Karadeniz’de Bir Akdeniz Kenti: Batum

Gürcistan’ın üç özerk bölgesinden biri olan Acara Özerk Cumhuriyeti’nin başkenti olan Batum, dağ, deniz ve ormanı birleştiren etkileyici doğası, yaşlı manolya ağaçlarının süslediği geniş bulvarları, yemyeşil parkları, Sovyet Rusya dönemi mimarisine sahip çok katlı binaları yanında, gotik temalı sıra dışı mimariye sahip binaları ile dikkat çeken güzellikte bir şehir.

Karadeniz’de Bir Akdeniz Kenti: Batum
Karadeniz’de Bir Akdeniz Kenti: Batum Hayrettin Yavuz

Tarihi 3 bin yıl öncesine kadar uzanan Batum’un, ilk olarak bir Yunan kolonisi olarak kurulduğu düşünülüyor. Tarih boyunca Pers, Pontos Krallığı, Roma İmparatorluğu ve Moğolların egemenliğine girmiş olan şehir, Kanuni döneminde Osmanlı topraklarına dahil edilmiş. 314 yıl süren Osmanlı egemenliği sonrasında Ruslara bırakılan şehir, 1991’de Gürcistan’ın bağımsızlığını ilan etmesinden sonra Acara Özerk Cumhuriyeti’nin yönetim merkezi olmuş.

Batum-Gorulecek-Yerler-Mimari

Gürcü, Azeri, Ermeni, Rus, Acar ve diğer etnik grupları barındıran 180.000 nüfuslu şehir, zengin bir kültür mozaiğine de ev sahipliği yapıyor. Şehirde Müslüman ve Hıristiyanlar neredeyse yarı yarıya. Çeşitli inançların harmanlandığı bir yer Batum; Katolik, Ortodoks, Müslüman, Yahudi, Apostolik Ermeniler bir arada yaşıyor.

Dağ ile denizi buluşturan şehirlerin çekiciliğini barındıran, Kafkasların parlayan yıldızı Batum, sınır geçişlerinin kolaylaştırılması ile her ay binlerce Türk turisti ağırlıyor. Türkiye’den Kafkaslara geçişte bir giriş kapısı gören şehir, Artvin’in ile komşu ve sadece sınırdan 20 km içeride yer alıyor. Sarp Sınır Kapısı’ndan yarım saatlik bir yolculukla şehir merkezine kolayca ulaşılabiliyor.

 

Yapımını bir Türk firmasının üstlendiği ve yılda yarım milyon üzerinde yolcu ağırlayan Batum Havalimanı ise, hem Türkiye hem de Batum tarafından ortak kullanılıyor. Hopa olarak bilet alanlar havalimanından Türkiye’ye geçerken, Batum için bilet alanlar, sadece nüfus cüzdanı ile pasaport ve vize gerektirmeden ülkeye giriş yapabiliyor.

Batum Tiyatro Meydanı, Poseidon heykeli.
Batum Tiyatro Meydanı, Poseidon heykeli.

Bölge dağlık olmasına rağmen, denize kadar uzayan, geniş ve verimli bir ova üzerine kurulmuş olan şehir, kilometrelerce uzayan sahil şeridi, tertemiz plajları, kumsalları ve yemyeşil doğasıyla, özellikle bahar ve yaz aylarında çok turist ziyareti alıyor. Bu dönemlerde şehrin nüfusu neredeyse yarım milyonu buluyor.

Batum’u yürüyerek keşfedilebilecek bir şehir. Mimari açıdan binalar görmeye değer bir güzellikte inşa edilmiş. Sovyet dönemi binaları, şehrin her yanında göze çarpıyor. Büyük bir bölümü dışarıdan kötü görünse de içleri saray yavrusu olabiliyor.

Batum şehir merkezi bir şantiye alanı gibi. Her yandan yükselen yüksek yapılar, çokuluslu otel zincirleri ve rezidanslar dikkat çekiyor. Batum şehir yönetimi, şehircilik adına ders alınabilecek çalışma yürütüyor. Her türlü yapılaşma ciddi kontrollerden geçiyor.

Batum gezisi yapmanın en güzel yollarından birisi: Bisiklet.
Batum gezisi yapmanın en güzel yollarından birisi: Bisiklet.

Eski binalar, şehrin dokusuna sadık kalınarak restore edilirken, yeni binalar da şehrin dokusuyla uyumlu inşa ediliyor. Öyle ki, henüz bitmiş olan bazı binaların yüzlerce yıllık olduğunu bile sanabiliyorsunuz.

