Vali Yavuz, Ordu Çevre Yolu’nda İncelemede Bulundu

Karadeniz'in sarp ve geçit vermeyen dağlarından geçen ve toplam uzunluğu 21,4 kilometre olan Ordu Çevre Yolu'nun 10,7 kilometrelik birinci etabının yüzde 95'lik bölümü tamamlandı.

Vali Yavuz, Ordu Çevre Yolu’nda İncelemede Bulundu
Vali Yavuz, Ordu Çevre Yolu’nda İncelemede Bulundu Hayrettin Yavuz
 
Karadeniz'in sarp ve geçit vermeyen dağlarından geçen ve toplam uzunluğu 21,4 kilometre olan Ordu Çevre Yolu'nun 10,7 kilometrelik birinci etabının yüzde 95'lik bölümü tamamlandı. 
 
Vali Sedar Yavuz, Karayolları Samsun 7. Bölge Müdürü Kenan Keskin ve yüklenici firma yetkilileri ile yapımı devam eden Ordu Çevre Yolu'nda incelemelerde bulundu. 
 
Ordu Çevre Yolu güzergahının belli noktalarında duran ve incelemelerde bulunan Vali Seddar Yavuz, çalışmalar hakkında yetkililerden bilgi aldı. 
 
Öceli Tüneli çıkışı ile Öceli-1 Viyadüğü arasındaki kesimde bir süredir yaşanan heyelan bölgesinde de incelemelerde bulunan Vali Seddar Yavuz, burada basın mensuplarına açıklamada bulundu.
 
“500 Metrelik Heyelan Bölgesine Toplam Uzunluğu 65 Km’yi Bulan Beton Kazık Yapıldı”
 
Heyelanı engellemek için toplam 65 km uzunluğunu bulan beton kazık yapıldığını ifade eden Vali Yavuz,  ”Ordu Çevre Yolu’nun birinci etabında, heyelan olan ve yolun açılmasını geciktiren bölgedeyiz. Teknik elemanlarımızla birlikte bir inceleme yapıyoruz. Heyelanı engellemek için toplam 65 km boyunda yapılmış beton kazıklar var. Valiliğimiz, Bölge Müdürlüğümüz, Karayolları Genel Müdürlüğümüz, Bakanlığımız en kısa sürede bu yolun açılmasını istiyor ve en az Ordulular kadar hepimiz istiyoruz” diye konuştu.
 
Vali Yavuz, ”Heyelan olan bölgeyi basın mensubu arkadaşlarımız da yakından görsün istedik ve bugün birlikte buraya geldik. Kamuoyunun bilgilendirilmesi bakımından bunda fayda görüyorum. Heyelan vesilesiyle ciddi bir ekonomik kayıp da söz konusu. Tabi ki, hizmete kayıp olarak bakmıyoruz ama maliyeti artırıcı bir unsur. Maliyetle ilgili bir sıkıntımız yok. Sadece burada heyelan vesilesiyle yapmış olduğumuz hizmetlerde bir gecikme söz konusu. Yapılması gereken ne varsa hepsi yapılacaktır” şeklinde konuştu.
 
Şantiyede Brifing Aldı
 
Vali Seddar Yavuz, Ordu Çevre Yolu’nda yaptığı incelemenin ardından, yüklenici firmanın Eskipazar Mahallesinde bulunan şantiye binasına giderek, yüklenici firma yetkililerinden Ordu Çevre Yolu Projesi’nde gelinen son durum hakkında brifing aldı. 
 
