Bu Fiyatların izahını kimler nasıl verecek ?

Fındık fiyatları yerinde saya dursun Türkiye, fındık ihracatında da kaybetmeye devam ediyor.

Bu Fiyatların izahını kimler nasıl verecek ?
Bu Fiyatların izahını kimler nasıl verecek ? Hayrettin Yavuz

 

Türkiye sezon başından beri ihraç ettiği fındık 1 milyar 552 milyon dolar gelir elde ederken, geçen yıla göre kayıp tam yüzde 18 kaybetti.

 
 
Resmi büyütmek için üzerini tıklayın...

Türkiye’nin fındıktaki kaybı korkunç seviyelere ulaştı. Bu sezon fiyat konusunda büyük hayal kırıklığı yaşanan ve 9 lira seviyelerinde olan fındıkta aynı tablo ihracat rakamlarına da yansıdı.

Karadeniz Fındık ve Mamulleri İhracatçılar Birliği 31 Mayıs itibariyle ihracat rakamlarını açıkladı. 1 Eylül’de başlayan 9 aylık dönemde 75 bin 627 tonu işlenmiş toplam 189 bin 992 ton fındık ihraç edildi. Bu ihracat karşılığında ülkeye 1 milyar 552 milyon 953 bin 578 dolarlık döviz girdisi sağlandı.

Geçen yılın aynı döneminde 201 bin 202 ton fındık ihraç edilmiş ve karşılığında 1 milyar 889 milyon 071 dolar döviz elde edilmişti. Geçen yılın aynı dönemine göre ihraç edilen fındık miktarı % 5.6 düşerken ülkeye giren döviz miktarı da % 17.8 oranında gerilediğini gösteriyor.

Ortaya çıkan bu tabloda gösteriyor ki, biz ihraç ettiğimiz fındığı geçen yıla göre daha düşük fiyata satmışız. Şimdi cevabı beklenen soru ise satılan fındık miktarıyla elde edilen gelir arasında yüzde 12’lik farkın nasıl ve neden olduğu? Bakalım bu soruya kimse cevap verecek mi?

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Macahel'de kış
Macahel'de kış
Uydudan yayın yapan Tv52 yerel televizyonunun binası mühürlendi
Uydudan yayın yapan Tv52 yerel televizyonunun binası mühürlendi