Vali Doğanay, Camili Havzası'ndaki (Macahel ) arıcıların sorun ve taleplerini dinledi.

Artvin Valisi Ömer Doğanay, Borçka ilçesine bağlı ve Gürcistan sınırında bulunan Camili Bölgesindeki (Macahel) 6 köyün muhtarlarını kabul ederek, arılı kovan dağıtımı konusundaki taleplerini dinledi.

Vali Doğanay, Camili Havzası'ndaki (Macahel ) arıcıların sorun ve taleplerini dinledi.
Vali Doğanay, Camili Havzası'ndaki (Macahel ) arıcıların sorun ve taleplerini dinledi. Hayrettin Yavuz
Haberin galerisi için tıklayın!
Camili Köyü Muhtarı Altan Gülbin, ziyarette, Camili Havzası'nın UNESCO tarafından 2005 yılında "biyosfer rezerv alanı" ilan edildiğini söyledi.
 
Camili Havzası'nın dünyanın üç önemli arı ırkından biri olan Kafkas Arısı'nın gen merkezi olduğuna söyledi.
 
Türkiye'nin ilk biyosfer rezerv alanı olan ve 25 bin 395 hektardan oluşan Camili biyosfer rezerv alanında 23'ü endemik 990 bitki türü yayılış gösteriyor. Bölgede saf Kafkas arısından bal üretildiğini ve her geçen yıl üretici ve arı kolonisi sayısında artış olduğunu söyledi. Geçen yıl son yılların en yüksek bal rekoltesini aldıklarını söyledi” dedi.
 
Muhtar Gülbin, Camili bölgesine önümüzdeki Mayıs ayında dağıtılacak olan yaklaşık 1200 arılı kovanın bölgesinin iklim şartlarından dolayı Ağustos ayında dağıtılmasını talebinde bulundu.
 
Ayrıca köy muhtarları arıclıcık başta olmak üzere köylerinde yaşadıkları bazı sorunların çözümüne yönelik olarak Vali Doğanay’dan yardım istedi.
 
-Bölgede arıcılık daha da geliştirilecek
 
Ziyaretten duyduğu memnuniyetini dile getiren Vali Doğanay ise, Camili Havzası’nın doğal ormanlarının yanı sıra endemik zengin bitki çeşitliliğiyle arıcılığa son derece uygun olduğunu söyledi.
 
Valilik olarak arıcılıkla geçimini sağlayan üreticilere her türlü teknik ve maddi destek verdiklerini Camili ’de ve il genelinde arıcılığı geliştirmek için büyük çaba sarfettiklerini söyledi.
 
Öte yandan koruma altında bulunan bölgede 83 arıcı işletmesinde 4 bin 550 adet aktif arılı kovan bulunuyor.
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Macahel'de kış
Macahel'de kış
Uydudan yayın yapan Tv52 yerel televizyonunun binası mühürlendi
Uydudan yayın yapan Tv52 yerel televizyonunun binası mühürlendi