETKİNLİK”
Konuyla ilgili açıklama yapan Ordu Valisi Kenan Çiftçi ise “Ben çok keyif aldım. 52 bin kişiye aynı anda farklı mekanlarda olabilir Ordu Karşılaması’nı yani bizim geleneklerimize ait olan bir folklor oyunumuzu oynatacaklar. Bu derneğimizi İçişleri Bakanlığımız destekliyor. Hakikaten muhteşem bir şey. Bu tür bir geleneğimizi 52 bin kişi tarafından öğrenilmesi gerçekten çok önemli bir olay. Bizim gelenek ve göreneklerimizin devam etmesi adına aynı anda da en az 52 bin kişinin dünyanın çok farklı yerlerinde yaşayan orduluların aynı saatte aynı dakikada Ordu Karşılaması oynaması Ordu’nun reklamını yapma adına, Ordumuzun sesini duyurma adına, Ordu’nun markalaşması adına çok ciddi bir etkinlik” diye konuştu. 


 
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Macahel'de kış
Macahel'de kış
Uydudan yayın yapan Tv52 yerel televizyonunun binası mühürlendi
Uydudan yayın yapan Tv52 yerel televizyonunun binası mühürlendi