Artvin' de Engellilere sinema keyfi

İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Orhan Yazıcı, ”Artvin’de yaşayan bütün engelli kardeşlerimize kültürel, sosyal hayata etkin katılabilmeleri için kurumumuzun bünyesinde bulunan sinema salonundan sinema seanslarından ücret almayacağız.” dedi.

Artvin' de Engellilere sinema keyfi
Artvin' de Engellilere sinema keyfi Turgay Özgöz

Artvin Engelliler Dernek Başkanı Hatice Nur Ersöz çalışma ziyaretinde bulunduğu İl  Genel Sekreteri Orhan Yazıcı’ya engellilerin taleplerini ileterek destek istedi.  Kabulde Genel Sekreter Orhan Yazıcı, kurum olarak yapabileceklerini başkana anlatarak, engellilerin haklı talebine destek verdi. Artvin’de yaşayan engellilere en az %40,  engelli kimlik kartı olanların ise sinema seanslarını ücretsiz izleyeceklerini açıkladı.

Genel Sekreter Yazıcı destek açıklamasında şunları kaydetti; 
 
İL ÖZEL İDARESİ GENEL SEKRETERİ YAZICI’DAN ENGELLİLERE KÜLTÜREL ANLAMDA BÜYÜK DESTEK
 
“Sinema salonumuz çok amaçlı Ahmet Hamdi Tanpınar Kültür Merkezi olarak Artvin halkına hizmet vermektedir. Birçok sosyal kültürel faaliyetler yapılmaktadır. Bize, sizin aracılığınızla gelen talepler doğrultusunda ilimiz de yaşayan engellilerimiz sinema kültürünün gelişmesi ve kültür alışverişlerinde bulunması için Kültür Merkezimize davet ediyorum.  Kültür Merkezimizde engellilerin erişimini sağlayacak asansör mevcuttur. Sadece engellilerimiz değil yaşlılarımız da, hamileler de bu asansörü kullanarak sinema salonuna erişim sağlayabilirler. Sinema salonuna erişimim pasajın içerisinde ve engelli tuvaletimizde asansörün yanındadır. Bu asansör kullanıma her zaman hazırdır. Engelli vatandaşlarımız ve ailelerimiz için bu fırsatı değerlendirerek evden çıkamayan birçok engellimiz dernek tarafından yapılacak organizasyonlarda da araç desteği, personel desteği sağlayacağız.”
Çalışma ziyaretinde bulunan Artvin Engelliler Derneği Başkanı Hatice Nur Ersöz,  İl Özel İdaresinin engellilere yönelik bu jestinden dolayı çok duygulandığını ve engelliler adına çok mutlu olduğunu belirterek;
 
GENEL SEKRETERİMİZ YAZICI’YA ÇOK TEŞEKKÜR EDİYORUM
 
“il Genel Sekreteri Sayın Orhan Yazıcı’ya engelliler için göstermiş olduğu duyarlılığa kitlem adına çok teşekkür ediyorum. Biz yıllardır sinema salonlarına inemiyorduk.  Özellikle bedensel engelli kardeşlerimiz, zaman zaman karga tulumba şeklinde engellilerimizi bin bir güçlükle sırtla taşıyorduk. Bu hem engelliye hem de yardımcı olan ailesine, bizler büyük ıstırap vermekteydi. Bizim engelli kardeşlerimiz, aileleri, bu güzel kültür etkinliklerine yani tiyatro, sinema, konferans gibi etkinliklere katılması hayal idi.  Ama yıllar sonra tadilat edilmesi sırasında derneğimiz Sayın Kadir Topbaş’a asansör yapılması için talepte bulundu. Sayın Başkan talebimizi değerlendirerek tadilat projesine asansör ekletti. Daha sonra Artvin Valiliği aracılığıyla sinema pasajına engelli tuvalet yapılarak 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’ne yetiştirilerek engellilerin önündeki bir engel daha aşılmış oldu. Ancak ilimizde birçok engelli kültür merkezinde asansör olduğunu bilmemekte idi. Biz dernek olarak her fırsata sosyal kültürel etkinliklerde kültür merkezini kullanmaktayız.  Kültür merkezindeki asansörün her an kullanıma açık olmasını Sayın Genel Sekreter Orhan Yazıcı Bey’den talep ettim.
 
İLETİŞİM ENGELİNİ “BENİ DUYUN BANİ ANLAYIN” PROJESİYLE AŞIYORUZ
 

Artık Artvin’de etkinliklerde asansörümüz, engelli tuvaletimiz kullanıma hazır halde tutulması için talep vererek kültür merkezini de engellilerin kullanımına aktif olarak hazır tutacağının sözünü alırken,  engellilerimizin sinema seanslarında ücret alınmayacağını ifade eden Genel Sekreter Orhan Yazıcı’ya da teşekkür ediyoruz. İlimizde engellilerin önündeki en büyük engel birincisi mimari engeller ikincisi ise iletişim engelleridir. İletişim engelini işaret dili eğitimi ile” Beni Duyun Beni Anlayın” projesiyle aşıyoruz. Dernek olarak mimari engelleri engelli dostu kurumlar olarak yanımızda yer almalarını bizlerin hayatlarını kolaylaştıracak düzenlemeler yapmalarını, diğer kurumlardan da beklemekteyiz. Dernek olarak engelli dostu kurumları temsil ettiğim kitleme tanıtmaya devam edeceğiz ve kurumlara ziyaretlerimiz sürecektir. Mimari düzenlemeler konusunda devletimizin yaptığı önemli yaptırımlar yavaş yavaş meyvelerini vermekte son zamanlarda diğer kurumlarda öncelikle rampa, engelli park yeri, engelli tuvaleti ve asansör düzenlemeler yaparak somut çalışmaları halkımız ve bizler de görmekteyiz. Standartlarda yapılan düzenlemelere çok teşekkür ediyorum. Hayatı paylaştıkça engellerin aşılacağını hep beraber göreceğiz. Engelli dostu kurumlar ve engelli dostu Artvin istiyoruz.” açıklamasında bulundu.


Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Macahel'de kış
Macahel'de kış
Uydudan yayın yapan Tv52 yerel televizyonunun binası mühürlendi
Uydudan yayın yapan Tv52 yerel televizyonunun binası mühürlendi