Vali BALKANLIOĞLU; Ordu, Karadeniz Turizminin Başlangıcıdır

Fatsa Dolunay Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Öğrencileri, önümüzdeki günlerde kutlanacak olan “Turizm Haftası” kapsamında Vali BALKANLIOĞLU ile Ordu’nun turizm potansiyeli hakkında röportaj gerçekleştirdi.

Vali BALKANLIOĞLU; Ordu, Karadeniz Turizminin Başlangıcıdır
Vali BALKANLIOĞLU; Ordu, Karadeniz Turizminin Başlangıcıdır Hayrettin Yavuz

Fatsa Dolunay Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Yayın İletişim Kulübü öğrencileri Ömer ŞEKER, Aleyna AKTAŞ ve Mücella ASLAN’ın sorularını yanıtlayan Vali İrfan BALKANLIOĞLU, Ordu’nun Karadeniz turizminin başlangıcı olduğunu söyledi.

Karadeniz Bölgesinde gezilip görülmesi gereken ne kadar güzellik varsa hepsisinin ve daha fazlasının Ordu’da olduğunu dile getiren Vali BALKANLIOĞLU, “İnsanlar, Karadeniz bölgesinde güzellik namına neyi görmek istiyorlarsa, hepsi Ordu'da mevcut. Çok geniş ve mükemmel yaylalar, derin vadiler, akan tertemiz ırmaklar, Ordu'nun dereleri meşhur, şelaleler gezmeye görmeye değer yerler. Bu anlamda Ordu, turizm potansiyeli çok fazla ve yayla turizmine de son derece uygun çok güzel bir il. Bu konuda sadece tanıtım düşüyor bize. Biz de onun için çabalıyoruz. Ordu'yu her açıdan sadece Türkiye'de değil, özellikle Arap coğrafyasında, Ortadoğu coğrafyasında ve dünyanın geri kalan yerlerinde tanıtmak istiyoruz. Bu konuda çok olumlu ve ciddi girişimlerimiz var. Yakında bunun meyveleri görülecek inşallah” dedi.

Ordu’nun turizmde hak ettiği yeri alabilmesi için yoğun çaba sarf ettiklerini ifade eden Vali BALKANLIOĞLU, “Ordu’nun turizmde hak ettiği yeri aldığını söyleyemeyiz. Eğer hak ettiğini almış dersek bu konuda hakikaten büyük yanılgı içerişinde olmuş oluruz. Sizlerde buralarda yaşıyorsunuz. Dışarıya çıktığınız zaman bol miktarda turist görüyor musunuz? Veya restoranlarda otellerde İngilizce Arapça yazılar görüyor musunuz? Neden? Çünkü çok fazla turist yokta o yüzden. Biz kısa bir tanıtım yapmamıza rağmen gelen turist sayısında %18 artış oldu. Önceden 20 bin turist gelirken şimdi 30 bin turist geliyor. Fakat 30 bin turist Ordu coğrafyasına dağıldığı zaman sanki yemeğe tuz serpmiş gibi pek hissedilmiyor. Buraya 100 binin üzerinde turist gelmesi lazım ki ekonomiyi, çarşı pazarı canlandırsın. Göç olmasın, fındığa alternatif bir geçim kaynağı olsun. Bu nedenle bizde tanıtım faaliyetlerine bu kadar ağırlık veriyoruz. Turizmde hak ettiği yeri alsın diye çabalıyoruz” diye konuştu.

Ordu halkının turizme hazırlıklı olması gerektiğine dikkat çeken Vali BALKANLIOĞLU, “Yerli halkımızın yabancı dil bilmesinde fayda var. Eğer turizmden faydalanacaksak yabancı dil konusuna eğilmemiz gerekecek. En azından turistlerle alışveriş yaparken kendimizi anlatabilecek kadar bilmekte fayda var. Birde fiyatların sabit olması çok fazla değişken olmaması adamına göre farklı fiyatlar uygulanmaması gerektiğini söylediler.

Ordu’nun turizmde hak ettiği yeri alması için turizmden ciddi anlamda faydalanmak istiyorsak buna hazır olmalıyız. Yatırımlarımızla, misafirperverliğimizle, yabancı dilimizle hazır olmalıyız. Doğal yapımızı bozmamalıyız” şeklinde konuştu.

Fatsa Dolunay Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Yayın İletişim Kulübü öğrencilerinin Vali İrfan BALKANLIOĞLU ile yaptığı röportaj, Turizm Haftası kutlama etkinlikleri kapsamında çıkarılacak okul gazetesinde yayınlanacak.

Röportaj da, Okul Müdürü Ali YAZGI ve Edebiyat Öğretmeni İsa ŞENEL de hazır bulundu. 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Macahel'de kış
Macahel'de kış
Uydudan yayın yapan Tv52 yerel televizyonunun binası mühürlendi
Uydudan yayın yapan Tv52 yerel televizyonunun binası mühürlendi