Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe Gazetecilerle bir araya geldi

Kocatepe: Gazetecilik Sıradan İnsanın Göremediğini Görmektir Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nde Artvin’deki yerel ve ulusal basın mensuplarıyla kahvaltıda bir araya gelerek sohbet etti.

Artvin Belediye Başkanı  Mehmet Kocatepe Gazetecilerle bir araya geldi
Artvin Belediye Başkanı  Mehmet Kocatepe Gazetecilerle bir araya geldi Hayrettin Yavuz
 

 Kahvaltılı sohbet toplantısına Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe’nin yanı sıra Belediye Başkan Yardımcısı Erkan Yazan, Artvin Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Tolga Gül, Artvin Faal Gazeteciler Derneği Başkanı Yaşar Kars, Artvin Belediyesi Özel Kalem Müdürü Erşan Kaya, Artvin Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu üyeleri Okan Sezgin, Orhan Şengün, Zeki Alkan, il merkezindeki ve ilçelerdeki bazı gazetelerin imtiyaz sahipleri, ilimizdeki yerel ve ulusal gazetelerin temsilcileri ile ilimiz kamu kuruluşlarının tanıtım ve medya bürosu çalışanları da katıldılar.

Yapılan kahvaltının ardından bir konuşma yapan Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe, gazetecilik mesleğinin sıradan insanın göremediğini görmek olduğunu ifade ederken; “ Bu gün 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü, gönül arzu etikti bu günde sizlerle birlikte olalım, bir hasbihal edelim bir, çay içelim dedik. Belediyemizin sosyal tesisi olan ve bundan sonrada çok daha güzel şekilde dizayn edilen farklı bir takım aktivitelerin yapılabileceği bu güzel Artvin marina tesislerinde sizlerle birlikte olmayı arzu ettik.  Artvin’imize hizmet veren gazete sahiplerinden yazarına, özellikle muhabirlerine ki zor coğrafyada kıt imkanlarla koşuşturuyorlar teşekkür ediyorum. Gazetecilik sıradan insanın göremediğini görmek, sıradan insanın söyleyemediğini söylemek.
Artvin Belediyesi olarak basın yayını biraz daha olgunlaştırmak için çalışma sürdürdüklerinin ifade eden Başkan Kocatepe, “Arzu ediyorum ki belediye olarak sizin imkanlarınınız kıt olduğunuzdan hareketle, sizin imkanlarınızı geliştirebilecek bir araba veya başka bir eksiklikleri birlikte hareket edecek sıcak ortamı oluşturmak. Neticede sizde kamu hizmeti yapıyorsunuz bizde, elbette ki düşüncelerimiz fikirlerimiz siyasi görüş ayrılıklarımız olacak burada bir sorun yok ama daha samimi bir diyalog içerisinde bu haberleri yaparsak umut ediyorum ki şehrimize daha faydalı oluruz dedi. Başkan Kocatepe, biz dokuz aydır buradayız Artvin basını imkansızlıklara rağmen elinden geldiğince şehre hizmet etmek için uğraşıyor” diyerek bütün basın mensuplarına teşekkür etti.
2015 Yılı 2014 Yılından Daha Farklı Olacak
Ardından başkan Kocatepe konuşmalarına belediye çalışmaları hakkında bilgi vererek başladı. Kocatepe konuşmasında; “2015 yılının, 2014 yılından farklı olmak üzere bizler kısa, uzun, orta vadeli hesaplar koyarak planlar yaparak kendimiz bir anlamda bağlayarak çalışmak istiyoruz” diyerek bazen kendilerini kilitlemeleri gerektiğini ifade ederek, “ Her ay Artvin’de hiç yapılmamış bir ilk defa yapılan bir proje uygulamamız yaptık, 2015’de bunu ikiye çıkarttık. Her ay iki yeni bir şey yapalım bu kente, rutin olanlar zaten yapılacak” dedi.
Artvinlinin Heyecanlanacağını Düşündüğümüz Bir Proje
Yeni bir projeyi basın mensuplarıyla paylaşan Kocatepe, “ Yapımı devam eden AVM’nin bulunduğu bölgeden gelen yolun belediyenin arkasından ikinci caddeye açabilir miyiz?,  diye fizibilite çalışmasını başlattık. Bahar gelmeden zaten o bölgeyi şu andaki genişliğiyle hastane kavuşturduğumuzda Artvin merkezin yüzde otuz beş oranında trafiği rahatlayacak, İskebe, Çamlık mahallesi, Hastane tarafının bütün yolcularını oradan verebileceğiz. Esas şehrin rahatlaması ikinci caddeden şehre giriş birinci caddeden çıkış şu anda bunu üzerinde çalışıyoruz.    