Bir şehri güzelleştiren yeşil alanlarıdır diye düşünürüm hep. Şehre nefes aldırır, renk katar, halkı kendine çeker ve canlı tutar. Batum işte öyle bir yer. Sokaklarındaki dev manolya ağaçları, uçsuz bucaksızmış gibi sahil boyunca uzanan, heykellerle süslenmiş nefis parkları hem Batumluları hem de turistleri kendine çekiyor.

Upuzun yürüyüş ve bisiklet parkurları, çeşit çeşit ağaç ve çiçeklerin bulunduğu parklar; bu parkların hemen önünde, şehrin merkezinde denize girilebilen uzun ve temiz bir sahil… Bir şehir daha nasıl olmalı ki!

Batum-Gezilecek-Yerler-Piazza-Meydani
Batumi Piazza Meydanı

Batum gezilecek yerler arasında ilk sıralarda olan Batumi Piazza Avrupa şehirlerinin meydanlarını anımsatıyor. Büyükçe bir alanı olan meydan, saat kulesi, alanı çevreleyen kafeler ve havayı saran taze kahve kokusu ile hoş bir atmosfer sunuyor. Burası, yürüyerek Batum turu yapanların soluklanacakları ve nefis kahvenin tadına bakabilecekleri bir yer aynı zamanda. Meydanın ortasında, yerde bulunan mozaik işlemeleri ile kafe tavanındaki boyamalar kaçırılmayacak güzellikte.

Geniş ve verimli bir ova üzerine kurulmuş olan Batum şehri, aynı zamanda eski bir liman kenti. Liman ve çevresindeki bir çok sanatsal yapı dikkat çekiyor. Alfabe Kulesi, Ali&Nino Aşk Heykeli, Büyük Dönme Dolap ve İzmir Saat Kulesi’nin kopyası burada yer alıyor.

Şehrin önemli meydanlarından olan Avrupa Meydanı’nda bulunan Medea Heykeli şehrin sembollerinden birisi. Elindeki altın renkli koyun postu ile heykel, dev bir sütun üzerinde bulunuyor. Sütundaki eski denizci figürleri ise dikkat edilmeye değer.

Batum-Medea-Heykeli
Batum Gezisi: Medea Heykeli

Meydandaki çimlerde tembel tembel uzanan taksi şoförleri, yere serilmiş karton üzerinde bahis oynayan Batumlular ise meydanın klasikleşmiş bir rengi. Aziz Barbara Ortodoks Kilisesi de bu meydanda bulunuyor. Hemen yakındaki tarihi Postane Binası ise tüm gösterişiyle fotoğraflanmayı hak ediyor. Poseidon Heykeli ve rengarenk çiçekleriyle, şehrin renkli meydanlarından biri olan Tiyatro Meydanı ise görülmeye değer.

Chakvi bölgesine bulunan ve 1900`lü yıllarda Rus botanikçi Professor Krasnov tarafından kurulmaya başlanan ve Dünya’nın en eski ve ikinci büyük botanik parkı olan Batum Botanik Bahçesi görülmeye değer. Çok zengin ağaç ve bitkinin olduğu parkta, hayat ağacı olarak adlandırılan yıkılmış olsa çok sayıda dalla hayata tutunmuş ağaç ise dikkat çekici.

Batum-Botanik-Parkı
Batum’un çeşmelerinden ve musluklarından akan su nefis. Batum Botanik Parkı.

Yüksek ve lüks binaları ve shoplarıyla Rustaveli Caddesi alışveriş tutkunlarının takılacağı yerlerin başında geliyor. Özellikle elektronik meraklıları Batumi Plaza’da Türkiye’den çok daha ucuza elektronik cihazları alabilirler.

Zamanın yavaş aktığı bu şehirde insanlar sakin ve huzurlu görünüyorlar. Kapı önlerindeki parklarda oynayan çocukları, gelip geçenleri izleyen yaşlıları, kafelerde derin sohbete dalmış gençleri ile samimi ve güler yüzlü bir şehir.

Yeşil ve mavinin buluştuğu bu şehri tepeden görmek için adres ise, şehrin en yüksek noktası olan Sputnik Tepesi. Karadeniz’de görmeye alışık olmadığımız, yeşil ve mavinin buluştuğu Batum’un seyrine dalarak, günbatımında bir kahve içmek günün yorgunluğunu atmak için ideal.

Batum-Geceleri
Batum gecesi

Gecesi ayrı bir güzel Batum’un. Kafe ve restoranlarında sohbet ettiğim Batumluların hepsi sözleşmiş gibi ‘Batum ışıklar şehridir, gece faklıdır, mutlaka gezmelisin’ diyorlardı; evet, Batum geceleri şehre apayrı güzellikte bir karaktere büründürüyor. Şehir merkezindeki her bina özenle ışıklandırılmış. Parklardaki havuzlarda, müzik eşliğinde renkten renge giren su dansı gösterileri sunuluyor.

