Ahşaptan boğa heykelleri yapıyor

Artvin'de amatör ruhla ahşap oymacılığı sanatına ilgi duyarak boğa heykelleri yapan belediyede temizlik işlerinde görevli Sabit Yavuz'un eserleri göz dolduruyor. İlkokul yıllarında başlayan merakını sanata çeviren Sabit Yavuz, bugünlerde yaptığı ahşaptan boğa heykelleri, Artvin evleri ve bağlamalarıyla dikkat çekiyor.

Ahşaptan boğa heykelleri yapıyor
Ahşaptan boğa heykelleri yapıyor Turgay Özgöz

Ahşaptan boğa heykelleri yapıyor

Artvin'de amatör ruhla ahşap oymacılığı sanatına ilgi duyarak boğa heykelleri yapan belediyede temizlik işlerinde görevli Sabit Yavuz'un eserleri göz dolduruyor. İlkokul yıllarında başlayan merakını sanata çeviren Sabit Yavuz, bugünlerde yaptığı  ahşaptan boğa heykelleri, Artvin evleri ve  bağlamalarıyla dikkat çekiyor.

Artvin merkeze bağlı Ortaköy'de dünyaya gelen Sabit Yavuz daha ilkokul yıllarında ahşap oymacılığına merak sarmış. Aradan geçen yılların ardından köyünde küçük çaplı bir kereste atölyesi işleten Yavuz o yıllarda köyde lazım olan tarım aletleri imal etmiş. Bununla birlikte el sanatlarına yönelik yapmış olduğu çalışmalarda ahşaptan boğa heykeli, geleneksel Artvin mimarisini temsil eden minyatür ahşap evler üretmiş. Ancak yaptığı çalışmalar bugüne kadar  gün yüzüne çıkmamış. Sabit Yavuz ortaya çıkardığı bir çok eserini sevdiklerine armağan etmekle yetinmiş. Birçok gizli sanatkar gibi o da eserlerini keşfedecek birinin karşısına  çıkacağı günü beklemiş.

Evli ve 3 çocuk babası olan Sabit Yavuz'u çalıştığı kurum olan Artvin Belediyesi'nde, Su Tahakkuk Şefi  ve aynı zamanda   Artvin Geleneksel Boğa Güreşlerini  Yaşatma ve Yaylalarını Koruma Derneği Başkanı olan Ahmet Kınalı keşfetmiş. Bu güzel keşfin ardından Sabit Yavuz el emeği  göz nuru yapmış olduğu eserler tek tek gün yüzüne çıkmış.

Geleneksel Boğa Güreşlerini  Yaşatma ve Yaylalarını Koruma Derneği Başkanı olan Ahmet Kınalı bu güzel tesadüften ötürü memnuniyeti dile getirdi. Kınalı,  Artvin'de ahşap boğa heykellerini bir kaç hafta önce vefat eden merhum Ali Saraç'ın yaptığını hatırlattı ve bittiğini düşündüğü anda yeni birinin bu işe el atmış olmasının sevindirici olduğunu söyledi. Başkan  Kınalı; " Ben merhum Ali Saraç ile bu işin son bulduğunu düşünürken,  bunun üzüntüsünü yaşarken, kendi personelimizden, Sabit Yavuz arkadaşımızın boğa heykelleri yaptığını öğrendim. Kendisiyle konuştum, bu güzel tesadüfün ardından kendisi bana bir boğa heykeli hediye etti. Kendisine şükranlarımı sunuyorum. Sabit yavuz arkadaşımız yapmış olduğu bu sanattan ve eserlerinden bugüne kadar maddi bir kazanç elde edememiş. Fırsat verilirse hem turizme hem de kendisine katkı sunulmuş olur" dedi. Başkan Kınalı dernek olarak kendilerinin Yavuz'a destek olacaklarını belirtirken, Artvin'de tanıtıma ve turizme önem veren her kesimin Sabit Yavuz'u desteklemesi gerektiğine dikkat çekti.

Yapılan boğa heykellerinin kuyruk ve boynuzları hariç tek parça ağaçtan yapıldığını belirten Başkan Ahmet Kınalı; " Ahşap oymacılığı da her sanat dalı  gibi beceri ve el marifeti gerektiren bir daldır. Arkadaşımız bu konuda çok yetenekli. Kendisini  kutluyorum, bu anlamlı hediyesinden ötürü şükranlarımı sunuyorum" dedi.

Ahşap boğaları yapan,  Sabit Yavuz ise; " Merakım ilkokul yıllarında başladı. Bu konuda herhangi bir eğitim almadım. Kendi çabalarımla bir şeyler öğrenmeye çalıştım. Artvin'de merhum Ali Saraç boğa heykelleri yapıyordu. Ancak kendisiyle tanışma  fırsatım olmadı. Onun yaptığı eserlerde çok güzeldi. Kendisini rahmetle anıyorum, iyi bir sanatçıydı.  Benim yapmış olduğum boğa heykelleri, standart bir ölçüye sahip değil çeşitli boyutlarda yapabiliyorum. Bir boğa heykelini yapmak benim iki günümü alıyor. Boğaları kuyruk ve boynuzları hariç yekpare olarak yapıyorum. Ahşap oymasında genelde yumuşak ağaçlar tercih ediyorum çünkü yontması kolay oluyor. Şuan seri olarak üretim yapamıyorum, fırsat buldukça bu heykelleri yapabiliyorum. Destek olunması ve yaptığım heykellere bir pazar bulabilmem durumunda bu işe daha yoğunlaşabilirim. Ailemden yaptığım sanata meraklı kimse bulunmuyor ancak, çalışmalarım eşim ve çocuklarım tarafından takdir ediliyor beni destekliyorlar onlara da teşekkür ediyorum.

Ben bugüne kadar boğa heykelleri ve ahşap Artvin evleri ve yaprak bağlama yapıyordum. Bu çalışmalarımdan kimsenin haberi olmamıştı. Bir vesile ile sevgili Ahmet Kınalı ağabeyimiz bu durumu öğrenmiş ve bana büyük desteği oldu. Ahmet abi boğa güreşleriyle çok alakalı bir kişi olduğu için ona yapmış olduğum bir  boğa heykelini armağan ettim. Kendisine teşekkür ederim" dedi.


Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Macahel'de kış
Macahel'de kış
Uydudan yayın yapan Tv52 yerel televizyonunun binası mühürlendi
Uydudan yayın yapan Tv52 yerel televizyonunun binası mühürlendi