Çöp Sorunu Ocak Ayında Sona Erecek
2015’in ocak ayında yani ilk ayında inşallah iki çalışmam var, bir tanesi bu Çarşamba günü başlamayı düşündüğümüz, yollara düşen taşlarımız var biliyorsunuz hamt olsun bunu on bin metrekare tel kafesimizi aldık inşallah beş bin metrekareye ihtiyacımız var öncelikle Yayla Ticaretin oradan, AVM’ye doğru giden yeri başlatmayı düşünüyoruz Çarşamba günü, daha sonra hastanenin olduğu bölgede üçüncü etapta belki İskebe yolunu düşünüyoruz. Bahar gelmeden bu hedeflerimiz tamamlamayı düşünüyoruz. Bir diğeri ise çöple ilgili ÇOKAP bünyesinde çözeceğimiz seçim döneminden önce söylemiştik ama seçimden geldikten sonra batık ki ÇOKAP”ı beklemek Artvin’iz için çok doğru değil. ÇOKAP ne zaman yapılır? Bir, iki sene belki ama şu barajın kirletilmemesi lazım, artık. Erzurum’a taşıma meselesi vardı. Erzurum Uzundere belediyemizin sıkıntıları çıktı, kendi dökecekleri yere de müsaade etmiyorlar. Varyantta eski çimento yolunun 80 dönümlük, bin 200 metre uzunluğunda yolun tahsisini aldık. Önümüzdeki günlerde inşallah biraz havalar düzeldiğinde bize bir yıl diyorlar ama benim yaptırdığım etütlere göre bize orası 10-15 yıl yetebilecek alana sahip. Zaten orası kayalıklı bölge alttan büyük hendek gibi kazmak kil döşedikten sonra üstüne beş metreyi geçmeyecek, 10 metreden yukarı baca koymanız lazım, gaz üretiliyor. Beş metreyi geçmeyecek şekilde hazırlanacak. Bir TIR iki günde bir anca doluyor. 26 metreküp çöp çıkıyor iki günde bir onu döküp üstünü hemen toprakla örtmek bazı yerlerde duvar yapmamız gerekir, bazı yerlerde bu dediğimiz ölçülerde üç  metre dört metre inerek geçici bu inşallah ÇOKAP diyelim ki bir sene sonra iki sene sonra ne zamansa artık benim için çok acil bir şey olamayacak Artvin için. Orası dümdüz yem yeşil bir alan olarak teslim edilecek. İnşallah Ocak ayında onu yetiştirmek itiyorum. Mevcut projemiz şudur çöp alanı yukardan gelen dereyi çöpün dışına almak. Sol tarafından bir baypasla duvarla çöpün altına kadar baypas ediyoruz. Sonra çöpü 45 dereceye kadar dağıtıyoruz yayıyoruz yukarıya çünkü çok dik engebeli, çalışılmıyor. Ortasından akfif çapraz bir duvar var, kaymasın diye üstüne toprak yeşillendirme projemiz İSTAŞ, yani onların çöp arıtma işlerini yapan firmanın aracılığı ile yaptık. ÇOKAP’ın bir buçuk trilyonluk bir ödeneği bu rehabilitasyona ama bu ÇOKAP kendi projesini bitirmeden bunu bize vermez, diye düşünüyorum. Eğer verirse biz hemen ‘Bismillah’ der başlarız, ama ‘yok vermem’ derlerse o zaman da şu anda yollarımızın ihtiyaçlarımızın çok yoğun olduğu bu günlerde buraya bir buçuk trilyon veremeyiz. Arkadaşlarımıza şunu da söyledim. En azından yaz döneminde kokusu falan olmasın, diye toprakla kapatalım. O görüntü Artvin’e gelen bir adam Borçka tarafından önce Artvin’in çöpünü görmesin, diyoruz. Ocak ayında bu iki projemiz, Şubatta da olacak Mart’da yine olacak yani her ay kendim iki projeye zorluyorum inşallah bir yıl sonrasına 12’de 24 diye bir program yaparız” dedi.  
