Dostluk gurubu Gürcistan Büyük elçiliğinde bir araya geldi.

Gürcistan Türkiye Büyükelçisi İrakliKoplatadze TBMM Gürcistan Parlamentolar Arası Dostluk Grubu’nun üyelerine Büyükelçilik’de öğle yemeği ikramında bulundu. Gürcistan seçimlerinin hemen ardından gerçekleşen davette büyükelçi “Rüya Partisinin 8 Ekim tarihinde gerçekleşen seçimlerde başarısına değindi. Yeni kurulan hükümetin anayasayı değiştirecek çoğunluğa sahip olduğunu Dostluk Grubu kurma çalışmalarının başladığını ifade etti. “Kurulacak en büyük dostluk grubu Türkiye dostluk grubu olacak ben ümit ediyorum şu anda daha derin ve daha iyi ilişkilerimiz olacak.” dedi.

Dostluk gurubu Gürcistan Büyük elçiliğinde bir araya geldi.
Dostluk gurubu Gürcistan Büyük elçiliğinde bir araya geldi. Hayrettin Yavuz

Gerçekleşen görüşmede sık sık Gürcistan’ın toprak bütünlüğü konusundaki destekleri konusunda Türkiye Cumhuriyeti’ne teşekkürlerini ileten Büyükelçi İrakliKoplatadze özellikle Osetya konusunda Türkiye Cumhuriyeti’nin kendilerine vermiş olduğu destekten dolayı teşekkürlerini sundu.  Hassas bir süreçten geçtiklerini ve iç karışıklık zamanında Otesya’dan göç etmek zorunda kalan Gürcü göçmenlerin Osetya’ya geri dönüşü ile ilgili Birleşmiş Milletlere sundukları raporun oylamasında bir önceki gibi aynı desteği Türkiye’den beklediklerini söyledi. Konu ile ilgili görüşlerini ifade eden Türkiye Gürcistan Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı Dr. İsrafil Kışla; uluslararası platformlarda Türkiye’nin her zaman Gürcistan’ın yanında olduğunu, bundan sonrada destek vermeye devam edeceklerini ifade etti.

Görüşmede, Türkiye Gürcistan Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı Dr. İsrafil Kışla; Yeni kurulan hükümet sonrası iki ülkenin dostluğunu, ticari ve ekonomik ilişkilerini daha da geliştirmeye yönelik adımların atılacağına olan inançlarını dile getirdi. 15 Temmuz da FETÖ terör örgütünün darbe girişiminin hemen sonrasında, Gürcistan devletinin ülkemizin yanında yer almasından ve 19 Temmuz da Gürcistan Başbakanı ve Bakanları ile birlikte ülkemize gelinmesinden dolayı memnuniyetlerini dile getirdi.  İki ülke arasında gerçekleşen Yüksek Düzeyli Stratejik İş Birliği Toplantısı ve toplantı sonrası imzalanan 6 antlaşmadan dolayı da Gürcistan devletine teşekkürlerini sunan Kışla, yakın zamanda gerçekleşen seçimlerden başarıyla çıkan ve hükümeti kuran Rüya Partisi’ne çalışmalarında başarılar diledi.
 
İki ülke arasındaki ilişkiler hakkında görüş alışverişinde bulunulan toplantıda Kışla; Sarp sınır kapısında devam eden inşaat çalışmaları nedeniyle oluşan sorunlar dolayısıyla Hopa Ticaret Odası yetkililerinin sorunların çözümüne yönelik önerilerinin dikkate alınarak çalışmaların yapıldığını ve çalışmaları günlük olarak takip ettiğini belirtti. İnşaat sezonunun mevsimsel olarak sıkıntılı bir sürece girdiğini bundan sonra da mevcut sorunların artabileceği öngörülerek, iki ülke gümrük yetkililerinin de mevcut sıkıntıların çözümü noktasında daha ilgili ve çözüm odaklı yaklaşımlarının oluşan sorunların çözümü noktasında faydalı olacağını ve bunun iki tarafı da memnun edeceğini söyledi. 
Görüşmede Bakan Faruk Çelik ile beraber yaptıkları Gürcistan ziyaretinde dile getirdiğimiz Muratlı Sınır Kapısı’nın açılması hususuna da değinen Kışla; Gürcistan Devlet Başkanının olumlu yaklaşımı ve hükümeti bu konudaki çalışmaların takibinin yapılmasını dile getirmesinden dolayı duyduğu memnuniyeti ifade etti.
Muratlı Sınır Kapısı’nın açılması konusunu oldukça önemsediklerini ifade eden Kışla; Muratlı Sınır Kapısı’nın en kısa zamanda açılıp faaliyete başlaması için iki ülke tarafında da devam eden çalışmaları takip ettiğini ifade ederek Gürcistan devletinden de bu çalışmaların takibi ve daha hızlı ilerlemesi konusunda destek istedi.
Görüşmede ayrıca ülkemizde 15 Temmuz darbe girişiminde bulunan terör örgütü FETÖ ile Gürcistan’da da mücadele edilmesi ve Gürcistan’daki FETÖ okullarının Maarif Vakfına aktarılması ile ilgili talepler Gürcistan Büyükelçisine iletildi.  Büyükelçi FETÖ ile mücadele konusunda konuyu Başbakana ileterek yakından takip edeceğini belirtti.Gürcistan’da yeni kabinenin oluşması ile birlikte kurulacak olan Gürcistan Türkiye Parlamentolar arası dostluk grubu ile önümüzdeki dönemde bir araya gelinmesi hususunda görüş birliğine varıldı. Yemek sonunda Türkiye Gürcistan Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı Dr. İsrafil Kışla tarafından Gürcistan Büyükelçisi İrakli Koplatadze’ye hediye takdim edildi. 
 
 
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Macahel'de kış
Macahel'de kış
Uydudan yayın yapan Tv52 yerel televizyonunun binası mühürlendi
Uydudan yayın yapan Tv52 yerel televizyonunun binası mühürlendi