Borçka Karagöl Sonbaharda bir başka güzel

Bülent Atasert ( Borçka 7Mart Gazetesi )- Sonbaharın başlangıcında büyüleyici doğa güzelliğine sahip olan Borçka Karagöl, doğaseverler topluluğu Ekim ayında Karagöl’de buluşuyor.

Borçka Karagöl Sonbaharda bir başka güzel
Borçka Karagöl Sonbaharda bir başka güzel Turgay Özgöz

Borçka Karagöl Sonbaharda bir başka güzel

     

Her yıl yaklaşık 30 bin’e yakın yerli ve yabancı ziyaretçisi ile misafirlerini ağırlayan Karagöl, anıt sayılabilecek çeşitli yaşlı ağaçlarla çevrili zengin bitki örtüsü ve yaban hayvan çeşitliliğine sahip olan Karagöl, bir doğa harikası özelliğiyle Eylül, Ekim ve Kasım aylarında çeşitli desenler ile renk değiştiren yaprakları ile süslenen ağaçlar, yazın yeşilliği ile kışın ise beyaz örtüsü ile etrafına adeta renk cümbüşü ile doğa severlere gülücükler saçıyor.

 Borçka Karagöl Doğu Karadeniz`in doğa harikalarından biri, bölgeye her yıl yaklaşık 30 bin kişinin ziyaret edildiği Borçka ilçesine 25 kilometre uzaklıkta bulunan Karagöl, doğaseverlerin akınına uğruyor. Karagöl`e gitmek isteyenler, zorlu bir yolculuğun ardından adeta saklı bir cennetle karşılaşıyor. Karçal Dağı`ndaki Aralık Yaylası`nın yakınlarında bulunan bir tepenin, 1800`lü yılların başında heyelan sonucu bir derenin önünü kapatmasıyla oluştuğu bilinen Karagöl, anıt sayılabilecek çeşitli yaşlı ağaçlarla çevreleniyor. Zengin bitki örtüsü ve hayvan çeşitliliğine sahip olan bölge, ulaşım güçlüğüne rağmen doğa tutkunlarının ilgisini çekiyor. Karagöl`ün de içinde bulunduğu 368 hektarlık alanın Çevre ve Orman Bakanlığı`nca 2002 yılında `Tabiat Parkı` haline getirilmesiyle bölgenin doğa turizmi açısından cazip hale geldiğini, yurdun dört bir yanından ve yabancı ülkelerden turlarla gelen doğa tutkunları ile çeşitli üniversitelerden gelen bilim adamlarının Karagöl`ü gördüklerinde hayranlıklar gizlenmiyor. 

Borçka Karagölün yapısı ve özelliği;

25 metre derinliğinde ve 50 dönüm alana sahip gölde, heyelan sonucu oluşması nedeniyle suyun altında hala canlı ağaçlar bulunuyor. Avlanmanın yasak olması nedeniyle bol miktarda yöreye özgü kırmızı pullu alabalık bulunan gölün, göç yolunda yer aldığı için Eylül ayında çok sayıda kuş türüne ev sahipliği yaptığına dikkati çekiliyor. Öte yandan, doğa severler bir birine karışan renk tonlarını görüntülemek için günlerce güneşin doğuşu ve batışına kadar doğanın tadını çıkarıyorlar. Kartpostal görüntüsünü andıran Borçka Karagöl çevresine gelen doğa severler ise doğadan adeta büyülendiklerini dile getirerek, doğa severleri yöreye davet ederek, haberin içeriğini yorumsuz bırakarak, doğaya görüntüleri ile yorumlarımızı gidip görenlere ve izleyenlere bırakıyoruz.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ordu Valisi Yavuz'un Açıklaması
Ordu Valisi Yavuz'un Açıklaması
İdris DİRİK vefat etti.
İdris DİRİK vefat etti.