Şavşat'ta Kar Güreşleri Nefes Kesti

ARTVİN'in Şavşat İlçesine bağlı Veliköy'de bu yıl 22'ncisi düzenlenen Uluslararası Veliköy Kar Güreşleri Festivali nefes kesti.

Şavşat'ta Kar Güreşleri Nefes Kesti
Şavşat'ta Kar Güreşleri Nefes Kesti Hayrettin Yavuz

Veliköy Muhtarlığı ve Veliköy Kültür ve Dayanışma Derneği'nin ortaklaşa düzenlediği 22'nci Veliköy Kar Güreşleri Festivali'nde, Artvin'in yanı sıra RizeSivasTokatErzurumArdahanİzmit ve İstanbul ile GürcistanİranUkrayna ve Azerbaycan'dan katılan 110 sporcu, 11 kategoride mücadele etti.

KÖYÜN GENÇLERİ KAR KÜTLELERİNİ EZDİ

Güreşlerin yapılacağı alanda kar kalınlığının fazla olması nedeniyle köyün gençleri karkütleleri üzerinde horon teperek zemini ezdi. Gençler, kar nedeniyle yolda kalan araçları da iterek kurtardı.

KAR ÜSTÜNDE BEROBONA OYNANDI

Geçmiş yıllarda yılbaşı eğlencesi olarak gerçekleştirilen Berobana oyunu da, Veliköy KarFestivali etkinlikleri kapsamında sergilendi. İlginç maskelerle sahnelenen Berobana'nın renkli ve ilginç görüntüleri festivale katılanların büyük beğenisini topladı.

CITTASLOW EKİBİ DE MÜSABAKALARI İZLEDİ

Önceki yıl Cittaslow (Sakin şehir) unvanı alan Şavşat İlçesi'nin Veliköy köyünde yapılan Uluslararası Veliköy Kar Güreşleri Festivali'ne Artvin Milletvekili İsrafil KışlaArtvin Vali Yardımcısı Önder Coşğun ve Belediye Başkanı Ahmet Sinan Öztür ile yaklaşık 3 bin kişi katıldı. Cittaslow Türkiye Koordinasyon Komitesi toplantısı için ilçeye gelen Cittaslow Genel Sekreteri Pierre Georgi Olivera ile Cittaslow Birliği Başkan Yardımcısı ve SeferihisarBelediye Başkanı Tunç Soyer'in de aralarında bulunduğu Cittaslow unvanı almış 11 belediyenin başkanları da, 2016 yılında yapılanlar ve 2017 yılında yapılacakları değerlendirdikten sonra güreşlerin yapıldığı alana geldi.

Güreşlere verilen arada konuşan Şavşat Belediye Başkanı Ahmet Sinan Öztürk, Cittaslow Türkiye Koordinasyon Komitesi toplantısının ilçede yapılmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi, "Tarihi ve doğal güzellikleri her zaman ön planda olan saklı cennet Şavşat'ın ata yadigarı geleneklerinin gelecek nesillere aktarılması ve etkinliklerin çoğaltılıp kapsamının genişletilerek sürdürülmesi ilçemiz turizmi ve tanıtımı açısından çok önemlidir" dedi, etkinlikte emeği geçenlere teşekkür etti.

Çok heyecanlı geçen karşılaşmalarda zaman zaman yaşanan sakatlıklara sağlık ekipleri müdahale etti. Güreşler sonrasında 120 kiloda rakibini yenen Gürcistan'dan Zurabi Akhobadze baş pehlivan oldu, ikinciliği ise Şavşat Veliköy'den Gökmen Ocak aldı. Baş pehlivana 3 bin 500 lira verilen güreşlerde, toplam 30 bin lira ödül dağıtıldı.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Macahel'de kış
Macahel'de kış
Uydudan yayın yapan Tv52 yerel televizyonunun binası mühürlendi
Uydudan yayın yapan Tv52 yerel televizyonunun binası mühürlendi