33.Kafkasör Festivali Boğa güreşleri ile şenlendi

Bu yıl 33´üncüsü düzenlenen Kafkasör Kültür Turizm ve Sanat Festivali renkli görüntülere sahne oldu. 6 Kategoride 78 boğanın kıyasıya güreştiği karşılaşmaları yaklaşık 10 bin kişi izledi.

33.Kafkasör Festivali Boğa güreşleri ile şenlendi
33.Kafkasör Festivali Boğa güreşleri ile şenlendi Turgay Özgöz

Bu yıl 33´üncüsü düzenlenen Kafkasör Kültür Turizm ve Sanat Festivali renkli görüntülere sahne oldu. 6 Kategoride 78 boğanın kıyasıya güreştiği karşılaşmaları yaklaşık 10 bin kişi izledi.

33. Kafkasör Kültür Turizm ve Sanat Festivalinin 3. gününde Kafkasör yaylasında gerçekleşen boğa güreşleri Sıcak havaya rağmen büyük ilgi gördü. Festivale Artvin Merkez, ilçelerinin yanı sıra   komşu ilimiz Rize’den de boğacılar katıldı. Artvinlilerin yoğun olarak yaşadığı İstanbul, Ankara, Bursa, Sakarya, İzmit gibi illerden binlerce kişi bu yıl festivali takip etmek için Artvin’e geldiler. Festivale Artvin Valisi Necmettin Kalkan, Artvin AK Parti Milletvekili İsrafil Kışla, CHP Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan, Kültür ve Turizm bakanlığı Müsteşar yardımcısı Faruk Şahin, Belediye Başkanı Emin Özgün, Jandarma Komutanı Albay Alpep Sır, İl Emniyet Müdürü Hüsrev Salmaner,  Vali Yardımcısı Bahadır Güneş, Ak Parti İl Başkanı Erkan Balta, CHP İl başkanı Selim Bilgin kurum amirleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Artvin’in Kafkasör Yaylasında düzenlenen Kafkasör Kültür Turizm ve Sanat Festivali´nin geleneksel olarak yine son gününde ödüllü boğa güreşleri düzenlendi. Artvin Geleneksel Boğa Güreşlerini Yaşatma Yaylalarını Koruma Derneğince düzenlenen Güreşlerde, Artvin, Rize ve çevresinden getirilen 78 boğa katılırken boğalar 6 kategoride arenaya çıktılar. Bu yıl ki Deste, Ayak ve Küçükorta kategorileri Cumartesi günü tamamlandı.

Artvin Kafkasör Kültür Sanat ve Turizm Festivalini bu yıl tüm Dünya’ya Kadırga TV ücretsiz yayınladı. Kadırga TV teknik ekibinin gerçekleştirdiği iki günlük canlı yayın ile tüm Dünya Artvin Kafkasör’ü izlemiş oldu.

Artvin 33. Kafkasör Kültür Sanat ve Turizm Festivali’nin son gününde 78 boğanın katıldığı mücadelelerin en önemlisi hiç kuşku yok ki başboğa güreşleriydi. 10 boğanın kıyasıya mücadele ettiği baş kategorisi güreşleri akşam saatlerine kadar sürdü. Baş boğalık mücadelesinde rakiplerini yenen Rüstem Güven´e ait 752 kiloluk boğa kazandı. İkinci ise final de baş boğaya yenilen Şimşekler kasaba ait boğa oldu. Baş boğalık mücadelesi büyük mücadeleye sahne olurken kazanan tarafın sevinci görülmeye değerdi. İki boğanın da müthiş mücadelesi arenada bulunan seyircilerden alkış aldı.

Rüstem Güven’e ait baş kategori birincisi Rüzgar isimli boğa arenaya her seferinde Hafız Güven eşliğinde çıktı. Bu yılki Yusufeli Derekapı boğa güreşleri baş kategorisininde birincisi Rüzgaz Turnuvanın favorileri arasında gösteriliyordu.

33. Kafkasör Kültür ve Sanat Festivali baş kategorisi birincisi Rüzgar sahibi Rüstem Güven’e 10 bin TL para ödülü kazandırdı. Rüzgar’ın ödülünü  sahibine, Artvin CHP milletvekili Uğur Bayraktutan verdiı. Ayrıca Bayraktutan  Baş  ve Başaltı kategorilerinin ikincisi Ahmet Şimşek ve Baş altı Birincisi Hilmi Aydın’a da ödülerini takdim etti. 

4 Yıldır katıldığı müsabakalarda birinci olan ve Artvin´de heykeli de yapılan kara boğa geleneği bozmayarak küçük orta kategorisinin birincisi oldu. Festivalin ikinci günüde gerçekleşen bağa güreşlerinde Deste kategorinde Önen Dede´ye ait boğa birinci olurken, ikinci ise Tamyürek Kardeşlere ait boğa oldu. Ayak kategorisinde ise Hurşit Kocaman’a ait boğa birinci olurken Yıldırım kasaba ait boğa ise ikinci oldu. Küçük orta kategorisinde ise Hasan Öztürk’e ait Karaboğa isimli boğa birinci olurken Sinan Öztürk’e ait boğa ise ikinci oldu.

Festivalin baş altı kategorisi birincisi Hilmi Aydın’a ait Horoz geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu yılda birinci oldu. İkinciliği ise final müsabakasında elendiği Şimşekler Kasaba ait boğa ikinci oldu. Bu durumda Horoz sahibine bu yıl 8 bin TL  para ödülü kazandırmış oldu.

Büyük orta kategorisinde birbirleriyle güreşmeyen boğaların yarı finali ve final müsabakası kura çekimi ile belirlendi.

Kenan Akyürek’e ait boğa yarı finale kura çekimi sonucu çıktı. Final müsabakasında Osman Çevik’e ait boğa ile eşleştiği finalde de güreşmeyen boğalar kurallar gereği kura çekimi sonucu belirlendi. Kura çekim sonucu Osman Çevik’e ait boğa birinci olma hakkını elde ederek sahibinde 6 bin 500 TL para ödülü kazandırdı. İkinciler ise birincilerin aldığı para ödülünün yüzde 20’sini alma hakkını elde etmiş oldu. Bu durumda toplam 6 kategoride 35 bin TL para ödülü dağıtıldı.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Macahel'de kış
Macahel'de kış
Uydudan yayın yapan Tv52 yerel televizyonunun binası mühürlendi
Uydudan yayın yapan Tv52 yerel televizyonunun binası mühürlendi