35.KAFKASÖR KÜLTÜR VE SANAT FESTİVALİ HAZIRLIĞI

Artvin’de bu yıl 10-14 Haziran 2015 tarihlerinde 35.si yapılacak olan Kafkasör Kültür Sanat ve Turizm Festivali Hazırlık Düzenleme Kurulu Toplantısı yapıldı.

35.KAFKASÖR KÜLTÜR VE SANAT FESTİVALİ HAZIRLIĞI
35.KAFKASÖR KÜLTÜR VE SANAT FESTİVALİ HAZIRLIĞI Turgay Özgöz

 

35.KAFKASÖR-KÜLTÜR-VE-SANAT-FESTİVALİ-HAZIRLIK-2Artvin Valiliği Çoruh Toplantı Salonu’nda Vali Kemal Cirit başkanlığında yapılan toplantıya Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe, Vali Yardımcısı Hasan Ongu, İl Jandarma Komutanı Jandarma Alb. Mustafa Çelik, İl Emniyet Müdürü Alaattin Akbaş, Çoruh Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Aydın Tüfekçioğlu, İl Kültür ve Turizm Müdürü Hüseyin Ateş ile ilgili kurum amirleri katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Kafkasör Festivali Genel Koordinatörü Murat Sancar, Kafkasör’ü uluslararası arenada iyi bir noktaya getirmenin planlarını yaptıklarını belirtti. Geçen yıl yapılan festivalin teknik olarak eksikliklerini tespit ettiklerini belirten Sancar, bu yıl yapılacak festivali bir değil birkaç adım daha öteye götürmek için çalıştıklarını söyledi.

Genel Koordinatör Sancar; ”Biz ne yapıyorsak yapalım bu yaptığımız şeyi gelecek nesillere aktarmamız gerekiyor. Burada bir gelenek var fakat gelenek bozulması da var. Bunu şu anda biz fark etmiyor olabiliriz. Onun için bunu yönetmemiz ve çocuklarımıza bunu anlatmamız gerekiyor. Bu sene için boğalarımızı ve Artvin’i anlatan oyun kartları yaptık ve bunu da çocuklar üzerinde test ettik. Gördük ki çocuklar bu kartlar sayesinde boğaların isimlerini, özelliklerini, aldığı derecelerini, Artvin’in gezilebilecek yerlerinin isimlerini ezberlediler.” dedi.

Dünya da insanların artık internete bakarak bir şeylere karar verdiklerini belirten Sancar, kullanılan ve tüketilen iki şeyin en çok fotoğraf ve video olduğunu söyledi. Sancar; “Görüntü noktasında geçen yıl birtakım eksikliklerimiz vardı bu yıl tamamen profesyonelce çekip kaydedeceğiz. En güzel kareleri internet üzerinden uluslararası arenalarda paylaşıp Kafkasör’ü anlatacağız. En önemlisi de basın tanıtım ayağı. Geçen yıl ulusal basından yaklaşık 50 kişilik çeşitli basın mensuplarını ağırladık. Bu yıl şimdi uluslararası boyutunu da düşünerek bir çalışma yapıyoruz. Burada yapılan boğa güreşini dünyaya doğru anlatmak üzere Madrid’den bir matador getiriyoruz, boğaları güreştirerek nasıl barıştırdığımızı göstermek için.” dedi.

 

35.KAFKASÖR-KÜLTÜR-VE-SANAT-FESTİVALİ-HAZIRLIK-4Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe ise genel seçimler ve ramazandan dolayı bu yıl 10-14 Haziran tarihleri arasında beş günlük bir festival programı düzenledikleri belirtti. Kocatepe; ”10 Haziran Çarşamba günü saat 16.00 gibi bir açılış ve hafta sonu Pazar günü de kapanış olacak. Bu sene geçen yıldan bir adım daha iyisini yapmak adına daha düzenli, biraz daha uluslararası enstrümanların kullanıldığı, hedeflerin turizm açısından üstlenildiği bir çalışma. Burada yine geçen yılki gibi “Hazırlık Düzenleme Kurulu” Sayın Valimizin başkanlığında kurularak gerekli departmanlar ve onların altındaki görevleri belirliyoruz. Bu yıl kurumlar kendilerine düşen görevleri daha profesyonelce yapacak. Gerek organizasyonlardaki katılım gerekse programlarda ki zenginlik bu sene geçen seneye oranla daha da artacak beklentisindeyiz.