24 saat hiç uyumadan kar ve buz mücadelesi yapıyoruz
Artvin’deki kar yağışında şehirde herhangi bir sıkıntı yaşanmadığını ifade eden Mehmet Kocatepe yetkili personelin karla mücadelede fedakarlıkla çalıştığını söyledi. Kocatepe, “ Personelimiz sabaha kadar bu soğukta şehrin yollarını tuzladılar. İnsanlarımız sabah kalktığında işlerine, gidecekleri yerlere rahatlıkla gidebildiler. Çalışanlarımıza teşekkür ediyorum” dedi.
Artvin Orman Bölge Müdürlüğü, İl Özel İdare ve Artvin Belediyesi Konsorsiyumuyla Kafkasör yolunun iyileştirme çalışmalarının bahar ayı itibariyle yeniden başlayacağını söyleyen Başkan Kocatepe, Kafkasör yolunun iyileştirme ve genişletme çalışmasıyla önümüzdeki Kafkasör Festivali’nin daha renkli ve daha güzel bir şekilde gerçekleştirilebileceğini söyledi. Kocatepe spor organizasyonlarının da Artvin’de artarak devam edeceğini söyleyerek şunları dile getirdi.
Kocatepe, “Şehre getireceğimiz spor organizasyonların daha nitelikle ve şehre katkı sağlayacak şekilde yapılması bizim için önemli. Açık Yüzme yarışlarını Artvin’e aldık. Buraya federasyonun yetkilileri geldi. Onay verdiler. Kamp yerimizde hazır. Burada uluslararası bir yarış yapacağız. Bu sene ilk sene. Bu bir deneme mahiyetinde. Artvin halkı alışsın diye. Gazeteci arkadaşlarımdan isteğim şu. Bu organizasyonlara bir şeyler katmak lazım. İnsanları bu organizasyonlara getirmek lazım. Dünya şampiyonu sporcu geliyor. 500 kişilik salonu dolduramıyoruz. Artvin’e süper ligde yarışan bir güreş takımı hazır. Bunun masrafı olacak. Bu takıma en az 10 tane milli takım görmüş sporcu lazım. Biz bu hayalleri kurarken düşünüyorum, salonlarımız boş olursa bunun ne değeri ne kıymeti kalır diye. Şehrimizde bu tur etkinlikler yapılırken insanları bu etkenliklere davet edelim. İnsan katılımını sağlayalım. Kimseden bir şey istediğimiz yok. Şehrimizin ne kadar canlı bir şehir olduğumuzu insanlara tüm Türkiye’ye gösterelim” dedi.
Kocatepe yaptığı konuşmada “Bu şehri canlandıralım. Geldiğimizde dedik ki şehre yeni bir logo kazandıralım. Bunun için iki üç ay uğraştık. Bunu vatandaşa halka da açtık. 2129 adet logo gelmiş. Hocaları Artvin’den seçtirmedik. Üniversitelerin  konuyla ilgili birimlerinden Doçentleri. Profesörleri jüri heyetine aldık. Ben bu hocaların hiç birini tanımıyorum. Hepsi dışarıdan insanlar. Ama bunun yanlış olduğunu gördük ki dışarıda ki insanlar Artvin’in ruhunu yaşayamıyor. Bilmiyorlar. Çalışmalar yapıldı. Doçentlere, profesörlere işini öğretecekte değiliz. Önümüze bir logo geldi. Şaşkınlık içinde kaldım. Adamlar logoyla ilgili öyle açıklamalar yapıyor ki, ama ben onlar gibi herkese 5 sayfa bunu anlatama ki. Ben dedim ki bu logo Artvin’in ruhunu yansıtmıyor. Ben bunu Artvin’in logosu kullanmam. Artvin insanı fotoğraf logoya alışkın. İşte görüyorsunuz. Artvin’in mevcut logosu. Halk oyunları oynayan adam, altında su, ortasında altın madeni, üstünde yeşillik. Belli ki bu logo madenle sorunumuzun olmadığı dönemde yapılmış.