Brifingin ardından basın mensuplarına açıklamada bulunan Vali Seddar Yavuz, “Karayolları Bölge Müdürümüz, ekibi ve yüklenici firma yetkilileri ile birlikte Ordu Çevre Yolu’nu gezdik. Yapılan yatırımı bizatihi yerinde inceledik. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan liderliğindeki Türkiye’nin gücünü, kudretini görme fırsatımız oldu. Bu vesile ile Sayın Cumhurbaşkanımıza minnet ve şükran duygularımızı ifade etmek istiyorum. Orduluların heyecanla beklediği haberi biliyorum. Biran önce çevreyolu açılsın, trafik rahatlasın istiyorlar. Biz de bunu canı gönülden arzu ediyoruz. Ancak, çok kısa 500 metrelik bir bölümde yoğun bir mücadele devam ediyor. Bir kaç kez heyelan oldu ve 65 km civarında bir beton kazık çalışması yapıldı. Teknik arkadaşların, arazinin üst kesimlerinde de bir hareketlilik olduğu yönünde tespitleri bulunuyor. Bu hareketlilikle ilgili olarak, teknik ekiplerimiz bir değerlendirme çalışması gerçekleştirecekler. Bu çalışma neticesinde ne yapılması gerektiğine karar verilecek. Onun için de uzman ekipler istişare edecek, hesaplamalarını yapacak ve buna göre yeni bir yol haritası belirlenecek. İlave herhangi bir şey gerektirmeksizin, çalışmalara devam etme fırsatımız olabileceği gibi, yolda çalışmaların bir müddet daha gecikmesi söz konusu olabilir” dedi.
 
“Ordu Çevre Yolu’nun Bugün İtibariyle Maliyeti 1.6 Milyar TL’yi Bulmaktadır”
 
Ordu Çevre Yolu’nun 1.6 Milyar TL’yi bulan bir maliyeti olduğunu dile getiren Vali Yavuz, “Yaklaşık 21.7 km’lik Ordu Çevre Yolu’nun yarısını tünel ve viyadüklere geçiyoruz. Bu maliyeti arttıran bir unsur. Ordu’nun öncellikle jeolojik yapısı nedeniyle heyelanlara çok müsait. Hizmet ve yatırımların da gecikmesine sebep oluyor. Ordu Çevre Yolu’nun, bugün itibariyle 1 milyar 600 milyon civarında bir maliyeti söz konusu olacak. Dolayısıyla fevkalade bir yatırımdan, önemli bir maliyetten bahsediyoruz. Türkiye Cumhuriyeti Devleti son 15 yılda büyük bir ekonomik kalkınmayı gerçekleştirmiştir. Bu ekonomik kalkınma vesilesi ile de böylesine devasa projeleri hayata geçirebilir bir noktaya kavuşmuştur. Bu da bizim en büyük mutluluğumuz, sevincimizdir” şeklinde konuştu.
 
“Hemşerilerimiz Müsterih Olsunlar”
 
Vali Yavuz, ”Zorlu şartlarda bu hizmetin yürütüldüğünün görülmesi, bir bakımdan önemli. Hemşerilerimiz müsterih olsunlar. Bu konuyu en kısa zamanda çözmek için büyük bir çaba ve gayret sarf ediliyor. Ümit ederim ki, yatırımımızın kısa sürede hizmete açılmasını engelleyecek bir hesaplama çıkmaz da bizde bunu kamuoyu ile en kısa zamanda paylaşırız” diyerek, konuşmasını tamamladı.
 
Ordu Çevre Yolu’nun, Perşembe Kavşağı'ndan başlayan ve Terzili Mahallesi sınırları içerisinden geçerek sahil yoluna bağlanacak olan birinci etapta toplam uzunluğu 6,5 kilometre olan 3 adet çift tüp tünel, uzunluğu 44 metre olan bir köprü, uzunluğu 2,5 kilometre olan 5 adet çift köprü, 2 tanesi köprülü olmak üzere 6 adet kavşak bulunuyor. Projenin birinci etabı için şu ana kadar yaklaşık 1 milyar lira harcandı.
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Macahel'de kış
Macahel'de kış
Uydudan yayın yapan Tv52 yerel televizyonunun binası mühürlendi
Uydudan yayın yapan Tv52 yerel televizyonunun binası mühürlendi