Borçka'da 7 Mart Kutlamaları

Artvin ve Borçka ilçesinin 96. Kurtuluş Yıl dönümü coşkuyla kutlandı.

Borçka'da 7 Mart Kutlamaları
Borçka'da 7 Mart Kutlamaları Hayrettin Yavuz

96.Kurtuluş Yıldönümü Atatürk Anıtına Borçka Kaymakamlığı, Garnizon Komutanlığı ve Belediye Başkanlığı çelenk sunumunun ardından 1 dakikalık Saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasıyla başlandı. Kurtuluş Yıldönümü münasebetiyle Borçka Belediye Başkanı Aslan Atan günün anlam ve önemi ile ilgili yaptığı konuşmada; Bugün milli mücadelenin önemli safhalarından biri olan, ‘’Borçka’mızın Kurtuluşunu Kutluyoruz.’’ Anadolu dediğimiz bu yurt toprağı bin yıldır vatan olarak bizlere emanet edilmiştir. Bu toprakların bize emanet edilişine kadar, bugüne gelinceye kadar nice çileler çekilmiş, nice bedeller ödenmiş, nice şehit kanları bu vatan toprağına sahip olmak için feda edilmiştir. Malazgirt’le başlayan Versay’la, Kosova ile devam eden ve İstanbul’un fethiyle tamamlanan Anadolu’nun, Türk yurdu olması bugüne kadar türlü çilelerle ve mücadelelerle gelmiştir.

          Anadolu Türk Yurdunun, Türklerin elinde bizlerin elinde olmasına razı olmayanlar Anadolu’dan bizleri atmak için yıllar boyu mücadele etmişlerdir. Plevne’de, balkanlarda, Çanakkale’de milli kurtuluş savaşında, Sakarya’da ve Büyük taarruzda neticede milli mücadele mücadelesi bu vatan savunmasının önemli safhalarıdır. Bu yıllar boyu böyle devam edecek bir süre gidip gelecektir. Bu topraklar dünyanın en güzel coğrafyasını oluşturmaktadır. Bu topraklara sahip olmak çok çalışmayı ve çok mücadele etmeyi gerektirir. Tarih boyunca baktığımız zaman, hiçbir Türk devletini böyle dik saldırılardan yıkamayarak çeşitli entrikalara başvurup, ülkemizi, devletimizi içten çökertmek için her türlü yola başvurmuşlardır. Tarihi bir belge olan Göktürk hitabelerini genç nesil’ in iyi okuması lazım, orada her şey en iyi şekilde anlatılmaktadır. Türklüğün destanıdır o, ve bize verilecek en iyi öğütler orada saklıdır. Birlik beraberliğimizi sağlamadığımız zaman, kardeşler birbirimize düştüğümüz zaman, birbirimizin kıymetini bilmediğimiz zaman ne hallere düşeceğimizi Göktürk hitabelerinde okuyabilirsiniz, çok geriye gitmenize gerek yok değerli hemşerilerim, 15 temmuza baktığımız zaman en güzel örneklerini, her türlü hileyi, sinsice faaliyetleri görmemiz mümkündür. İçimize girmiş hainlerle, memleketimizi bölmek ve parçalamak isteyenler bir kez daha yüzünü göstermiş, her türlü entrikayı ve her türlü hainliği yapmışlardır, ama bu asil ve kahraman millet buna yıllar boyu olduğu gibi 15 temmuzda da müsaade etmemiş, canı pahasına memleketlerini savunmuşlardır. Ülke mevzu bahis olduğu zaman gerisi teferruattır, bunun için ülkemizi çok sevmek, çok çalışmak, ülkemizi bir adım ileriye götürmek, her vatan evladının en onurlu görevidir. Bu vesile ile bu mani kurtuluş bayramımızı bir kez daha tebrik ediyor ve kutluyorum dedi.

Program daha sonra İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından Borçka’nın Düşman İşgalinden 96. Yıldönümü münasebetiyle düzenlediği şiir, kompozisyonlarda dereceye giren öğrenciler tarafından okunması, Borçka Cumhuriyet Ortaokulu folklor ekibi tarafından mahalli ve milli oyun gösterilerinin sonunda çeşitli dallarda dereceye giren öğrencilere Borçka Kaymakamı Ertuğrul Örnek, Borçka Belediye Başkanı Aslan Atan ve Jandarma Yüzbaşı Sancar AYDIN, tarafından hediyelerinin takdiminin ardından kutlama töreni sona erdirildi.

Erkan ATASERT

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Macahel'de kış
Macahel'de kış
Uydudan yayın yapan Tv52 yerel televizyonunun binası mühürlendi
Uydudan yayın yapan Tv52 yerel televizyonunun binası mühürlendi