İstanbul'da 7 Mart

İstanbul'da faaliyetlerini sürdüren Artvin STK'ları "7 Mart Artvin'in Kurtuluşu" etkinliklerinde biraraya gelerek muhteşem bir geceye imza attılar.

İstanbul'da 7 Mart
İstanbul'da 7 Mart Hayrettin Yavuz

Artvinliler Hizmet Vakfı öncülüğünde başlatılan "7 Mart Artvin'in Kurtuluşu" kutlaması, Federasyon, Vakıf ve derneklerin biraraya gelerek oluşturduğu "Artvin Platformu" çatısında Yahya Kemal Beyatlı Gösteri Merkezi'nde çoğunluğunu Artvinlilerin oluşturduğu 2500 kişi ile kutlandı.

Beykoz Artvinliler Halk Oyunları Ekibi'nin muhteşem dans gösterisi ile başlayan eğlenceli kutlamada, Artvin'in sevilen sanatçılarından Bayar Şahin sunuculuğunu ve organizasyonluğunu yaptı. Gecede Artvinliler Hizmet Vakfı Genel Sekreteri Mine Emirzade Artar'ın girişimleri ile 5 bin "Bişi" ve 5 bin su dağıtıldı. Maçahel Vakfı'nın "Dünden Bugüne Kültürümüz"ü yansıtan aletler, kültürel giysi, dokuma aletleri, tarımsal aletler, eski yaşamı yansıtan sergisine büyük ilgi vardı. 08artvin Dergisi'nin fotoğraf sergisi de görülmeye değerdi.

SİYASET "ARTVİN'DE BULUŞTU!
Artvin Platformu'nu temsilen, Artvinliler Hizmet Vakfı Başkanı Mustafa Melek açılış konuşmasını yaptı. 7 Mart'ın Artvin için önemini vurgulayarak, "Bu anlamlı birlikteliğimiz, Artvin'de muhtemel sorunlarımızın giderilmesinde de ortak bir çözüm olacaktır. Hepimize düşen görev ortak paydamız olan "Artvin Birlikteliği"nde buluşmaktır. Burada her görüşten arkadaşlarımız var. Türkiye'nin birlik beraberliği, huzur ve mutluluğu için elimizden ne geliyorsa Artvinlilik duyarlılığı ile başaracağız" dedi. 
İlk konuşmayı Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan yaptı. Bayraktutan'ın konuşması alkışlarla birlikte duygulu anlar yaşattı. Artvin kimliğinin bu ülke için ne kadar önemli olduğunu vurgulayarak "Artvin'de Solcu çıkar, Sağcı çıkar, devrimci çıkar, ülkücü çıkar ama asla ve asla vatan haini çıkmaz" dedi. Ayakta alkışlanan Bayraktutan, bu buluşma için herkese teşekkür etti.
Salona işlerinin yoğunluğu nedeniyle geç katılan İstanbul Büyük Şehir Belediye Başkanı Mimar kadir Topbaş alkışlarla karşılandı. Bayraktutan'ın konuşması sonra platforma çıkan Artvin Milletvekili İsrafil Kışla, İstiklal Marşımızın misraları ile başladı. Artvin'in Kurtuluşu ile ilgili bilgileri davetlilerle paylaşarak, Artvin'e yapılan ve yapılması gereken önemli projeleri açıkladı. Davetliler Arasında bulunan Hopa Belediye Başkanı Nedim Cihan'a hitaben "Sahilimizi güzelleştireceğiz, Ülkemizin ve Artvin için önemli yer tutan Sarp Gümrüğü yeniliyor, sıkıntılarımızı çözüyoruz. Cankurtaran Tüneli bir çok sıkıntıya rağmen bu yıl içinde bitirerek hizmete açacağız" dedi. Herkese katılımlarından dolayı selamladı.

PROTOKOLDE İSMET ACAR SAYGISI!
Artvin Milletvekilleri dışında davetliler arasında CHP'den İstanbul Milletvekilleri Akif Hamzaçebi ve Engin Altay katıldı. Yaptıkları kısa ve anlamlı konuşmaları ile Artvinlilerin sempatisini kazandı. Kutlama boyunca protokolde bulunan Artvin sevdalısı İsmet Acar ile sohbet etme fırsatı buldular. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mimar Kadir Topbaş salona girdiği andan itibaren 7'den 70'e herkesin ilgi odağı oldu. Davetlilerle birlikte fotoğraf çektirmekten hıç sıkılmadı. Protokolde İsmet Acar'ın yanına oturan Topbaş yaptığı sohbeti gözlerden kaçmadı. Küçükçekmece Belediye Başkanı Temel Karadeniz, Hopa Belediye Başkanı Nedim Cihan davetliler arasındaydı.

ARTVİNLİ SANATÇILAR AYNI SAHNEDE!
İlk kez Artvin'in sanaçıları aynı sahneyi bir gecede paylaştılar. Birbirinden değerli ezgileri ile devatlileri eğelendirdiler. Aydoğan Topal, Bahadır Ural, Bayar Şahin, Harun Topal, Bizim Yaşar, Cemal Çayırcı, Entu, Ebral Aydın, Elincan Vayiç, Filiz Yıldırım, İbrahim Özbayrak, Nedret Ural, Neslihan Özaltun, Samida, Soysal-Cemal kardeşler, Tolga Kurtoğlu, Uğur Dayal, Beykoz Artvinliler Halk Oyunları Ekibi gacada sahne aldı.

haber/ fotoğraflar: ramazan balcıoğlu

 

 
Görüntünün olası içeriği: bir veya daha fazla kişi, sahnedeki insanlar, konser ve gece
 
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Macahel'de kış
Macahel'de kış
Uydudan yayın yapan Tv52 yerel televizyonunun binası mühürlendi
Uydudan yayın yapan Tv52 yerel televizyonunun binası mühürlendi