ADAKALE’ TURİZME KAZANDIRILIYOR

Artvin’in Ardanuç ilçesindeki tarihi Adakale mahallesinde yaklaşık 40 ev turizm açısından tanıtımına katkı sağlayabileceği düşüncesiyle rengarenk boyandı.

ADAKALE’ TURİZME KAZANDIRILIYOR
ADAKALE’ TURİZME KAZANDIRILIYOR Turgay Özgöz
Mahalle sakinleri, öğrenciler ve gönüllü vatandaşların yaklaşık 2 ay süren çalışmasıyla evlerin bir kısmının dış cepheleri, kaldırım taşları, bahçe duvarları renklere büründü.
Boyama işleminin bir bölümünün tamamlanmasının ardından Artvin Valisi Kemal Cirit, Hanımefendi Seval Kaya Cirit İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Mustafa Çelik, İl Emniyet Müdürü Alaattin Akbaş, İlçe Kaymakamı Mutlu Almalı, İlçe Belediye Başkanı Yıldırım Demir’in de katımlıyla bir tören düzenledi.
AdakaleTurizm-4Ardanuç’un tarihi eserlerin yoğunlukla bulunduğu bir ilçe olduğunu belirten Vali Cirit; “Bu ilçemiz 40’ı aşkın tarihi eseri sadece içinde bulunduğumuz Adakale mahallesinde barındırıyor. Ayrıca mahallemizin hemen üstünde yer alan tarihi Adakale’yi de 2016 yılı içerisinde programa alarak restorasyon çalışmalarına başlamak istiyoruz. Aynı şekilde tarihi hükümet konağının da önümüzdeki Haziran ayında ihalesi yapılarak restorasyon çalışmalarına kısa sürede başlanacak. Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan aldığımız katkıyla önümüzdeki yıl fiilen çok farklı bir konseptte açılış yaparak turizmin hizmetine sunmuş olacağız. Vakıf eseri olan tarihi İskender Paşa Camisi için Başbakanlık Tanıtım Ofisinden ödenek tahsisi yapıldı. Yakın zamanda caminin de restorasyonuna başlanacak.” ifadelerini kullandı.
Kamu kurumlarının Adakale Mahallesinde bir takım hizmetleri hayata geçirmek üzere çalışmalarının bulunduğunu ifade eden Vali Cirit; “Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve İl Özel İdare Genel Sekreterliğinin bu güzel tarihi mahallemizde vatandaşlarımızın refah seviyesini yükseltmek amacıyla eğitim, tarım ve hayvancılık, yol, su ve KÖYDES projeleri gibi çeşitli hizmetleri gerçekleştirmek üzere bir takım çalışmalarımız var.” dedi.
AdakaleTurizm-5Ardanuç Kaymakamı Mutlu Almalı ise, herhangi bir alanda yeterince üretim olmadığı için ilçenin gelişiminin sadece turizme bağlı olduğunu gördüklerini söyledi.
Almalı; “Ardanuç zaten dünyanın Arizona’dan sonraki en yüksek ikinci kanyonuna, temelleri Hz. Osman döneminde atılmış İskender Paşa camisine, yine temelleri M.Ö. atılmış Gevhernik kalesine, Rabat Kilisesine, mükemmel yaylalarına ve birçok doğal güzelliğe sahip adeta saklı bir cennettir. Ancak bu alandaki tanıtım eksikliğinden dolayı hak ettiği değeri alamamıştır. Biz de bu sebeplerden ötürü tarihi Adakale mahallesinin evlerini boyayıp farklılık ve farkındalık yaratmak, dikkat çekip ilçemiz adına turizmin ilk adımlarını atmak istedik.” dedi.
Konuşmaların ardından Vali Cirit ve beraberindekiler boyanan mahalleyi gezdi, ilgililerden bilgi aldı.
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Macahel'de kış
Macahel'de kış
Uydudan yayın yapan Tv52 yerel televizyonunun binası mühürlendi
Uydudan yayın yapan Tv52 yerel televizyonunun binası mühürlendi