Artvin’in yeşili, doğası, havası ve bizim bilmediğimiz kadar Artvin’le ilgili bal algısı var.  Yapılan logoların yarısına yakını balla ilgili. Demek ki bizim satacağımız ürün bal. Bal üzerine yoğunlaşmamız lazım. Logo işi iddialı bir iştir. Yarışma sonucu birinci olan logoyu Artvin’in logosu olarak kabul etmeyeceğimizi söyledim. Bundan dolayı da halka bu logo bizim logomuzdur demedim demem. Mevcut bir logomuz var. Bunun devam ettirebiliriz. Ama 2129 logoyu görünce dedim ki bu emeğe yazık. Bu logoların içinden değişik ortamlarda konuşuyorum. 20-25 logo öne çıkıyor. Toplumun değişik kesimlerinden 20 kişilik bir komisyon kuralım. Komisyonun öncülüğünde çalışalım. Ortaya bir şey çıkaramazsak sorun değil. Zaten mevcutta logomuz var” diyerek konuşmasını tamamladı.
AGC Başkanı Gül: Basın kamu adına görev yapıyor
Artvin Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Tolga Gül’de böylesine önemli bir günde basın mensupları bir araya getirdiği için Başkan Kocatepe’ye teşekkür ederek basın mensuplarının Çalışan Gazeteciler Gününü kutladı. Gazetecilerin en önemli görevinin kamuya yardımcı olmak olduğunu ifade eden Tolga Gül basın mensuplarında kamu adına hizmet ürettiğini söyledi.
Tolga Gül “Halkın istek, talep ve şikayetleri kamuya iletmekle yükümlüyüz. Bu noktada da Artvin basının iyi çalıştığını, güzel işler yaptığına inanıyorum. Ben bu nedenle Artvin için mücadele eden gazeteci arkadaşlarıma teşekkür ediyorum” dedi.
AFGAD Başkanı Yaşar Kars: Basın mensuplarının daha özgür biçimde görev yapmaları gerek
Artvin Faal Gazeteciler Derneği Başkanı Yaşar Kars da tüm gazetecilerin çalışan gazeteciler gününü kutladığını kaydetti. Kars Artvin’de Türkiye’de ve tüm dünyada görev yapan gazetecilerin mesleğine sahip ve özgür bir biçimde görev yapabilmesinin önünün açılması adına yasaların bu çerçevede düzenlenmesi temennisinde bulundu. Artvin’de görüşlerden dolayı farklı iki gazeteciler derneğinin olduğunu ifade eden  Kars, Artvin’in çıkarlarının menfaatlerinin söz konusu olduğu yerde birlikte hareket edildiğini söyledi.  
Konuşmaların ardından AGC Başkanı Tolga Gül ve AFGAD Başkanı Yaşar Kars, Başkan Mehmet Kocatepe’ye, Arena Haber Gazetesi imtiyaz sahibi Orhan Sevinç tarafından hazırlanan Artvin turizm konulu taş üzerine resim edilmiş Artvin fotoğrafını hediye ettiler. Hediye için teşekkür eden Başkan Kocatepe, gazetecilerden Artvin Belediyesi’nin logo çalışmaları hakkında destek istedi. Kocatepe, bir logo yarışması yaptıklarını; ancak yapılan logoyu beğenmediklerini ifade ederek Türkiye çapında logo tasarımlarının gerçekleştirildiği bir site aracılığıyla 2 bini aşkın yeni logonun kendilerine ulaştığını ve bu logolar içerisinde eleme yapmak gazetecilerin görüşlerini almak istediğini söyledi. Yaklaşık bir saat boyunca tek tek tüm logolar gösterildi ve gazetecilerin görüşleri alındı. Gazetecilerde logolara ilişkin düşüncelerini açıkladılar.
Logoların gösteriminin sonrasında günün anısına kahvaltıya katılan gazeteciler ile Başkan Kocatepe ve beraberindekilerle birlikte hatıra fotoğraf çekinildi. Başkan Mehmet Kocatepe, gazeteci misafirlerinden müsaade isteyenleri yolcu ederken, kalan gazeteci misafirleri ile Artvin Belediyesi’ne ait marinada Borçka Barajı gölünde tekne turu yaptı. 
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Macahel'de kış
Macahel'de kış
Uydudan yayın yapan Tv52 yerel televizyonunun binası mühürlendi
Uydudan yayın yapan Tv52 yerel televizyonunun binası mühürlendi