Gürcistan'a AB Vizesi Çıktı

Avrupa Birliği (AB), Ukrayna ve Gürcistan vatandaşlarının vizesiz seyahat etmelerini öngören anlaşma konusunda uzlaşmaya vardı.

Gürcistan'a AB Vizesi Çıktı
Gürcistan'a AB Vizesi Çıktı Turgay Özgöz

Vizesiz seyahat uygulamasının yürürlüğe girmesi, AB'nin kendi içinde yaşadığı uyuşmazlık nedeniyle gecikiyordu.

AB üyeleri ile Avrupa Parlamentosu arasında dün gece yürütülen görüşmeler sonucunda, acil durumlarda vizesiz seyahat uygulamasının askıya alınmasını öngören mekanizmanın şartları üzerinde uzlaşma sağlandı.

Avrupa'da birçok ülkede seçim yılına girilmesinden dolayı göç karşıtı partilerden yükselen itirazlar nedeniyle başta Almanya ve Fransa olmak üzere bazı büyük ülkeler, vize anlaşmalarından önce güçlü kontrol mekanizmalarının oluşturulmasını istiyor.

AB hükümetleri adına müzakereleri yürüten Slovakya İçişleri Bakanı Robert Kalinak, "Böyle bir anlaşmaya varmış olmamız, tüm gerekli koşulları yerine getiren diğer ülkelerle de vize serbestisi konusunda ilerleme kaydedilmesinin kapısı açmalıdır" dedi.

Önce altı ay; sonra 18 ay daha askıya alınabilecek

AB daha önce, birlik dışındaki ülkelere vize serbestisi tanınması için acil durumlarda bu serbestiyi askıya alan bir mekanizmanın oluşturulması gerektiğini söylemişti.

Varılan uzlaşmayla birlikte, Avrupa Komisyonu ya da AB üyelerinin çoğunluğu; vatandaşları AB sınırları içerisinde izin verilen süreden daha fazla kalan, birden çok kere iltica başvurusu yapan veya Avrupalılar için diğer başka sorunların yaşanmasına neden olan ülkelerin vize muafiyetini dokuz aylığına askıya alabilecek.

Bazı durumlarda, AB bu süreyi 18 ay daha uzatabilecek ancak bu uzatmanın olabilmesi için AP'nin de dahil olduğu daha karmaşık bir yol izlenecek.

 

Reuters, AB'ye üye ülkeler ve Avrupa Parlamentosu'nun, gece boyunca devam eden görüşmelerin ardından 'acil durumlarda Gürcistan ve Ukrayna'ya uygulanan vize serbestisinin askıya alınması' konusunda uzlaşıya vardığını aktardı.

Avrupa Komşuluk Politikası ve Genişleme Müzakerelerinden Sorumlu Üyesi Johannes Hahn da Twitter hesabından yaptığı açıklamada da 'askıya alma mekanizması konusundaki anlaşmadan' memnuniyet duyduğunu belirtti. Bu, 45 milyon Ukraynalı ve 5 milyon Gürcistanlı'ya Schengen bölgesine vizesiz seyahat hakkı tanınması önünde hiçbir engel kalmadığı anlamına geliyor. Vize serbestisinin askıya alınmasıyla ilgili anlaşmanın hem AB'ye üye ülkeler hem de AP tarafından onaylanması gerekiyor. 

 

Ab Gürcistan
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Macahel'de kış
Macahel'de kış
Uydudan yayın yapan Tv52 yerel televizyonunun binası mühürlendi
Uydudan yayın yapan Tv52 yerel televizyonunun binası mühürlendi