Ordu ve İlçelerinde Meralara 233 Ton Gübre

Yaklaşık 50 bir hektarlık mera arazisine sahip olan Ordu’nun yaylalardaki mera alanlarının ıslah edilmesi için yaklaşık 4 yıldır süren çalışmalar aralıksız sürüyor.

Ordu ve İlçelerinde Meralara 233 Ton Gübre
Ordu ve İlçelerinde Meralara 233 Ton Gübre Hayrettin Yavuz
Haberin galerisi için tıklayın!

 

Meralara 233 Ton Gübre, System.String[]
Yaklaşık 50 bir hektarlık mera arazisine sahip olan  Ordu'nun yaylalardaki mera alanlarının ıslah edilmesi için yaklaşık 4 yıldır süren çalışmalar aralıksız sürüyor.

Mera fakiri sayılabilecek nitelikte topraklarının sadece yüzde 8.3'ü mera olan  Ordu'da mevcut hayvan varlığının kaba yem ihtiyacının ancak yüzde 30'u karşılanabiliyor.  Ordu Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü de bu oranı yükseltmek için yaylalarda ıslah projeleri uyguluyor. Bitki vejetasyonu, toprak ve diğer doğal kaynakların korunması ve geliştirilmesi sağlanarak, meradaki ot verimi ve kalitesini artırmak amacıyla 4 yıldır sürdürülen çalışmalardan olumlu sonuçlar alındı. Bu kapsamda yaklaşık 10 bin hektar alanda toplam 28 adet proje hazırlanırken bu projelerden yaklaşık 7 bin hektar alanda uygulanan 19 adet proje tamamlandı. Halen yaklaşık 3 bin hektar alanda 9 adet projenin uygulanması sürüyor.

Ordu Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından 2014, 2015 ve 2016 yıllarında  Aybastı,  Kabadüz,  Korgan ve  Kumru İlçelerindeki yaylalardaki meralarda otun kalite ve miktarını artırmak için tonlarca 152 ton gübre kullanıldı. Gübre uygulamasının yanısıra hayvanlar için koyun banyoluğu, suluk, kaşınma kazıkları, gölgelikler ve tuzluklar inşa edildi.

2017 yılında ise  Gölköy"ün Sırıklı ve Muratcık yaylaklarındaki meralara 24 ton, Emirler ve  Hürriyet yaylaklarına 4 ton,  Aybastı'nın Kızkayası ve Germaşov yaylaklarına 17 ton,  Korgan'ın Geçiobası ve Turnalık yaylaklarına ise 36 ton kompoze gübre uygulandı. - ORDU
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Macahel'de kış
Macahel'de kış
Uydudan yayın yapan Tv52 yerel televizyonunun binası mühürlendi
Uydudan yayın yapan Tv52 yerel televizyonunun binası mühürlendi