Şehrin giydirilmesinden organizasyon öncesi şehrin hazırlanmasına kadar Kafkasör yaylamızın yol genişleme çalışmaları tamamlandı. Yağmurların durmasıyla asfalt çalışmalarımız başlayacak. Arenanın ve alanın düzenlenmesi konusunda arkadaşlarımız birkaç gündür çalışmalarına başladı. Kültür sanat etkinliklerini biraz daha artırmak istiyoruz, hem merkezde, hem de Kafkasör de. Yemek stantlarımız geçen yıl küçüktü bu yıl 25 m² den az olmasın diye bir düşüncemiz var. Spor alanlarımız daha geniş bir yerde daha profesyonelce sporların yapıldığı bir yer. Konserlerimiz iki aşağıda bir yukarıda olmak üzere üç sanatçımız konser vermişti. Bu yılda yine aynı şekilde üç tane hit sanatçımızı halkımızla buluşturmayı düşünüyoruz. Artvinli şair ve yazarların geçen yıla oranla bu yıl daha derli toplu stant açacakları yer. Belediyemizin korosunun konseri, tiyatro etkinlikleri, kültürel faaliyetlerinin geniş yer alacağı bir program hazırlamak istiyoruz. Kısaca geçen yılın üzerine katarak bizi her sene artan bir durumda turizme hazırlayan bir Artvin konsepti kilitlemiş durumda.” dedi.

35.KAFKASÖR-KÜLTÜR-VE-SANAT-FESTİVALİ-HAZIRLIK-3ARTVİN VALİSİ KEMAL CİRİT: “KAFKASÖR FESTİVALİ ULUSLARARASI BOYUTA TAŞINARAK ARTVİN’İN TANITIMINA KATKI SUNULMALI”

Hazırlık toplantısında konuşan Artvin Valisi Kemal Cirit, bu tür organizasyonlarda en çok önemsediği konunun etkinliğin uluslararası boyuta taşınarak Artvin’in tanıtımına daha çok katkı sunulması olduğunu söyledi. Kafkasör Festivali’nin ana figürünün boğa güreşleri olduğunu belirten Vali Cirit, bu yıl kültür ve sanat etkinliklerine daha fazla yer verileceğini belirterek festival için çeşitli önerilerde bulundu. Cirit, “Ben Artvin’i dışarıda ne tanıtır diye baktığımda genel konuşabileceğimiz tek figür boğa çıkıyor ortaya. Bu da güzel ve farklı bir şey. Her ilin sahiplenmediği bir konu. Madem bu yıl festivalimiz uluslararası olacak ve İspanya Madrid’le başladık, boğa güreşlerinin yapıldığı diğer ülkelerde var mesela Güney Kore, Bosna Hersek gibi. Biz bu noktada Arap turizminin özellikle de nitelikli turistin ilimize gelmesini istiyoruz ama Suudi Arabistan, Katar, Birleşik Arap Emirlikleri gibi ülkelerinin büyük şehirlerinin belediye başkanlarını Kafkasör Festivali’ne davet edebiliriz.

Eğer bir gazete organizasyonu yapılacaksa DOKA aracılığıyla özellikle Arap gazetecilerin festivale gelmesini sağlayabiliriz. Bizde buradan Türkiye’deki gazetelerin turizm yazarlarını ya da magazin basını temsilcilerini organize edebiliriz. Madem kültür ve sanat dedik, eski Yeşilçam’ın tanınmış yüzlerini davet edebiliriz, gelsinler vatandaşlarımızla buluşup sohbet etsinler, fotoğraf çektirsinler. Yeni dizilerin popüler olan sanatçılarını davet edebiliriz. Bu festivali sadece boğa ile değil kültür ve sanatı içine daha çok katarak yaparsak daha iyi olur diye düşünüyorum. Festival boyunca çocuklarımıza yönelik bir etkinlik alanı oluşturabiliriz. Birde tabi işin Kültür Bakanlığı’mıza düşen kısmı var. Bu yıl biz turizm haftası etkinlikleri yapamadık. Bunun iki nedeni var. Birincisi Ankara ve İstanbul’da yaptığımız tanıtım günlerinin bu tarihlere denk gelmesi, ikincisi de seçim atmosferi ve hava şartlarının bize müsaade etmemesi oldu. Kültür Bakanlığı’ndan bir dans ekibi opera ya da bale için getirilebilir. Kültür Bakanlığı’ndan halk dansları toplulukları mutlaka getirilmeli. Çünkü müthiş bir sunumları var. Bunu kapalı ya da açık alanda yapabiliriz, Valiliğimizin önünde bir alan oluştururuz ve burada bu tür etkinliklerimizi yaparız. Diğer ülkelerden belediye başkanlarının festivalimize davet edilmesiyle ilgili yazışmalar Dışişleri Bakanlığı’mız tarafından yapılıyor. Ankara’daki büyükelçiliklerle iletişim kurarak özellikle Dubai, Katar ve Suudi Arabistan’ın büyük şehirlerinin belediye başkanlarını davet edebiliriz.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Macahel'de kış
Macahel'de kış
Uydudan yayın yapan Tv52 yerel televizyonunun binası mühürlendi
Uydudan yayın yapan Tv52 yerel televizyonunun binası mühürlendi