Askerlik, Doğum, Yurt Dışı Hizmet Borçlanması

Askerlik, Doğum, Yurt Dışı Hizmet Borçlanması
Askerlik, Doğum, Yurt Dışı Hizmet Borçlanması Turgay Özgöz

Bilindiği üzere yeni hükümet programı gereği asgari ücrete 1 Ocak 2016 tarihi itibariyle %30 oranında zam yapılması öngörülmektedir.

Asgari ücret, çalışma ve sosyal güvenlik uygulamalarında pek çok parametreyi belirlemektedir. Bunlardan en önemlisi ise hizmet borçlanmalarıdır. Askerlik, doğum, yurtdışı hizmet borçanması gibi borçlanmalarda, kişilerin ödeyecekleri tutar asgari ücret baz alınarak hesaplanmaktadır.

Buna göre borçlanma yapacak kişi, brüt asgari ücretin %32'si ila bunun 6,5 katı arasında seçeceği matraha göre borçlanma yapmaktadır. 

 

Askerlik, doğum veya yurtdışı hizmet borçlanması gibi herhangi bir borçlanma düşünen müşterilerimizin, gelecek olan zamdan etkilenmemek adına mümkünse 31 Aralık 2015 tarihine kadar SGK'ya borçlanma başvurusunda bulunmalarını tavsiye ederiz. 

 

 

Örnek: 550 gün askerik borçlanması yapacak kişi, 31 Aralık 2015 tarihine kadar başvuruda bulunması halinde toplamda 7.471,20 TL ödeyecektir. Aynı başvuru 1 Ocak 2015 itibariyle yapılması halinde, toplamda 9.712,56 TL ödeme yapmak gerekecektir. 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Macahel'de kış
Macahel'de kış
Uydudan yayın yapan Tv52 yerel televizyonunun binası mühürlendi
Uydudan yayın yapan Tv52 yerel televizyonunun binası mühürlendi