Halk isyanda Taş ocağını kesinlikle İstemiyoruz

Gölköy’de açılmak istenen patlatmalı bazalt oçağına yöre sakinleri karşı çıkıyor.

Halk isyanda Taş ocağını kesinlikle İstemiyoruz
Halk isyanda Taş ocağını kesinlikle İstemiyoruz Hayrettin Yavuz

Alanyurt ve Yuvapınar MahalleleAsarkale mevkiisindeki orman arazisinde yapılmak istenen patlatmalı bazalt ocağı projesine karşı, yörede yaşayanların açmış oldukları dava sonucu keşif için gelen bilirkişi heyeti kar nedeniyle bölgeye ulaşamadan geri dönmek zorunda kaldı.

Güvenlik güçlerinin önceden önlem aldığı Yuvapınar Mahallesine gelen bilirkişi ve mahkeme heyetini, projeye karşı olan kalabalık bir grup karşıladı. Yolun karla kaplı olması nedeniyle bir yerden sonra devam edemeyen heyet, keşfi ileriki bir tarihe erteledi.

Erteleme kararı verildikten sonra bazalt ocağına karşı olanlarla proje sahibi arasında zaman zaman yaşanan gerginlik fazla büyümeden yatıştırıldı.

Özel bir şirket tarafından 32,05 hektarlık ruhsatlı alanın 9,48 hektarlık bölümü için Ordu Valiliğinden ÇED Gerekli Değildir kararı alınan projenin tüm alanı 1.Derece Deprem Bölgesinde yer alıyor.

Projeye karşı çıkanlar nedenlerini şöyle sıraladılar: “Yapılacak patlatmalar nedeniyle dört mahallenin içme suyunu karşıladığı su kaynakları yok olacak,  çıkacak toz nedeniyle tarımımız ve çevredeki bitki örtüsü olumsuz etkilenecek. Biz bunların olacağını nereden mi biliyoruz; taş ocağı açılan yerleri gördük biz, bazı yerlerde insanlar göç etmek zorunda bile kalmış. Buralarda hayvancılık yapılıyor, buraya ocak açılırsa mümkün değil sürdüremeyiz. Ayrıca buralarda tarihi kalıntılar var, biz “koruma kurulu”na bir sene önce başvurduk, sonucu bekliyoruz. Biz buralarda taş ocağı değil turistlerin gelmesini istiyoruz, Ulugöl buraya çok yakın, etkilenmemesi mümkün değil.”

* Bu mihvalde gazete yönetimi olarakta bizim de tespitimiz var. Daha iki gün oluyor Ordu İl Lültüt Ve Turizim Müdürü Uğur Toparlak bey in defaatle bahsettiği gibi Gölköy' ü ULUGÖL kurtaracak Ulugöl de Daha sonra ORDU'yu kurtaracak diyor sayın müdürüm. Kaldıki kesinlikle katılıyorum. Geleceğin planlarfı Turizim üzerine yapılan memeleketimizde bu maden (!) oca ğı da neyin nesi Ulugölün Güney'ine doğru sadece 2 km. mesafede bulunan bölgede ocağın açılması abesle iştigaldir. Düşünün a dostlar düşünün Turizimin olduğu yerde Ağır makina sesleri,Nakliye araçlarının sebep olduğu toz topraklar kim kimi kandırıyor EY HATTTT ! turist parasını verecek rahat edecek yer arıyor tamda Sayın Valimiz ve il müdürümüzün destekleri ile 40 a yakın Carter Uçakları gelecekken ve bunların büyük bir kısmı Ulu göle gidecekken.

Tamda Nasrettin hocanın hikayesine konu oluyoruz "İnsan Kendi bindiği dalı kesermi "

Ordu Çevre Derneği Başkanı Gül Ersan ve Yönetim Kurulu Üyesi Ertuğrul Gazi Gönül incelemeye katılarak taş ocağını karşı olan yöre halkına destek verdi.

Kenan özsoy'un Facebook sayfasından Dernek Başkanlarına bir Hatırlatmasını sizlerle paylaşmadan önce;
Birde ben
*(by Hayrettin Yavuz) olarak bir saptama yapayım.
Hani sabah kahvaltılarında yada GÖL-DEF in yemekli toplantılarında fotroğraf karesine girebilmek için bol EFOR sarfeden başkan ve yöneticiler. Böyle bir duyarlı mevzuu konusunda konuşmayacak.Beyanat vermeyecekseniz harbiden siz ne işe yararsınız. O zaman kızmayın bana Başkanların şakşakçı alkışçı müdayimleri diye eeee

hakikat dediğin böyle bir şey.Demekki bizim gözümüzden ne yaparsanız yapın kaçmaz...

 

Kenan Özsoy
3 Mart, 01:00

Sevgili dostlar: 
Yaklaşık bir haftadır sosyal medyada köyümüz su havzasının başlangıç noktasında yapılması düşünülen taş ocağı ile ilgili dernek başkanımız Çetin Gündogdu ve köyümüz gençlerinin tepkilerini sevinerek okuyoruz.Çünkü her siyasi görüşten hemşehrilerimiz bu çevre katliamında tek yürek oldular.Benim dikkatimi çeken nokta ise her konuşmasında birlik beraberlik vurgusu yapan diğer dernek başkanlarının bir yorumunu görememiş olmak beni üzdü.Siyasilerle hergün HASBİHALİNİ kare kare resimleyip paylaşan dernek Başkan'larının bu çevre katliamında söyleyecek sözleri yokmudur.Birlik ve dayanışma derken acaba NE anlatmaya çalışıyorlardı merak ettim

* Hayrettin YAVUZ ( Gazeteci - Yazar )-DİDİ Media Ajans Prodiction

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Macahel'de kış
Macahel'de kış
Uydudan yayın yapan Tv52 yerel televizyonunun binası mühürlendi
Uydudan yayın yapan Tv52 yerel televizyonunun binası mühürlendi