Artvin’in Yusufeli ilçesi, Kılıçkaya beldesinde 25 yıl belediye başkanlığını yapan Tuncay Özarslan Ankara Gölbaşı’nda vefat etti.

Özarslan, sağlık sorunları nedeniyle Ankara’da ikamet etmesine rağmen senenin 9 ayını Kılıçkaya’da geçiriyordu. Bu nedenle de ikametini Ankara’ya aldırmayarak, Kılıçkaya’nın nüfusunun azalmaması için örnek bir davranış sergiliyordu.07.07.2013 00:00

Artvin’in Yusufeli ilçesi, Kılıçkaya beldesinde 25 yıl belediye başkanlığını yapan Tuncay Özarslan Ankara Gölbaşı’nda vefat etti.
Artvin’in Yusufeli ilçesi, Kılıçkaya beldesinde 25 yıl belediye başkanlığını yapan Tuncay Özarslan Ankara Gölbaşı’nda vefat etti. Turgay Özgöz
Kılıçkaya beldesi eski belediye Başkanı Özarslan’ın vefat haberi, dostlarını derinden üzdü. 7 Temmuz 2013 Pazar günü Ankara- Gölbaşı’nda yapılacak cenaze merasimi için Artvin’den yola çıkan Kılıçkaya Belde Belediyesi Başkanı Erdoğan Gazihan kendisini telefonla arayan 08 Haber gazetesi başyazarı Sami Özçelik’e şu açıklamada bulundu.
 
“Değerli ağabeyimiz, büyüğümüz, Kılıçkaya’nın en güzel insanlarından birisi olan ve 25 yıl beldeye hizmet veren eski Belediye Başkanımız Sayın Tuncay Özarslan’ın vefat haberini aldık. Çok üzüldük. Haberi alır almaz da Erzurum üzerinden Ankara’ya doğru yola çıktık. Şu an Erzincan’ı geçiyoruz.
 
08 Haber gazetesine bir kere daha çok teşekkür ediyorum. İyi günlerimizde, kötü günlerimizde her zaman yanımızda oldu. Tekkale HES protestosunda sizi gördük. Kılıçkaya HES’leri için gelenlerin yapmak istediği ama tepkimiz neticesinde yapamadığı toplantıda beldemizde yine sizi gördük. Şimdi de acımızı paylaşmak için bizi aradınız.  Gerçekten çok teşekkür ediyorum.
 
Başkan Erdoğan Gazihan, Tuncay Özarslan’ın sadece Kılıçkaya Beldesi’nin değil, Yusufeli’nin, Artvin’in yetiştirdiği önemli bir şahsiyet oluğunun altını çizerek;
Tuncay ağabeyim hepimizin örnek aldığı beldemizin yüz akı, beyefendi, çağdaş, demokrat, aydın bir insandı. Ölüm haberi bizi derinden üzmüştür. Ben sizin aracılığınızla ailesine yakınlarına, dostlarına kısaca hepimize başsağlığı diliyorum.” dedi.
 
72 Yaşında hayata veda eden  Yusufeli ilçesi, Kılıçkaya beldesi eski belediye Başkanı Tuncay Özarslan 25 yıl belediye başkanlığı yaparak  Kılıçkaya’nın bir başka rekorunu elinde tutuyordu. Bildiğiniz gibi Kılıçkaya’nın bir özelliği de Türkiye’nin ilk kadın Belediye Başkanı çıkarmış olmasıydı. Sadiye Hanım, 1930 yılında Yusufeli’nin Kılıçkaya Belediyesine Belediye Başkanı seçilerek, “Türkiye’nin İlk Kadın Belediye Başkanı” oldu ve bu görevi 2 yıl sürdürdü.
 
O dönemde kadınlar, İtalya’da 1948, Japonya’ da 1950, İsviçre’ de 1971, Fransa’da 1944 yıllarında bu hakkı kazandıklarını düşündüğümüzde gerçekten Kılıçkaya’nın ne kadar önemli bir yer olduğunu daha kolay anlarız. Bu bağlamda Tuncay Özarslan ise en uzun dönem belediye başkanlığı yapan başkan oldu.
 
Başkan Özarslan, daha sonra ise sağlık nedenleriyle 10 yıl önce Ankara Gölbaşı’na yerleşti. Ancak, ikameti yine Kılıçkaya’daydı. 72 Yaşında 4 çocuk babası olan Özarslan Her yıl Kılıçkaya’ya geliyordu. Bu yıl rahatsızlaşınca memleketine gelemedi. 08 Haber gazetesi olarak merhuma Allah’tan rahmet ailesine, yakınlarına ve Kılıçkaya Belde Belediye Başkanı Erdoğan Gazihan nezdinde tüm Kılıçkaya halkına başsağlığı diliyoruz.
 
Bu arada  Özarslan’ın ölümünden derin üzüntü duyan  “Deli Çoruh” mahlası ile şiirler yazan hemşehrisi İbrahim Haholu Başkan Özarslan için bir şiir yazdı.  Şair Haholu “Allah Tuncay Ağabeyime gani gani rahmet eylesin. Ailesine, sevenlerine sabırlar versin. Onun yazdığım şiirimi sizlerle paylaşmak istiyorum:
 
 
TUNCAY ÖZARSLAN
 
Artvin ili Yusufeli ilçesi
Ersis´in simgesi Tuncay Özarslan
Sevgi, barış, adaletin külçesi
Ersis´in simgesi Tuncay Özarslan
 
Nice hemşerine desteğin verdin
En güzel yılları köyüne serdin
Günden güne sardı bağrını derdin
Ersis´in simgesi Tuncay Özarslan
 
Kapıldın temmuzda dönülmez ize
Gurbette köyünü sevdirdin bize
Dilinde coşardı binlerce dize
Ersis´in simgesi Tuncay Özarslan
 
Bilirim sevenler yolunu arar
Ardında anılar yılları yarar
Gölbaşı toprağı bedenin sarar
Ersis´in simgesi Tuncay Özarslan
 
Birleştirdin iki dünya yakayı
Habersiz saldın boşa takayı
Yaptın en sonunda bize şakayı
Ersis´in simgesi Tuncay Özarlan
 
Azrail sana mı dikti gözünü
Tanıyanlar bilir asli özünü
Çoğu örnek aldı her bir sözünü
Ersis´in simgesi Tuncay Özarslan
 
Sevenler ardından boyun bükerler
Çoruh gibi gözden yaşı dökerler
Dilerim köyümde heykel dikerler
Ersis´in simgesi Tuncay Özarslan
 
İbrahim Haholu
Ozan Deli Çoruh

ALINTI HABER :08 Haber gazetesi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Macahel'de kış
Macahel'de kış
Uydudan yayın yapan Tv52 yerel televizyonunun binası mühürlendi
Uydudan yayın yapan Tv52 yerel televizyonunun binası mühürlendi