Aliyev, "Türkiye Güçlendikçe Azerbaycan'da Güçleniyor"

Aliyev, "Türkiye güçlendikçe Azerbaycan'da güçleniyor"İSTANBUL - Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, 22. Dünya Petrol Kongresi'nde yaptığı konuşmada Türkiye'de yeniden bulunmaktan memnun olduğuna vurgu yaparak, "Kardeş Türkiye bugün dünya çapında büyük bir güçtür. IFrame Aliyev, "Türkiye güçlendikçe Azerbaycan'da

Aliyev,
Aliyev, Hayrettin Yavuz
Haberin galerisi için tıklayın!
 
Aliyev, "Türkiye güçlendikçe Azerbaycan'da güçleniyor"

İSTANBUL - Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, 22. Dünya Petrol Kongresi'nde yaptığı konuşmada Türkiye'de yeniden bulunmaktan memnun olduğuna vurgu yaparak, "Kardeş Türkiye bugün dünya çapında büyük bir güçtür. Türkiye dünya gündeminin birçok konularda kritik söze sahiptir. Bütün bu başarılar kardeşim Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın liderliği ile elde edilmiştir. Bugün Türkiye başarıyla, hızla gelişmektedir. Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın liderliği ile çok büyük ve şerefli yol geçmiştir. Bugünkü toplantı bunun kanıtıdır. Türkiye güçlendikçe biz de güçleniyoruz, biz de seviniyoruz. Fırsattan istifade ederek kardeş Türk halkına tüm Azerbaycan kardeşlerinin içten selamlarını iletiyorum" dedi.
Türkiye ve Azerbaycan her konuda birbirinin yanında olduğunu belirten Aliyev, "Bizim işbirliğimiz çok yönlüdür ve tüm alanları kapsamaktadır. Aynı şekilde enerji alanında Türkiye-Azerbaycan işbirliği birçok önemli stratejik projelerin gerçekleştirilmesine izin verdi. Onların arasında Bakü-Tiflis-Ceyhan petrol boru hattını, Bakü-Tiflis-Erzurum gaz boru hattı ve TANAP projesini özellikle belirtmek istiyorum. Bu projeler sadece bölgenin değil, dünyanın enerji haritasını yeniden şekillendirdi. 1994 yılından itibaren Azerbaycan'ın petrol endüstrisine büyük yatırımlar yapmıştır. Aynı zamanda, 1994 önemli bir tarihtir, o yılda "Yüzyılın anlaşması" imzalanmıştır. Bu kontrat Bakü-Tiflis-Ceyhan boru hattının petrolle dolmasında önemli bir rolü vardır. Ondan sonra Azerbaycan'da çok zengin "Şahdeniz" gaz yatağı bulundu. Bu yatağın gaz rezervlerinin hacmi 1,2 trilyon metreküptür. Bu, dünya çapında en büyük gaz yataklarından biridir ve bugün Güney Gaz Koridoru projesinin esas kaynağıdır. Ülkemiz dünya pazarlarına çıkış elde etmek için petrol ve gaz boru hatları inşa etmeliydi. Çünkü bizim dünya piyasalarına doğrudan çıkamıyorduk. Bu amaçla, 2006 yılında Bakü-Tiflis-Ceyhan petrol boru hattı ve 2007 yılında Bakü-Tiflis-Erzurum doğal gaz boru hattı inşa edilmiştir. Ondan birkaç yıl önce Hazar Denizi'ni Siyah denizle birleştiren Bakü-Supsa petrol boru hattı inşa edilmiştir. Böylece, Azerbaycan'ın doğal kaynakların dünya pazarlarına çıkarılması için yeterince büyük bir ağ oluşturuldu. O zamandan bugüne kadar bizim bütün planlarımız başarıyla gerçekleşiyor. Çünkü biz bugün Güney Gaz Koridoru gibi mega projenin üzerinde çalışıyoruz, onun da temeli Türkiye'de, bu güzel İstanbulşehrinde konmuştur. 2012 yılında kardeşim Başkan Erdoğan'la TANAP projesi hakkında anlaşmayı imzaladık. TANAP projesi Güney Gaz Koridorunun özeğidir"

AZERBAYCAN'IN GAZ REZERVLERİ 2,6 TRİLYON METREKÜPTÜR
Aliyev, "Bugün Güney Gaz Koridoru projesi başarıyla yürütülüyor. Bu proje 4 bölümden oluşuyor. Birinci bölüm 'Şahdeniz' gaz yatağıdır, orada 'Şahdeniz-2' projesinin uygulanması artık yüzde 93'e ulaşmıştır, önümüzdeki aylarda tam sona erecektir. İkinci bölüm Azerbaycan'ı Gürcistan birleştiren Güney Kafkasya gaz boru hattı. Orada da işler yüzde 87 düzeyinde tamamlanmıştır. Üçüncü ve en önemli bölüm TANAP boru hattı. Burada da tamamlanma düzeyi yüzde 77 ve biz gelecek yıl bu projenin tamamlamasını kutlayacağız. Son olarak, dördüncü bölüm TAP - Trans-Adriyatik kemeridir. Burada da yüzde 44 oranında işler tamamlanmıştır. Tüm bu dört önemli proje Güney Gaz dehlizini oluşturmaktadır. Bu projenin uygulanması için 40 milyar dolar yatırım gerekliydi, bunun büyük bölümü artık yatırılmıştır. Azerbaycan'ın onaylanmış gaz rezervleri 2,6 trilyon metreküptür. Gelecek on yılda Azerbaycan gazı hem bölge, hem de Avrupa ülkelerinin ihtiyacını karşılayacaktır. 'Güney Gaz Koridoru' projesinin coğrafyasını genişletmekteyiz, gelecekte daha da genişletebiliriz. Çünkü bu, her bir ülkeye yarar getiren girişimdir. Artık bugün neredeyse 'Güney Gaz Koridoru' projesi başarıyla icra edilecek ve Azerbaycan bundan sonra uzun yıllar boyunca hem bölge, hem de Avrupaülkelerini doğal gazla temin edecektir. Bizim ülkemize büyük miktarlarda yabancı sermayeler yatırılıyor. Biz de yabancı ülkelere sermaye koyuyoruz. Burada da birinci yerde kardeş ülke Türkiye'dir. Türkiye'nin enerji sektörüne bugüne kadar 10 milyar dolar yatırım yapılmıştır. Gelecek yıllarda bu rakam neredeyse iki kat artacaktır. Bir daha konuşmamın öncesine dönmek istiyorum. Türkiye-Azerbaycan birliği, dostluğu, kardeşliği sadece iki ülkenin menfaatini, başarılı geleceğini belirlemez. Bunun bölgeye çok büyük etkisi var. Bu, bölgeye istikrar, refah getirir, yeni işler yaratmaya hizmet ediyor, güvenlik önlemlerini güçlendiriyor ve kapsamlı işbirliklerine yeni kapılar açıyor" diye konuştu.
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Macahel'de kış
Macahel'de kış
Uydudan yayın yapan Tv52 yerel televizyonunun binası mühürlendi
Uydudan yayın yapan Tv52 yerel televizyonunun binası mühürlendi