ANKARA ARTVİNLİLER DERNEĞİ Başkanlığına ilk defa bayan başkan seçildi.

Merkeze Ankara’da bulunan Artvin Kültür ve Yardımlaşma Derneği, 63 yıl sonra ilk kez yönetim kurulu başkanlığına kadın bir başkan seçti.

ANKARA ARTVİNLİLER DERNEĞİ Başkanlığına ilk defa bayan başkan seçildi.
ANKARA ARTVİNLİLER DERNEĞİ Başkanlığına ilk defa bayan başkan seçildi. Turgay Özgöz

18 Mayıs 2013 tarihinde Artvin Kültür ve Yardımlaşma Derneği olağan genel kurula giderek oy çokluğuyla emekli öğretmen Sabriye Tuncay’ı derneğin yeni başkanı olarak seçti.

Merkeze Ankara’da bulunan Artvin Kültür ve Yardımlaşma Derneği, 63 yıl sonra ilk kez yönetim kurulu başkanlığına kadın bir başkan seçti.

 
Başkan Sabriye Tuncay aslen Artvin Merkez ilçeye bağlı Oruçlu köyünden olduğunu, 1972 yılında görevi nedeniyle Ankara’ya geldiğini söyleyerek buna rağmen, yıllardır Artvin’in sorunlarıyla ilgilendiğini,  Ankara’da sivil toplum kuruluşlarında aktif olarak çalıştığını belirtti. Başkan Sabriye Tuncay, gazetemize yaptığı özel açıklamada şunları kaydetti: “Sınıf öğretmenliğinden emekli oldum. Memlekete çok eğitim neferi yetiştirdim. Yaşam kaynaklarım çocuklarımdır. Öğretmenliğim sayesinde çok gönül dostlarım oldu. Yani, biz, il dışında yaşayan, sıla hasreti çeken Artvinliler aslında büyük bir aileyiz.”
 
─BAŞKANLIĞA BENİ LAYIK GÖRENLERE TEŞEKKÜR EDERİM.
 
Dernek Başkanı Sabriye Tuncay yönetime ve başkanlığa seçilmesinde kendisine destek olan dernek üyelerine teşekkür etti. 63 yıl sonra Artvin Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanlığına ilk kez seçilen kadın Başkan Sabriye Tuncay, 08 Haber’e hedeflerini açıkladı. Tuncay açıklamasını devamında: ”Değerli Başkan Gürbüz Akyüz’den aldığım hizmet bayrağını en üst seviyeye taşıyacağım. Şu an yaz sezonu sürekli faaliyet yapmamaktayız. Ancak yeni yapılanmayla Derneğimizin 1980 öncesindeki gibi memleketinden okumak için Başkent’e gelen bütün gençlere kucak açarak, derneğimizi, onların evleri yapacağız. Bu yıl derneğimiz, ihtiyaçlı üniversite öğrencilerinden 10 gencimize burs verdi. Bu yıl yeni eğitim öğretim yılında burs verilen öğrenci sayıların artırmak için yoğun çalışma içerisindeyiz. İş adamlarımızdan, Artvinli hayırseverlerle görüşmeler yapmaktayız. Gençler bizim geleceğimizdir. Özellikle maddi durumu olmayan gençlerimizi burs vererek destekleyeceğiz. Onlara fırsat eşitliği yaratacağız.” dedi.
 
─KADINLARIMIZA YÖNELİK ÖNEMLİ ÇALIŞMALARIMIZ OLACAK.
 
Başkan Tuncay, “Dernekte yeni alt komisyonlar ve dernek merkezinde eğitim odası kurarak daha çok hemşerimize hizmet edeceğiz. Özellikle bayan başkan olarak kadın komisyonu kurarak çalışmalarımızı farklı boyutta yürüteceğiz. Ankara’da yaşayan kadınlarımızın, derneğimizi daha sık ziyaret etmesini istiyorum. Bununla birlikte memleketimiz için ortak akıl yaratarak gönüllü çalışmalarla Ankara’dan memleketimize hizmet etme yarışı içerisinde olacağız. Bu komisyonlardan bir kaçından size bahsetmek istiyorum; sağlık, eğitim, hukuk, gençlik komisyonları ile yeni vizyon geliştirmeyi hedeflemekteyiz.” dedi.
Başkan Sabriye Tuncay gazetemize verdiği özel röportajda; Artvin’de ve gerekse Artvin dışında kurulmuş, aktif faaliyet gösteren hemşehri dernekleriyle bir araya gelerek, bilgi alışverişinde bulunacaklarının altını çizdi. Tuncay, “Hatta dernek merkezimize davet ederek onlarla, hizmet ettikleri yerlerdeki sıkıntılarını ve memleketimiz için sorun olarak gördüğümüz her şeyi tartışarak, ortak çözüm üreteceğimiz toplantılar yapmak istiyorum.” dedi.
 
─YÜREĞİMİZ ARTVİN İÇİN ATIYOR!
 
Artvin Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Sabriye Tuncay, memleket sevdası üzerine yaptığı açıklamada ise “Ben her ne kadar Ankara’da yaşamasam da memleketimden hiç kopmadım, halen akrabalarım Artvin’de yaşamaktadır. Yılda birkaç kez gelirim, ziyaret ederim. Artvin’imin sorunlarına dertlenirim, elimden bir şey gelirse katkı yaparım. Ben daha önce yine Ankara’da bulunan Deriner Baraj Köyleri Derneği’nin yönetim kurulu üyesiydim. Orada da aktif çalışmalar yaparak katkı sundum. Biliyorsunuz Ankara’da 13 Artvin hemşehri derneği, 2 vakıf bulunmaktadır. Ortak çalışmalara imza atarak burada önemli güç oluşturmaktayız. Her dernek ve vakıf başkanımız da Artvin için çalışmalar yaparak memleketimizin sorunlarına sahip çıkma noktasında önemli kamuoyu yaratmaktadır. Birlikten kuvvet doğar, diyorum.”ifadelerini kullandı.
Başkan Tuncay, açıklamasını son bölümünde ise “Yerel medya olarak sizin desteğinize ihtiyacımız vardır. 08 Haber olarak sizleri yakın takip etmekteyim. Başkan seçildikten sonra ilk kez memleketimizin basınına demeç veriyorum. Bizleri dernek merkezimizden ziyaret ettiğinizden dolayı çok teşekkür ediyorum. Bundan sonra çalışmalarımızı basınımız aracılığıyla memleket insanlarımızla paylaşacağız.” dedi.
 
 ─GURBETTEN SILAYA SELAMLARIMI GÖNDERİYOM.
 

Sabriye Tuncay, Artvin’deki dostlara selam ve sevgilerini, Başkent Ankara’dan 08 Haber aracılığıyla yolladı.  Tuncay, “Ayrıca ilimize uzun yıllar aradan sonra ilk yerel televizyonu kazandıracak olmanızdan dolayı siz 08 Yayıncılık ailesine çok teşekkür ediyorum.  Yerel televizyonu olmayan bir il olan memleketimizde TV çok büyük eksiklikti. Bu eksikliği yine yerel basının güçlü sesi 08’in yapacağı görüntülü yayınlarla bizim çalışmalarımıza da yer vereceğine eminim. Bu konuda etkili basın desteğini arkamızda hissediyorum.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Macahel'de kış
Macahel'de kış
Uydudan yayın yapan Tv52 yerel televizyonunun binası mühürlendi
Uydudan yayın yapan Tv52 yerel televizyonunun binası mühürlendi