Macahel'de kış

İşte altı ay geçit vermeyen kar manzaraları.

Macahel'de kış
Macahel'de kış Hayrettin Yavuz
Haberin galerisi için tıklayın!

Üç tarafı dağlarla bir tarafı gürcüstan toprakları ile çevrili olan Macahel de kara kış altı ay yüzünü gösterir.

İşte o zaman bu vadi de çileli yaşam başlar. Eskiye rağmen Yollar Camiliye kadar düzeltildi (Asfalt) ancak Macahel geçidi yol vermez burada çığ tehlikesi de vardır. Çığ düştükten sonra neredeyse tüm kış kapalı kalan Macahel geçidi (rakım 1840) kış aylarındaki çileli yaşamın birinci engelidir.  Geçitten aşağıya doğru indikçe doğa harikası vadiye gelirsiniz "DÜŞLER VADİSİ "

Vadide altı köy bulunmaktadır bunlar ; Düzenli (zedvake)-Camili (Hertvis)-Efeler(Eprat)-Kayalar(Kuvabitav)-Maral(Mindiyet)-Uğur(Akriya) ne yazıkki Kış aylarında bu köylerin Borçka ile ilişkisi kesiliyor.

Muhtelif zamanlarda acil durumlarda hasta falan olursa Gürcüstan devletine bağlı Batum vilayeti topraklarından " Pasavan" geçişi ile geçilir.Mart ayının sonlarına doğru canlanmaya başlayan doğal hayat ile vadi adeta "düşler vadisi-Saklı cennet"cennet oluyor.Temiz hava,bol gıda,her şey organik  bu durum un on iki aya çıkması için TÜNEL kesinlikle olmalıdır. Yaz aylarında  yürütülen turizim faaliyetleri kış aylarında da devam eder. İşte o zaman değmeyin macahel'in ve Macahelli'nin keyfine. Kıy aylarındaki ulaşımın kolaylığı orada yaşayan insanların ortalama yaşam sıtandartlarına ulaşması içindir.  

Macahel'in kurtuluşu tünel ile ancak sağlana bilir. Bölge halkı bunu devletimizden acilen istemektedir. Cumhrbaşkanımızın ve Başbakanımızın bu mahiyette Artvin meydanında açıklamaları olmuştur.

Hayrettin Yavuz 

NOT : Macahel'in ağır kış şartlarını haberimizin görselinden izleyebilirsiniz.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Macahel'de kış
Macahel'de kış
Uydudan yayın yapan Tv52 yerel televizyonunun binası mühürlendi
Uydudan yayın yapan Tv52 yerel televizyonunun binası mühürlendi