Fındığa müdahaleden çekinmeyiz

Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, fındık ile ilgili açıklamalarda bulundu. Yeni sezonun yaklaştığına işaret eden Canikli, fındık fiyatıyla ilgili "Yine böyle bir durum söz konusu olursa, özellikle belirli bir fiyatın altına düşme durumu söz konusu olursa yine aynı şekilde Toprak Mahsulleri Ofisi eliyle gerekli müdahaleyi yaparız, yapmaktan da çekinmeyiz." dedi.

Fındığa müdahaleden çekinmeyiz
Fındığa müdahaleden çekinmeyiz Hayrettin Yavuz
 
 

 

Fındığa müdahaleden çekinmeyiz
 
 
 

Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli fındıktaki fındık sorununa değinerek, “Belirli bir fiyatın altına düşme durumu söz konusu olursa yine aynı şekilde Toprak Mahsulleri Ofisi eliyle gerekli müdahaleyi yaparız, yapmaktan da çekinmeyiz." dedi.

Bu sezon 2 milyar doların üzerinde ihracat gelirinin söz konusu olduğuna dikkati çeken Canikli, bunun çok önemli bir gelir, çok yüksek bir rakam olduğunu vurguladı. Canikli, 2002 yılında aynı miktar ihracatla 590 milyon dolar gelir elde edildiğini, şu anda içinde bulunulan sezonda 2 milyar doların üzerinde döviz geliri elde edilmekte olduğunu dile getirerek, sözlerini şöyle tamamladı:"Bu ülkenin kazanımıdır. Fındığın fiyatı sınır olarak kabul edebileceğimiz belli bir oranın altına düştükçe bu ihracat geliri de ciddi oranda azalacak. Sadece üreticimizin eline geçecek olan gelirin, paranın azalması değil, aynı zamanda ülkeye gelecek dövizin de azalması söz konusu. O nedenle bu ülkenin menfaatine olarak olabildiği ölçüde mevcut şartlar, piyasa şartları çerçevesinde olabildiği ölçüde fındık fiyatını yukarıda tutacağız. Tabii rekolte miktarı, dünyanın talep miktarı, bunları da dikkate almadan fiyat belirlemek gerçekçi olmaz. Şartlar içerisinde olabilecek en iyi fiyatı hedefliyoruz, şu anda da aynı yaklaşım içerisindeyiz." ORDU OLAY

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Macahel'de kış
Macahel'de kış
Uydudan yayın yapan Tv52 yerel televizyonunun binası mühürlendi
Uydudan yayın yapan Tv52 yerel televizyonunun binası mühürlendi