Batum gece hayatı ise pek renkli değil. Benim bulunduğum Mayıs ayı sonlarında gecenin ilerleyen saatlerinde sokaklar oldukça sakindi. Şehirde ünlü bir kaç bar ve disko ise pek bir eğlence vaat etmiyor. Buna rağmen gecenin geç saatlerinde bile olsa, evinden çıkıp sahile yürüyüşe giden Batumlularla karşılaşmak mümkün. Yaz aylarında sokakların daha canlı olduğu söyleniyor. Öyle ya, bu dönemde şehrin nüfus ikiye üçe katlanıyor.

Batum Otelleri

Batum otel konusunda oldukça gelişme gösterdi ve çok yeni oteller açıldı. 5 yıldızlı Batum otelleri olarak Sheraton Batumi Hotel, Intourist Palace HotelRadisson Blu Hotel Batumi ve Divan Suites Batumi öne çıkıyor. Bunların dışında çok sayıda yıldızlı oteller de bulunuyor. Bu otellerde kahvaltı konaklama fiyatına dahil açık büfe olarak veriliyor.

Piazza HotelLegacy HotelBatumi World Palace ise orta ve üstü bütçelilere hitap ediyor.

Düşük bütçeli gezginler TJ HostelBatumi Globus Hostel ve Guesthouse in Batumi gibi sırt çantalılar için uygun hostelleri tercih edebilirler.

Hotelscombined.com sitesinden güvenle rezervasyon yapabilirsiniz. En uygun Batum otellerini bulmak için tıklayın.

Batum-Tatili
Batum plajı

Gürcü mutfağı ise, lezzete düşkün olanlar için farklı tatlar sunuyor. Yemek konusunda muhafazakar olanlar bile, kendi damak tatlarına uygun şeyler bulacağı Batum mutfağı, bir çok açıdan Karadeniz mutfağı ile benzeşiyor. Harço çorbası, sulguni peyniri, haçapuri, hinkal tadılmaya değer.

Tarhunlu, limonlu gazozların yanında armut suyu gazozu Batum’da oldukça sık tüketiliyor. Batum, et sevenlere gerçek et lezzetini tekrar hatırlatacağına eminim. Yıllar önce unutmuş olduğum gerçek et tadını Batum‘da yeniden anımsadım.

Subtropikal iklime sahip olan Batum’da ortalama sıcaklık 14 °C. En sıcak aylar olan Temmuz ve Ağustos ayları ortalaması ise 22 °C. Bu dönemde zaman zaman sıcaklık 40 derecelere kadar ulaşabiliyor. Vize istemeyen yerlerden biri olan Batum’a sadece nüfus cüzdanı ile pasaportsuz giriş yapılabiliyor ve ülkede 1 yıla kadar da vizesiz kalabilmek mümkün.

Batum turu yapmak isteyenler tur firmalarının avantajlı paketlerinden faydalanabilirler. Bireysel Batum gezisi planlayanlar ise Türk Havayolları ile Batum Havalimanına uçup, oradan kolaca şehre geçebilirler. Konaklama seçenekleri son yıllarda açılan nefis oteller ile oldukça iyi durumda. Önceden yer ayırtmakta fayda var.

Batum-Yemekleri-Hacapuri
Karadeniz’de de iyi bilinen Haçapuri

Batum gezimde, aklıma “ben bu şehirde yaşamak isterim” düşüncesi geldi. Sevdim ben bu şehri. İçerisinde botanik parkı olan, yemyeşil ağaçların süslediği bulvarları, özgün mimariye sahip binaları ile bir kimliği; hemen dibinde keyifle yüzebileceğimiz bir denizi olan şehrimiz var mı bilmiyorum doğrusu?

Batum öyle bir yer işte. Ortalama bir şehrimizden çok daha eğlenceli ve bir çok şey vaat ediyor. Gidip de beğenmedim diyenler sizleri yanıltmasın.

Ilıman iklimi, nefis şarapları, güzel sahili, yemyeşil doğası ve yaz dönemlerinde sunduğu renkli gece hayatı ile Batum renkli ve canlı Akdeniz kentlerini andırıyor.

Bize benzeyen sıcak kanlı insanları, düzgün sokakları, özgün mimarisi, nefis parkları ve temiz sahili ile Batum, keyifli bir tatil için seçilecek haftasonu destinasyonları arasına girmeyi hak ediyor.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Macahel'de kış
Macahel'de kış
Uydudan yayın yapan Tv52 yerel televizyonunun binası mühürlendi
Uydudan yayın yapan Tv52 yerel televizyonunun binası mühürlendi