Yarım Asırlık Hayal Cankurtaran Tüneli Trafiğe Açılıyor

ARTVİN'in Hopa ve Borçka İlçeleri arasında yapımı tamamlanan ve 5 bin 228 metre uzunluğu ile Türkiye'nin en uzun ikinci çift tüplü tüneli olacak olan Cankurtaran Tüneli yıl sonunda trafiğe açılıyor.

Yarım Asırlık Hayal Cankurtaran Tüneli Trafiğe Açılıyor
Yarım Asırlık Hayal Cankurtaran Tüneli Trafiğe Açılıyor Hayrettin Yavuz
Haberin galerisi için tıklayın!

ARTVİN'in  Hopa ve  Borçka İlçeleri arasında yapımı tamamlanan ve 5 bin 228 metre uzunluğu ile  Türkiye'nin en uzun ikinci çift tüplü tüneli olacak olan  Cankurtaran Tüneli yıl sonunda trafiğe açılıyor. 1960'lı yılların sonunda yapımı gündeme gelen ve 7 yıl önce temeli atılan tünel projesi yarım yüzyıl sonra gerçekleşmiş olacak.

Karadeniz'i  Erzurum üzerinden  İran'a bağlayan, zorlu kış şartlarında geçit vermeyen Hopa-Artvin karayolu güzergahındaki 690 rakımlı  Cankurtarangeçidine alternatif olacak  Cankurtaran Tüneli'nin yapımı 1960'lı yılların sonuna doğru gündeme getirildi. Yapımı yıllarca gündemden düşmeyen Cankurtaran Tünel projesinin temeli dönemin Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Başbakan  Binali Yıldırım tarafından  29 Ekim 2010'da atıldı. 5 bin 228 metre uzunluğu ile  Türkiye'nin en uzun ikinci çift tüplü tüneli olacak olan  CankurtaranTüneli 910 günde tamamlanması planlandı. İnşaat aşamasında yaşanan sorunlardan dolayı 3 müteahhit firma değiştiren tünelde 2014 yılında ışık göründü. Bağlantı yolları ile mekanik aksamlarının tamamlanmasıyla birlikte tünel yıl sonunda ulaşıma açılacak.

CANKURTARAN TÜNELİ

Artvin'in  Hopa ve  Borçka ilçeleri arasında 5 bin 228 metre uzunluğu ile  Türkiye'nin en uzun ikinci çift tüplü tüneli olacak olan  Cankurtaran Tüneli, bağlantı yolları ile birlikte 7 bin 288 metre olacak. İhale bedeli 99 milyon 987 bin 240 lira olan tünelin tamamlanmasıyla kar ve buzlanmanın nedeniyle özellikle kış aylarında ulaşımda büyük aksamalar yaşanan 690 rakımlı  Cankurtaran geçidi tarihe karışacak.  Karadeniz'i Güney'e bağlayacak olan tünel ayrıca Hopa-Borçka arasındaki karayolu ulaşımını 12 kilometre daha kısaltacak.

Rize ile  Erzurum'u birbirine bağlayacak olan ve delme işlemi tamamlanan 14.3 kilometre uzunluğundaki Ovit Tüneli,  Türkiye'nin en uzun, dünyanın ise en uzun 3'üncü çift tüplü karayolu tüneli özelliğini taşıyor. 

- Artvin

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Macahel'de kış
Macahel'de kış
Uydudan yayın yapan Tv52 yerel televizyonunun binası mühürlendi
Uydudan yayın yapan Tv52 yerel televizyonunun binası mühürlendi