Yeni kimlik kartına başvurular başlıyor: İşte ücreti...

Yeni kimlik uygulamasına geçen ilk illerden olan Hatay Valiliği, başvuruların 1 Ocak'ta başlayacağını duyurdu.

Yeni kimlik kartına başvurular başlıyor: İşte ücreti...
Yeni kimlik kartına başvurular başlıyor: İşte ücreti... Hayrettin Yavuz

Valilik'ten yapılan açıklamada, başvuruların Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü'nün internet sitesi ya da Alo 199 hattından alınacağı belirtildi.

Açıklamada yeni, çipli kimlik kartı başvuruları için biyometrik fotoğraf ve 15 liralık kart ücreti gerektiği ifade edildi.

Valilikten yapılan açıklama şöyle:

Kimlik kartı başvurusu; nüfus cüzdanı, uluslararası aile cüzdanı, pasaport, sürücü belgesi, memur cüzdanı, avukat kimlik kartı, askeri kimlik kartı, basın kartı veya muhtarlıkça düzenlenmiş talep belgesi gibi kimlik belgesi yerine geçen fotoğraflı belge ve bir adet biyometrik fotoğrafla yapılır. Kimlik Kartlarının değişim işlemi esnasında vatandaşlardan 15 TL yeni kart ücreti talep edilecektir.

PİLOT UYGULAMA 10 İLDE BAŞLAYACAK

Hatay'ın yanı sıra Rize, Trabzon, Erzincan, Erzurum, Adıyaman, Aksaray, Burdur, Uşak ve Yalova da çipli kimlik uygulamasına geçişte pilot illeri oluşturuyor.

Uygulamaya başvurmak için 15 yaşından büyük olmak gerekiyor. Yaş haddi tutmayan, 15 yaşından küçük vatandaşlar içinse veli ya da vasileri başvuruda bulunabilecek.

BAŞVURU SIRASINDA PARMAK İZİ ALINACAK

Başvuru yapmak için gereken evraklar teslim alındıktan sonra, kimlik bilgilerine dair kontroller gerçekleştirilecek. Bu işlemlerin sonrasında ise, geçtiğimiz yıllarda hastanelerde de kullanılmaya başlanan biyometrik iz kaydı yapılacak. Böylelikle kimlik kartlarının çalınması durumunda gerekli önlemler alınabilecek. Biyometrik izin dışında ise, ekstra ehemmiyet gerektiren konularda kullanılmak üzere vatandaşlara kişiye özel pin kodu verilecek.

BAŞVURUYA GİDEMEYENLER, EVDE BAŞVURU YAPACAK

Sağlık problemleri gibi sebeplerle, ilçe nüfus müdürlüğüne şahsen başvuruda bulunma imkanı olmayan vatandaşların başvuruları ise kendi adreslerinde alınabilecek. Bu konuda nüfus müdürlüğü memurlarınnın evlere yönlendirilmesi bekleniyor.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Macahel'de kış
Macahel'de kış
Uydudan yayın yapan Tv52 yerel televizyonunun binası mühürlendi
Uydudan yayın yapan Tv52 yerel televizyonunun binası mühürlendi